szmihaly honlapja

Üdvözlöm kedves látogató !

Receptek


Aliz túrós-tésztája
A nagykockatésztát a szokott módon kifőzzük, leöblítjük. Melegen elkeverjük vajjal. Tűz-álló tál aljára egy sor tésztát rakunk, erre egy sor, túrót majd egy réteg tejfölt, ezt meg-szórjuk reszelt sajttal. A rétegezést addig folytatjuk, míg az edény megtelik. Tetejére sajt kerüljön. Előmelegített sütőben rózsaszínűre sütjük.


Anikó körözött - "majomvelő"
• Hozzávalók: Tejszínes krémsajt, ízlés szerint lila-, póré-, fokhagyma, só
A hagymákat nagyon apróra vágjuk, a krémsajtba keverjük, és az egészet megsózva ismét elkeverjük. Teával kitűnő.


Anni lepény
• Hozzávalók: 20 dkg liszt, 12 dkg margarin, 1 db tojássárgája, 5 dkg vaníliás cukor, 1 dl tejföl; töltelék: 15 dkg őrölt mandula, esetleg mogyoró vagy dió, 10 dkg porcukor, 1 dkg kakaó, 4 db tojássárgája és kemény habja.
A lisztet a margarinnal összemorzsoljuk, és a többi anyaggal tésztát gyúrunk belőle. Két részre osztjuk; az egyik részt kinyújtjuk, és tepsibe tesszük. Az előírt anyagokból összeállít-juk a tölteléket, és a tésztalapra kenjük. A tészta másik feléből rácsot készítünk, és óva-tosan a töltelékre helyezzük. Előmelegített sütőben, kis lángom világosra sütjük.


Annus püspökkenyere
75 dkg hámozott alma magházát kivágva húsát lereszeljük. (Kb. 50 dkg reszelt alma lesz belőle.) Ezt 30 dkg cukorral, 1 cs. sütőporral, 1 tojással, reszelt citromhéjjal vagy fahéjjal habosra keverve hozzáadunk 5 dkg mazsolát, 5 dkg durvára vágott diót, 30 dkg rétes-lisztet. Zsíros, lisztes püspökkenyérformába töltve, a tésztát zsíros alufóliával befedjük. Előmelegített sütőben 40-50 percig sütjük. Deszkára borítva kihűtjük, csak másnap szele-teljük.


Auguszta palacsinta
• Hozzávalók 4 személyre: 8 dkg liszt, 1 tojás, 1.2 dl tej, 2 alma, 3 evőkanál cukor, 1 evőkanál vaj, 1 evőkanál citromlé, 1 evőkanál Calvados (almapárlat), 1 teáskanál étkezési búzakeményítő, 2 evőkanál olaj, őrölt fahéj, reszelt szerecsendió
Elkészítés: Az almát megmossuk, meghámozzuk, félbevágjuk, magházát kiemeljük. A gyümölcsöt felszeleteljük, és lábosba tesszük. Meghintjük 2 evőkanál cukorral, fahéjjal és szerecsendióval. Hozzáadjuk a vajat, a citromlevet és az 1 evőkanál vízzel hígított al-mapárlatot. Kis lángon, kevergetve kb. 5 percig pároljuk. Az étkezési búzakeményítőt kevés hideg vízben csomómentesre keverjük, és a párolt almára öntjük. Összeforraljuk, majd letakarva, kb. 2 órára hideg helyre állítjuk. A lisztet összekeverjük a tojással és a tejjel. Hozzáadunk 1 evőkanál olajat, 1 evőkanál cukrot és kevés fahéjat. Kb. 30 percig pihentetjük. A tésztából a maradék olajon 4 palacsintát sütünk, amelyeket megtöltünk a kihűlt almával. Őrölt fahéjjal megszórva, a maradék almával körítve kínáljuk.
Elkészítési idő kb. 40 perc


Bálint - napi túrófánkok
• Hozzávalók: 50 dkg liszt, 50 dkg túró, 20 dkg vaj, 25 dkg porcukor, 4 tojássárgája, 1cs sütőpor, csipetnyi só, 1 citrom reszelt héja. A sütéshez olaj.
A lisztet a sütőporral, sóval összekeverjük, a vajjal, a túróval, a tojássárgájával és a cu-korral összegyúrjuk. Belereszeljük a citromhéjat, és jól összedolgozzuk, majd kb. fél óráig pihentetjük. Lisztezett deszkán ujjnyi vastagra nyújtjuk, és közepes méretű szív alakú for-mával kiszaggatjuk. 180 C -ra melegített olajban kb.3 - 4 perc alatt aranysárgára sütjük. Porcukorral meghintve, lekvárral tálaljuk. Hidegen és melegen egyaránt kitűnő.


Betti gyümölcstorta
• Hozzávalók: 4 db tojás, 20 dkg cukor, 4 evőkanál citromlé, 20 dkg liszt, sütőpor, 5 dl tej, 1 csomag vaníliás pudingpor, többféle nyers gyümölcs vagy befőtt, fél doboz gyümölcszselatin.
A tojássárgákat kikeverjük a cukorral, hozzákeverjük a citromlevet. A tojások fehérjéből habot verünk, összekeverjük a liszttel, a sütőporral és a tojásos cukorral. Kerek tortafor-mába tesszük, és lassan megsütjük. A tejből a vaníliás pudingporral pudingot készítünk. Az elkészült tortát kettévágjuk, és megtöltjük a pudinggal. Tálra helyezzük. A tetejét gazdagon megrakjuk különféle gyümölccsel, és végül langyos gyümölcszselatinnal önt-jük le. Jól lehűtve tálaljuk.


Bloody Mary
Ha csak egy pohár italt adunk, üdítő, zamatos lehet a Bloody Mary (ejtsd bladi meri). Egy vizespohárnyi paradicsomlébe kevés vodkát vagy gint keverünk, és csipetnyi őrölt borssal megszórjuk. Rakhatunk bele 2-3 jégkockát is, mert a Bloody Mary hidegen az igazi.


Boglyas Kata
• Tészta: 50 dkg liszt, 20 dkg margarin, 15 dkg cukor, 5 egész tojás, fél csomag sütőpor, tejföl, 1 csomag vaníliás cukor, zsír, porcukor.
• Töltelék: 20 dkg dió, 5 evőkanál baracklekvár vagy málnalekvár, 10 dkg cukor, 1 evőkanál rum vagy rumeszencia. 
A liszt közepére ütjük a tojássárgáját, margarinnal, sütőporral, cukorral, tejföllel kemény tésztát gyúrunk, amelyet kétfelé osztunk. Az egyik felét kinyújtjuk, kizsírozott tepsibe tesz-szük, rárakjuk a tölteléket: a tojások fehérjét kemény habbá verjük, a cukorral, a darált dióval, lekvárral és rummal jól elkeverjük. Ráöntjük a tepsiben levő tészta tetejére, és a tészta másik felét egyenletesen, nagy lyukú reszelőn ráreszeljük. Közepes tűzön sütjük, ha kihűlt, kockákra vágjuk, és megszórjuk porcukorral.


Borzas Kata
• Hozzávalók: 4 tojásfehérje, 28 dkg porcukor, 20 dkg dióbél.
4 tojásfehérjét a cukorral gőzön felverjük, majd levesszük a gőzről, továbbverjük, amíg szalagot nem vet. Utána beletesszük a gorombára vágott diót és kikent, lisztezett tepsire evőkanállal ki halmokat rakunk, és gyenge tűznél szárítjuk.


Cecília-saláta
• 20 perc Nehézség: 1 
• Hozzávalók: 25 dkg cérnametélt, 20 dkg főtt füstölt sonka, vagy tarja, 1 evőkanál olaj, 1 dl majonéz, 3 dl tejföl, 1/2 mokkáskanál csípős paprika (vagy paprikakrém), 1 mokkáskanál curry, 1/2 mokkáskanál chili, só és törött fekete bors, ízlés szerint 
Az apróra tördelt cérnametéltet forrásban lévő sós vízben megfőzzük. Leöblítve és le-csöpögtetve elkeverjük az olajjal. Közben a sonkát vagy ledaráljuk, vagy nagyon finom-ra vagdaljuk, és összekeverjük a majonézzel, a tejföllel és a fűszerekkel. Ebben a csípős mártásban megforgatjuk a főtt tésztát, hűtőszekrényben jól lehűtjük, és sör mellé kínál-juk.


Charlie palacsintája
• Hozzávalók 4 személyre: 2 tojás, 20 dkg liszt, 4 dl tej, 8 vékony szelet kolozsvári sza-lonna, 2 jonatánalma, 5 dkg márványsajt, só, bors, majoránna.
A tojást kikeverjük a liszttel. Fél órán át, állni hagyjuk, majd felöntjük a tejjel, és csomó-mentesre keverjük. Az almát meghámozzuk, és vékonyan felszeleteljük. Serpenyőben megolvasztunk 1 szelet vastagabb csíkokra vágott húsos szalonnát, majd mellédobunk néhány almagerezdet is. Sóval, borssal és morzsolt majoránnával meghintjük, és 1-2 percig pirítjuk, majd ráöntünk 1 merőkanál palacsintatésztát. Mindkét oldalon ropogós-ra sütjük. Még forrón megszórjuk reszelt márványsajttal.


Edward-szeletek
11 deka cukrot 4 tojás sárgájával, 1 csomag vaníliás cukorral és 4 deka vajjal habosra keverünk. Félórai keverés után még 15 deka őrölt mandulát, meglágyított 7 deka főző-csokoládét, 2-3 evőkanál zsemlemorzsát és legvégül a 4 tojás kemény habját adjuk hozzá.
Tepsiben sütjük. Sütés után tejcsokoládéval készült cukros csokoládémázzal vonjuk be az egész lapot, melyet fényezés után hosszúkás szeletekre vágva még csokoládécsók-kal díszítünk.


Éva torta
A torta lapjai kétfélék: 
Első lap: 3 tojás habjába beleverünk 9 dkg cukrot, a 3 tojás sárgáját, 3 evőkanál kakaót és 1 evőkanál lisztet. Sütőpapírral kibélelt kerek tortaformában kisütjük.
Második lap: 3 tojás habja, 9 dkg cukor, 3 tojás sárga, 9 dkg darált dió és egy-két evő-kanál zsemlemorzsa. Természetesen ezt is kisütjük.
Krém: 5 evőkanál cukorból, 5 tojás sárgájából és 1,8 dl tejből sűrű krémet főzünk, mely-be a végén belekavarunk 1 csomag vaníliás cukrot, majd kihűtjük. 
Kikavarunk 30 dkg vajat (én nem szeretem margarinnal készíteni tortákat, mert szerin-tem még a hűtőben sem tud a krém jól megkeményedni), apránként belekavarjuk a krémet, majd kétfelé osztjuk. Az egyik felébe még kavarunk 2 evőkanál kakaót, a má-sikba 2 evőkanál eperdzsemet és egy kis rumesszenciát. 
Mindkét lapot kétfelé vágjuk, és a következő sorrendben töltjük meg: Alulra csokis lap, rá csokis krém, utána diós lap és epres krém stb. A tetejét, ha bevontuk az epres krém-mel, a legegyszerűbb és legmutatósabb díszítés, ha a csokis krémből mindenféléket tortanyomóval rányomunk.


Ézsau Vöröslencse-szósza
• Hozzávalók: 100 g hántolt vörös lencse, 1 evőkanál olívaolaj vagy főzőolaj, 1 fej hagyma felaprítva, 2 összezúzott fokhagymagerezd, 1 maréknyi áztatott csicseribor-só, 1 teáskanálnyi darált fűszer, (koriander, fahéj, kömény), 1 piciny szál sáfrány, 1/2 l víz.
Elkészítés: A hagymát lassan üvegesre dinszteljük, a fokhagymát és a fűszerkeveréket hozzáadjuk és átforrósítjuk, beleöntjük a lencsét és a csicseriborsót, és ugyancsak átfor-rósítjuk, kevergetjük, vízzel megöntözzük, felfőzzük, lassú tűzön fél óráig pároljuk, ha szük-séges, vizet öntünk alá. 
Ez a főzelékféle, nem kell, hogy túl híg legyen. A lencseszemek egészen szétesnek, és egy világosbarna kásafélévé válik az egész. Ez a főzelék bármilyen étkezéshez jó kiegé-szítés, fogyasztható lángossal is.


Ferenc József csokoládéja
• Hozzávalók: 10 dkg tejcsokoládé, 3 dkg étcsokoládé, 1 ek. kakaópor, 3.5 dl tej, 3.5 dl tejszín, porcukor
A kakaóport csomómentesre keverjük a tejjel, beletördeljük a tejcsokoládét és felforral-juk. A tejszínt kemény habbá verjük a porcukorral, az étcsokoládét lereszeljük. A forró csokoládéitalt porceláncsészékbe töltjük, nagy adag tejszínhabot ültetünk a tetejére, és megszórjuk a reszelt csokoládéval.

Gabi salátája

Csíkokra vágunk 25 dkg Pannónia sajtot és 2 db almát. Hozzávegyítünk 15 dkg piros szőlőszemet. Megszórjuk 3 dkg hámozott durvára vágott mandulával. 3 evőkanál tej-színt 3 evőkanál joghurttal együtt felverünk. Ízesítjük citromlével, cukorral és borssal. A salátához keverjük. Hűtve adjuk asztalra.


Gábris palacsintája
A szokásos módon Újházy tyúkhúslevest főzünk. A főtt csirkét kicsontozzuk, és a főtt zöld-ségekkel együtt pépesre vágjuk, 1 db tojással, 1 evőkanál tejföllel összefogjuk, sóval ízesítjük. A sós tésztából sütött palacsintákat megtöltjük vele, vánkos formára hajtogat-juk. Kivajazott tűzálló tálba helyezzük a palacsintákat, és reszelt sajttal elkevert tejföllel áthúzzuk. Előmelegített sütőben, a sajt ráolvadásáig sütjük.
Finomra vágott petrezselyemmel meghintve tálaljuk


Gyöngyi torta
• Hozzávalók: 4 db tojás, 7 dkg porcukor, 6 dkg mandula, 1 dk zsemlemorzsa, 2 dkg kakaó, 4 dkg vaj, krém; 2 db tojás, 8 dkg cukor, 12 dkg vaj, 2 szelet csokoládé, 5 dkg mandula, egy kávéskanál rum.
A tojássárgákat a porcukorral habosra keverjük, majd belekeverjük a pörkölt mandulát, a zsemlemorzsát, a tojások habját, a kakaót és az olvasztott vajat. Kivajazott, lisztezett tepsibe megsütjük. Krém; a tojásokat a vaníliás porcukorral tűzön krémmé főzzük. A va-jat habosra keverjük, beletesszük a puhított csokoládét, a pirított, darált mandulát, a kihűlt krémet és egy kávéskanál rumot, összekeverjük, tetszés szerint töltjük vele a piskó-tát.


Heléna palacsinta
A hámozott körteszeleteket cukros, szegfűszeggel és citromhéjjal ízesített vízben puhára főzzük, összetörjük. Az édes tésztából sütött palacsintákat darált dióval megszórjuk, a körtekrémmel megkenjük, négyszögletűre hajtogatjuk. Vaníliás porcukorral meghintve, vaníliamártással tálaljuk.

 


Heni torta
• Hozzávalók: 7 db tojás, 20 dkg cukor, 25 dkg gesztenye, 2 szelet csokoládé; krém: 2 db tojás, 10 dkg cukor, 15 dkg vaj, 15 dkg gesztenye; máz: 6 dkg fondant, 2 szelet csokoládé, 1 kávéskanál rum.
A tojások sárgáját a cukorral habosra keverjük. Óvatosan hozzáadjuk a főtt, áttört gesz-tenyét, a reszelt csokoládét, és a tojások kemény habját. Az egészet formába tesszük és megsütjük. Ha kihűlt, gesztenyekrémmel töltöttjük, és bevonjuk csokoládémázzal. Krém: az egész tojásokat a vaníliás cukorral habüstben felforraljuk. A vajat habosra keverjük, belekeverjük a kihűlt tojáskrémet, és az egészet jól kikeverjük. Megtöltjük vele a tortát. Csokoládémáz: a fellangyosított fondantba 2 szelet puhított csokoládét, 1 kávéskanál rumot, és 1 kávéskanál vizet teszünk. Vízfürdőben az egészet jól elkeverjük, és ráöntjük a tortára.

 

Hubertus palacsinta
A főtt vagy sült vadhúst finomra vágjuk, majoránnával, kakukkfűvel, sóval, borssal, 1 tojással, tejföllel és annyi zsemlemorzsával eldolgozzuk, hogy sűrű masszát kapjunk. Hu-bertus likőrrel ízesítjük. A sós tésztából készült palacsintákat megtöltjük vele és kivajazott tűzálló edényben, tejföllel áthúzva, előmelegített sütőben kb. 15 percig sütjük.
Citromkarikákkal díszítve, áfonyalekvárral tálaljuk.


Hippolit sütemény
3 tojást, 25 dkg cukrot kikeverve, hozzáadunk 10 dkg lisztet, 10 dkg darált diót, fél cs. sütőport, ízlés szerint kakaóport, 2 dl tejfölt, jól eldolgozzuk.
Kicsi, vajas, lisztes tepsibe téve kisütjük. Ha kész, a tepsiben még melegen a széleit le-vágjuk, a tésztát 4 felé vágjuk. Egy negyed részt kivéve a tepsiből, félbevágjuk. Meleg rumos baracklekvárral vastagon bekenjük. Egyiket ízlés szerint beszórjuk cukros, darált dióval, majd rárakjuk a másik bekent darabot.
Kis kockákra vágva, tetejére vaníliáscukrot hintünk.


Ilona-torta
• Hozzávalók: Vaj 18 dkg, cukor 18 dkg, tojás 9 db, csokoládé 16 dkg, mandula 18 dkg.
Elkészítése: Kilenc tojássárgáját 18 dkg cukrot habosra elkeverünk, hozzákeverjük a már előre kikevert vajat, 16 dkg puhított csokoládét, 18 dkg héjastól darált mandulát, azu-tán a 9 tojás keményre vert habját. Kikent, lisztezett formában lassú tűznél sütjük, ha kihűlt, 4 részre vágjuk, krémmel töltjük, és csokoládémázzal bevonjuk.


Izabella-torta
• Hozzávalók: Tojás 8 db, cukor 28 dkg, mogyoró 28 dkg, vanília 1/4 rúd.
Elkészítése: Nyolc tojásfehérjéből kemény habot verünk, teszünk bele 28 dkg vaníliás-cukrot, és ezzel tovább verjük. Azután tegyünk bele 28 dkg pörkölt, darált mogyorót, majd kikent lisztezett tepsiben kisütjük. Ha kisült, lapokba vágjuk, csokoládékrémmel töltjük, és vonjuk be. Díszíthetjük, a krémből készült golyókkal.


Jancsi-Juliska csemegéje
18 dkg porcukrot, 1/2 cs. V.-sütőport, 20 dkg liszttel, 10 dkg vagdalt mandulával, 5 dkg mazsolával, 2-3 szelet reszelt csokoládéval, 3 egész tojással és kevés tejjel jól kidolgo-zunk. A tésztából vastag rudat formálunk, melyet vajjal kikent, lisztezett, keskeny, hosszú tepsiben sütünk. Párnapos állás után, ujjnyi szeletekre vágjuk.


Jákob Lencsefőzeléke
• Hozzávalók: 250 g tányérlencse, 1 l víz, 1 evőkanál olívaolaj vagy főzőolaj, 1 fej hagyma felaprítva, 2 fokhagymagerezd összezúzva, 1 kisebb póréhagyma felkari-kázva, 1 teáskanál őrölt kömény, koriander, fahéj vegyesen, 1 csapott teáskanál só. 
Elkészítés: Mossuk meg a lencsét, és egy éjszakára, áztassuk be. Szűrjük le, de az áztató-vizet NE öntsük ki. Olvasszunk fel főzővajat, (olajat,) forróra, a hagymát süssük üvegesre, pároljuk vele együtt tovább a fokhagymát, és porét. Ezután tegyük bele a fűszerkeve-réket, és egy kis ideig hagyjuk pirulni, tegyük hozzá a lencsét, és rövid ideig pörköljük, hűtsük le az eltett áztatóvízzel, majd engedjük fel, szükség szerint adjunk még hozzá vizet (a lencse megdagad, ezért erre ügyelni kell!), kis lángon pároljuk, kb. 30-50 percig, mielőtt levennénk, sózzuk meg. Levesként egy kicsivel több vizet kell tenni hozzá. Ha lencsefőzeléket akarunk, akkor szűkebben bánjunk a vízzel, éppen csak mindig legyen rajta. Nagyon megy hozzá az ízletes búzalisztlángos vagy a friss kenyér. Fogyasztható együtt a köles- vagy árpakásával is. Az asztalnál tehetünk hozzá citromlevet, finom za-matot ad.


János-napi torta
20 dkg cukrot, fél csomag V.-vanilincukorral és 7 tojás sárgájával fél óráig habosra ke-verünk. Hozzáadunk 5 dkg darált mogyorót, 5 dkg darált mandulát, 10 dkg apróra vá-gott, cukrozott gyümölcsöt, 5 db kicsire darabolt ládafügét, 1-2 ek. zsemlemorzsát, és fél cs. V.-sütőport. Legvégül a 7 tojás fehérje kemény habját elegyítjük hozzá, és magas falú tortasütőben forró tűznél sütjük. Kihűlés után két rétegre vágjuk, barackízzel meg-kenjük, és összeállítjuk. Tetejét, és oldalát olvasztott csokoládéval vonjuk be, melyre még papírtölcsér segítségével szintén csokoládéból rácsos mintát nyomunk díszítésül.


Juci pacsni
• Hozzávalók: 14 dkg darált mandula, 14 dkg cukor, 14 dkg vaj, 14 dkg liszt, 1 tojás-sárgája, szegfűszeg, fahéj, citromhéj.
A hozzávalókat összegyúrjuk. A tésztát vékonyra nyújtjuk, és nagyobb pogácsaszagga-tóval kiszaggatjuk. Közepükbe hámozott mandulát teszünk, és megkenjük tojásfehérjé-vel. Forró sütőben, de igen kis lángon szárítjuk


Judit torta
• Hozzávalók: 6 db tojás, 6 evőkanál cukor, 2 szelet reszelt csokoládé, 2 evőkanál liszt; krém: 6 dkg dió, 1 dl tej, 10 dkg vaj, 6evőkanál cukor, 1 evőkanál rum.
A tojássárgákat, a cukrot, a csokoládét habosra keverjük, hozzáadjuk a tojások habját, s végül a lisztet keverjük bele könnyedén. Mérsékelt tűznél 2 részben megsütjük. Krém: a finomra őrölt diót a tejjel leforrázzuk, ezután szitán átcsorgatjuk, illetve átpasszírozzuk, a vajjal és a vaníliás cukorral habosra keverjük, hozzáadunk egy evőkanál rumot, s ha a torta kihűlt, megtöltjük, kívülről is krémmel vonjuk be, és fél diókkal díszítjük.


Júlia fagylalt
• Hozzávalók: 2 dl tejszín, 3 dl tej, 5 dkg étcsokoládé, 1 evőkanál rum, 4 evőkanál kris-tálycukor, 1 zacskó vaníliás cukor, 5 dkg mazsola, 1 evőkanál nagyon finomra darált dió, 1 teáskanál liszt, 1 mokkáskanál reszelt citromhéj, csipet só, késhegynyi tört szeg-fűszeg.
A tejet a cukorral felforralom. Közben a tejszínben simára keverem a lisztet, majd a for-rásban levő cukros tejhez keverve, jól kiforralom, illetve besűrítem. Hozzáadom a darált diót, a megtisztított mazsolát és a citromhéjat. Éppen csak egy pillanatig forralom, máris elzárom alatta a lángot. Ezután keverem bele a vaníliás cukrot, a szegfűszeget és a sót, végül a rummal ízesítem. Ha a massza teljesen kihűlt, a hűtőszekrényben jól lehűtöm és a fagylaltgépbe öntve, kifagyasztom. A fagylalt elkészülte előtt öt perccel beleszórom a megreszelt, vagy forgácsokra vágott csokoládét.


Júlia-sütemény
• Hozzávalók: 
• Tészta: 30 dkg vaj, 20 dkg cukor, 1 cs. vaníliás cukor, 3 tojás, só, rumaroma, 50 dkg liszt, 1 cs. sütőpor, 5 ek. tej; Máz: olvasztott csokoládé vagy ízesített, besűrített cukor-oldat
A tészta anyagait habosra keverve zsírozott, lisztezett formában, közepes hőmérsékleten sütjük. A kihűlt tésztát mázzal bevonjuk.


Júlia tésztasalátája

• Hozzávalók: 10 dkg csiga-, csavart- vagy kagylótészta, 20 dkg csemegekukorica (konzerv), 2 nagy fej lilahagyma, 5 dkg reszelt rokfort, 4 dl kefir, 1 narancs, 1 dl ma-jonéz, 1 gerezd fokhagyma, só és törött fehér bors 
A tésztát a szokásos módon, sós vízben megfőzöm, és hideg vízzel leöblítve, jól lecsö-pögtetem. A narancsot meghámozom, karikákra vágom, majd a karikákat kis kockákra metélem. A lilahagymát megtisztítom, és finomra vágva meg is sózom (nem besózom). Összekeverem, hogy a só mindenütt érje. 15 percig hagyom állni. Közben a majonézt simára keverem a kefirrel, hozzáadom a zúzott fokhagymát és a reszelt rokfortot. Ízlés szerint megborsozom. A mártásba forgatom a főtt tésztát, a levétől lecsurgatott kukori-cát, a hagymát (amit nem kell kicsavarni) és a narancskockákat. Az egészet alaposan összekeverem, majd befedve egy napra rakom a hűtőszekrénybe. (Ennyi idő szükséges ahhoz, hogy az ízei jól összeérjenek.) Tálalás előtt kevés rokforttal külön is megszórom, és lilahagyma-karikákkal kirakom a tetejét.

 


Júlia virslisalátája
• 40 perc Nehézség: 1 
• Hozzávalók: 3 pár virsli, 1 nagy fej vöröshagyma, 1 gerezd fokhagyma, 3 evőkanál marinált (ecetes-olajos) paradicsompaprika, 1 fiola kapribogyó, 2 ecetes uborka, másfél dl majonéz, másfél dl tejföl, só ízlés szerint, 1 mokkáskanálnyi törött fekete bors 
A vöröshagymát megtisztítjuk, és vékony karikákra vágjuk. Forrásban lévő sós vízbe dobva 4 percig főzzük, majd levétől leszűrjük. Az uborkát almareszelőn lereszeljük, és a hagymához tesszük. A marinált paradicsompaprikát vékony csíkokra metéljük. A majo-nézbe belekeverjük a megtisztított és finomra zúzott fokhagymát, a kapribogyó leszűrt levét, a sót és törött borsot, majd a mártást rácsorgatjuk a hagymás-uborkás paradi-csompaprikára, és hozzáadjuk a finomra vagdalt kapribogyót. A virslik héját lehúzzuk (természetesen csak akkor, ha műanyag beles virslit vásároltunk), hideg vízbe tesszük és felforraljuk. Ezután a vízből kivéve azon forrón vékony karikákra vágjuk és beletesszük a mártásba. Jól összekeverjük, és a tálat lefedve a hűtőszekrényben egy napig érleljük.


Jutka lekvárja
• Hozzávalók: 2 kg kimagozott vörös szilva, 2 kg hámozott kimagozott rétesalma, 1 kg érett nagyszemű paradicsom, 1.5 kg kristálycukor
A gyümölcsöket feldaraboljuk, puhára főzzük és átpasszírozzuk. Hozzáadjuk a cukrot és kb. 30 perces lassú forralással, kevergetve besűrítjük. Üvegekbe töltjük, a tetejét kristály-cukorral megszórjuk, lekötjük, és egy napra száraz gőzbe tesszük


Jutka-torta
7 tojás sárgáját 12 dkg vajjal és 1/2 cs. V.-vanilincukorral félóráig keverünk, majd 12 dkg cukrot, 10 dkg puhított csokoládét, 10 dkg darált mandulát, 1/2 cs. Váncza-sütőport, 1 ek. lisztet és legvégül a hét tojás kemény habját adjuk hozzá. Forró sütőben, magas falú kerek tortaformában sütjük. Töltelék: 10 dkg puhított csokoládét 15 dkg vajjal, 15 dkg porcukorral, és 1 egész tojással habosra kikeverünk. A töltelék egy részével a torta tete-jét, és oldalát késsel szépen bevonjuk, és cukrozott narancshéjdarabokkal díszítjük.


Kata torta
• Hozzávalók: 6 db tojás, 15 dkg cukor, 7 dkg liszt, 5 dkg dió; Krém: 20 dkg darált dió, 20 dkg cukor, 20 dkg vaj, 1 dl tej, 1-2 kanál rum.
A tojássárgákat a cukorral habosra keverjük, majd óvatosan beleforgatjuk a tojások keményre vert habját, a lisztet és a darált diót. Krém: a diót a tejjel leforrázzuk, kihűtjük. A cukrot a vajjal kikeverjük, majd hozzáadjuk a kihűlt diót, ízesítjük a rummal, és az egé-szet fehér habzásig keverjük. A tortát kettévágva a krémmel megkenjük, kívülről is krémmel vonjuk be, félbevágott dióval díszítjük.


Kati-krém
• Hozzávalók: 3 dl tejszín, 10 dkg porcukor, 1 citrom, 15 dkg vegyes befőtt, kis tojásli-kőr, csokidara
A tejszínből kemény habot verve óvatosan elkeverjük a porcukorral, a citrom reszelt héjával, az apróra vágott vegyes gyümölccsel. Tojáslikőrrel ízesítjük. Tálalásig poharak-ban, hűtőben tartjuk, csokidarával meghintve tálaljuk.


Kati palacsintája
A tojássárgáját vaníliás porcukorral, pár csepp rummal, reszelt citromhéjjal, kevés ma-zsolával habosra keverjük. A krémmel megtöltjük az édes tésztából sütött palacsintákat és forró meggylekvárral áthúzva tálaljuk.


Kati szelet
• Hozzávalók: 40 dkg liszt, 15 dkg cukor, 10 dkg zsír, 1 csomag sütőpor, 3 tojás sárgája, 1 dl tejföl. 
Tésztává összegyúrjuk, és 3 lapot sütünk belőle. Ha kihűlt, az egyik lapot 2-3 dl forró, cuk-rozott tejjel leöntjük. Elmorzsoljuk a lapot, majd jól összekeverünk 10 dkg vajat, 1 evőka-nál kakaót, kevés rumot és ezt a krémet összekeverjük az elmorzsolt lappal. A masszát a két lap közé helyezzük. 3 tojás fehérjét, habnak felverünk (gőzön), majd 20 dkg porcuk-rot teszünk bele, és gőz fölött addig verjük, míg a cukor elolvad, majd a tetejére kenjük, és csokoládé reszelékkel beszórjuk.


Katóka
• Hozzávalók: 15 dkg zsír, 2 tojás, 50 dkg cukor, 50 dkg liszt, 1 csomag sütőpor, tejföl, kevés cukros tej, 2 evőkanál baracklekvár, fél dl rum, 10 dkg vaj. 
A zsírt a tojások sárgájával, 15 dkg cukorral kikeverjük. Hozzáadjuk a lisztet, amelyben előzőleg elkevertük a sütőport, és tejföllel olyan keménységűre gyúrjuk, hogy nyújtani tudjuk. 3 lapot sütünk belőle.
1 lapot összetörünk, cukros tejjel meglocsoljuk, hozzáadjuk a baracklekvárt és a rumot. Közben egy másik tálban a vajat kikeverjük 15 dkg cukorral, a két masszát összekever-jük, és ezt töltjük a két megmaradt lap közé. 
Máz: 2 tojásfehérjét 20 dkg cukorral gőz fölött habbá verjük, majd bevonjuk vele a tete-jét. 
Másnap vízbe mártott késsel szeleteljük. Nagyon mutatós, ha még melegen a mázra csokoládédarát is hintünk.


Karola-torta
• Hozzávalók: Tojás 10 db, porcukor 25 dkg, mandula 25 dkg, vanília 1/4 rúd.
Elkészítése: Tíz tojás kemény habjába teszünk 25 dkg porcukrot, 25 dkg héjasan megda-rált mandulát, kis vaníliát, megsütjük, s ha kihűlt, rumos krémmel megtöltjük.
Kávétorta Júlia-módra
• Hozzávalók: piskótához: 7 tojás, 7 púpozott evőkanál finomított kristálycukor, 2 teás-kanál Nescafé, 7 púpozott evőkanál rétesliszt, fél csomag sütőpor;
• A krémhez: 25 dkg Ráma margarin, 20 dkg porcukor, 3 evőkanál Nescafé, 2 teáska-nál kakaópor (nem cukrozott).
A tojássárgáját a cukorral kikeverem, beleszórom a Nescafét. Ezután felváltva keverem bele a lisztet (amelybe bele tettük a sütőport) és a tojásfehérjéből felvert habot. Vasta-gon kivajazott és liszttel meghintett tortaformába simítom a masszát, és előmelegített, forró sütőben közepes lángon megsütöm tűpróbáig. (Nekem 26 cm-es tortaformám van, akinek kisebb, annak elég az 5 tojásból, és annak megfelelő hozzávalókból piskó-tát készíteni. Nem kell annyit bajlódni a tortalap kiszedésével, ha a forma alját sütőpa-pírral kibéleljük!)
Közben elkészítem a torta krémjét. A Ráma margarin felét felolvasztom, belekeverem a porcukrot, a Nescafét, a kakaóport. Ha a cukor felolvadt benne, akkor adom hozzá a többi hideg margarint, és az egészet nagyon habosra, könnyűre kikeverem.
A kihűlt piskótát a formából kiborítom, majd legalább 4 vékony lapra vágom, és meg-kenem a kávékrémmel. Egymásra borítva kicsit összenyomom, és a torta tetejét meg az oldalát is bevonom a maradék krémmel.
Kávészemekkel és Nescaféval díszítve, hidegen kínálom.


Lajcsi szelet
• Tészta: 3 evőkanál kakaó, 3 evőkanál méz, 3 egész tojás, 23 dkg porcukor, 10 dkg vaj, 1 kávéskanál szódabikarbóna. Mindezt egyben gőz fölött összefőzzük, forrástól számított 5 percig. Hozzáadunk 45 dkg lisztet (lehet több, amennyit felvesz).
4 egyenlő részre osztjuk. Késfok vastagságúra nyújtjuk, zsírozott lemezen megsütjük (le-het a nagy tepsiben). 
Krém: 2 csomag karamell pudingport 6 dl tejjel, 1 csomag vaníliás pudingport 3 dl tejjel simára főzünk. (Lehet az ízek arányát fordítva is elkészíteni.) Másfél csomag (40 dkg) margarint habosra keverünk 40 dkg porcukorral, ezt elosztjuk a pudingok szerint: két-harmad részét a 6 dl tejjel főzött pudinghoz, a maradék egyharmad részt pedig a má-sikhoz adjuk. Egy kanálnyit hagyjunk a krémből a tetejére. 
Megtöltjük a lapokat (tészta, karamell, tészta, vaníliás, tészta, karamell, tészta), és a te-tejét vékonyan megkenjük a maradék krémmel. A tészta széleit levágjuk és ráreszeljük a tetejére. A sütinek puhulni kell, másnap szeleteljük.


Lea süti
• Hozzávalók: 4 tojássárgája, 60 dkg liszt, 1 csomag vaníliás cukor, 1 csomag sütőpor, 1 citrom reszelt héja, 3 evőkanál tejföl, 10 dkg cukor. 
A hozzávalókat jól összedolgozzuk, majd kinyújtjuk kb. 1 cm vastagra. Kétféle nyomóval kell kiszaggatni: az alsó felét teli nyomóval - erre kenünk lekvárt, a felsőt pedig lyukas közepűvel. Ezt beleforgatjuk a tojások megmaradt fehérjébe, majd darabolt dióba. Ezután ráhelyezzük a lekváros részre. 
180-200 fokos sütőben sütjük, amíg aranybarna nem lesz.


Lili-kifli
• (könnyű, igen finom)  
20 deka vajat 20 deka liszttel kevert 1/2 csomag Váncza-sütőporral, 20 dkg túróval és kevés sóval jól összedolgozunk. Késhát vastagságra nyújtjuk, és háromszög alakú dara-bokra vágjuk. Az egyes darabokat lekvárral kenjük meg és összecsavarjuk. A kész kifliket még meleg állapotban vanilincukorral hintjük be.


Lili-torta
• Hozzávalók: Porcukor 25 dkg, tojás 8 db, liszt 12 dkg, tejszín 2 dl.
Elkészítése: Negyed kg porcukrot 2 egész tojással és 6 tojássárgájával habosra kikeve-rünk, hozzáteszünk 12 dkg lisztet, 4 tojás keményre felvert habját, kisütjük, lapokra vág-juk, diókrémmel töltjük, tetejét tejszínhabbal bevonjuk.


Magdolna-fánk
• Hozzávalók: Vaj 28 dkg, porcukor 10 dkg, tojás 4 db, liszt 28 dkg, vanília 1/4 rúd, cit-romhéj 1/2 db.
Elkészítése: A vajat porcukorral habosra keverjük, beleteszünk kis vaníliát, citromhéjat, 4 tojássárgáját, a lisztet és a 4 tojás kemény habját. Kikent és lisztezett tepsibe tesszük, kisütjük, és még melegen különféle formákra kiszaggatjuk.


Magdolna kifli

• Hozzávalók: 25 dkg margarin, 6 db tojás, 6 evőkanál cukor, 1 csomag sütőpor, 4 evőkanál tejföl, 30 dkg liszt, 15 dkg darált dió, 15 dkg cukor.
A margarint a tojások sárgájával 6 evőkanál cukorral habosra keverünk, majd hozzáad-juk a tejfölt reszelt citromhéjat a sütőport, és a lisztet, az egészet jól összekeverjük kikent, lisztezet, tepsibe öntjük, egyenletesen szétnyomkodjuk megkenjük vékonyan lekvárral.
A 6 tojás fehérjéből kemény habot verünk, óvatosan összekeverjük a darált dióval, és a cukorral rákenjük a tészta tetejére, és együtt megsütjük előmelegített sütőben kb. 30 percig mérsékelt tűznél. Kissé hűlni hagyjuk, és fánk szaggatóval kifli formára szaggatjuk.


Margit-szelet
• Hozzávalók: 10 dkg margarin, 1 egész tojás, 10 dkg cukor, 1 evőkanál kakaó, 1 dl tejeskávé, 1 mokkáskanál szódabikarbóna, 20 dkg liszt, lekvár.
Elkészítése: A margarint kikeverjük a cukorral, majd hozzáadjuk a tojást, a kakaót, a te-jeskávét, végül a szódabikarbónával elkevert lisztet. A masszát papírral kibélelt tepsibe öntjük, és előmelegített sütőben lassú tűznél megsütjük. A tészta kb. kétszeresére da-gad. Ha úgy gondoljuk, hogy készen van, szúrjunk bele egy villát, és ha már nem ragad rá a tészta, valóban megsült. Ha kihűlt, kettévágjuk, és lekvárral megtöltjük. 
Figyelem: A megsült tésztát pár percig hagyjuk a lekapcsolt sütőben! A sütőpapírt ne felejtsük el levenni!


Marcsa pogácsa
• Hozzávalók: 50 dkg túró, 20 dkg liszt, 3 egész tojás, 3 evőkanál cukor, 1 vanillincukor, 1 mokkáskanál só, 2 dl langyos tej.
Az anyagokat 2 egész tojással és 1 sárgájával összedolgozzuk. Deszkán ujjnyi vastagra kinyújtjuk, és pogácsának kiszaggatjuk. Vékonyan kivajazott tepsibe rakjuk, a maradék tojásfehérjével megkenjük. Előmelegített sütőben sütjük.  
• Figyelem: Csak friss és áttört túrót használjunk!


Marika néni csokis piskótája
• Hozzávalók: 6 tojás, 3 evőkanál víz, 9 evőkanál porcukor, 9 evőkanál liszt, fél cso-mag sütőpor
A szokásos módon piskótát sütünk.
Krém: 2 csoki pudingpor, 6 e. kanál cukor, 6 dl tej, 1 pici rum, étcsoki, 1 csomag marga-rin, 15 dkg cukor
Elkészítjük a pudingot a 6 kanál cukorral és a tejjel, ha felforrt beletesszük a rumot, bele-tördeljük a csokit, főzzük egy kicsit.
Amíg kihűl, a margarint és a cukrot habosra keverjük, majd hozzátesszük a kihűlt pu-dingkrémet. A piskótát 3 lapra vágjuk és megtöltjük a krémmel, megkenjük a tetejét is, és aki szereti, szórja meg kókuszreszelékkel.


Máglyarakás Nusi módra
• Hozzávalók: 1 db. nagyobb fonott kalács, (de ennek csak a háromnegyed részét szoktam felhasználni) felszeletelve. A nagyobb szeleteket harmadolni kell. A kicsit csak felébe vágni. 30-35 dkg tehéntúró, + 2 tojássárgája, amit elkeverek 1 evőkanál cukorral és 1 csomag vaníliás cukorral alaposan. 1 csomag Aranka vaníliás puding-por, ami hideg tejjel készíthető. Nagyobb alma kb. 4-5 db. kisebből több, amit al-mareszelőn le kell reszelni, miután meghámoztátok. Nem kell apróra reszelni! 1/2 l. tej + 1 púpos evőkanál kristálycukor. Ezt fel kell forralni. + 3 dl forralt de lehűtött tej /vagy tartós tej hidegen / + 2 tojás sárgája kis cukorral elkeverve. Tojásfehérje, akár 5-6 tojásé is, ha lenne maradék. De elég a 4 is. Ezt kemény habbá kell verni pici citrál és kristálycukor segítségével.
A nagyobb jénai tálat rámával kikenve előre elkészítem. A sütőt előmelegítésre begyúj-tom. A fél liter tejet a kristálycukorral felforralom, és leforrázom a feldarabolt fonott ka-lácsot (Egy edény fölé szűrőbe rakom a kalácsdarabkákat, s így öntöm rá a forró tejet.) Egy sort rakok ebből a kalácsból a jénai aljára. A pudingporból a 3 dl tej segítségével (esetleg tehettek bele egy kis habfixálót is) hidegen pudingot készítek, és rákenem a kalácsra. Erre ráteszek egy jó ujjnyi sor reszelt almát, majd a tehéntúrót, amit összekeve-rek a 2 tojássárgával kikevert cukorral, és vaníliás cukorral. Befedem a maradék leforrá-zott kalácsdarabkákkal. S ezeket kenem meg a cukorral elkevert másik két tojássárgá-jával.
Volt már, hogy felcseréltem, és először a kikevert túrót tettem a leforrázott kalácsra, és utoljára a pudingot, s arra újra a leforrázott kalácsot. Az alma középre kerüljön.
A bemelegített sütőben közepes lángon megsütöm a máglyarakást (Az én sütőmben 25 perc, esetleg 30.). Amikor a kalácsdarabkák aranysárgára sültek a jénai tetején, ki-veszem a sütőből, s ráhalmozom a keményre felvert tojásfehérjék habját. Visszatéve a sütőbe, már a gázlángot is nagyobbra állítom.
3-4 perc alatt, - illetve amikor látjátok, hogy gyönyörű aranybarnára sült a feltornyozott, és még véletlenül sem elsimított hab.


Nóri palacsintája
Sűrű, édes tejberizst főzünk, és még mielőtt kihűlne, elkeverjük kakaóporral, mazsolával, kimagozott és félbevágott meggyel. Az édes tésztából sütött palacsintákat megtöltjük vele és csokoládémártással tálaljuk.


Omlett Júlia módra
• Hozzávalók: 8 db egész tojás, 2 dl tej, 1 evőkanál liszt, 1 zacskó gombaleves-por, 1 evőkanál olaj.
A tojásokat habosra felverem, majd hozzákeverem a tejet, a lisztet, az olajat és a gom-baleves-port. Ügyelek arra, hogy lehetőleg sima, csomómentes legyen. (A legegysze-rűbb, ha a turmixgépben keverem habosra az egészet.) A tojásmasszát beleöntöm egy kerek tűzálló tálba- és folpack fóliával szorosan lefedve a legerősebb fokozaton, négy percig sütöm. Az omlettet tálra borítom és négy cikkelyre felvágva kínálom. (Só egy csepp sem kell bele, mert a gombaleves-por sós.) Friss saláta vagy savanyúság illik hoz-zá. Vacsorára igen gyorsan és olcsón elkészíthető étel.


Orosz hússaláta Kata módra
• Hozzávalók: 25 dkg szeletelt felvágott (párizsi, zalai, sonka), 3 közepes főtt krumpli, 3 főtt tojás, 3 hámozott alma, 3 csemegeuborka, 5 dl tejföl, 2 dl kefir, Kb. 2 ek. majo-néz, kb. 1 tk. Mustár, pici só, kevés porcukor, őrölt fehér bors, ízlés szerint 
A felvágottat, krumplit, tojást, almát és uborkát vékony szeletekre vágjuk (gyufaszálsze-rűekre). A többi hozzávalót ráöntjük és elkeverjük.


Panni almatorta
• Hozzávalók: 25 dkg liszt, 2 g sütőpor, 20 dkg cukor, 2 db tojássárgája, 10 dkg marga-rin, 1, 5 kg alma, 1 citrom 5 dkg mogyoró, 2 evőkanál zsemlemorzsa, 3 dl tejszín, 3 db tojás 1 evőkanál keményítő, citromhéj.
A lisztet, sütőport, 7, 5 dkg cukrot, a vaníliás cukrot, a margarint, a tojássárgáját össze-gyúrjuk, egy fél órát hűtőben pihentetjük. Ezután kinyújtjuk, a formát meghintjük zsem-lemorzsával, kibéleljük a tésztával és elősütjük. Az almát meghámozzuk, és szeletekre vágjuk. Citromlével, cukorral, és darált mogyoróval elkeverjük, és a tésztára tesszük. A tejszínbe belekeverjük a tojások sárgáját a reszelt citromhéjat és a keményítőt. Az almá-ra öntjük, és kb. 15 percig sütjük. Közben felverjük a tojások fehérjét, a tészta tetejére kenjük, és még néhány percre visszatesszük a sütőbe.


Paulette
18 deka vajat (15 deka zsírt) 18 deka liszttel jól eldörzsölünk. Hozzáadunk még 10 deka cukrot, 2 tojás sárgáját, fél csomag sütőport, és annyi tejet, amennyit felvesz, hogy ép-pen jól nyújtható tészta legyen. A metélt-vastagságúra kinyújtott tésztát pogácsavágó-val kiszúrjuk, és dió nagyságú csomókat rakunk rá 12 deka őrölt pörkölt mogyoróból, 12 deka cukorból, fél citrom reszelt héjából, 2 egész tojásból és 2 kanál morzsából készített keverékből. Rendes tűznél sütjük, s tálaláskor vaníliás cukorral hintjük be.


Rafael-saláta
• Hozzávalók: 40 dkg friss uborka, 1 csomó hónapos retek, 2 dl majonéz, 1 fej saláta, 2 db főtt kemény tojás, fél citrom, 2 dkg cukor, 1 csomó metélőhagyma (snidling) vagy kávéskanálnyi reszelt vöröshagyma, pirospaprika, só 
Az uborkát meghámozzuk, legyaluljuk, és megsózzuk a vékony szeletekre vágott, hámo-zatlan retkekkel együtt. Körülbelül fél óra múlva kicsavarjuk. A majonézbe először bele-keverjük a pirospaprikát, majd az uborkát a retekkel és a hagymával, valamint a fejes saláta vékony metéltre vágott belsejét. Utána az egészet cukorral és citrommal ízesítjük. A salátástálat kibéleljük salátalevelekkel, és szépen eligazítjuk rajta az elkészített vegyes salátát. Tetejét a negyedekbe vágott tojásokkal és retekszeletekkel díszítjük.


Rézi kiflije
• Hozzávalók: 28 dkg liszt 21 dkg vaj, 14 dkg darált mogyoró, 7 dkg cukor, 3 db tojás-sárgája.
A hozzávalókat összedolgozzuk, kinyújtjuk, apró kifliket formálunk belőle, és mérsékelt tűznél, világosra sütjük. Forrón vaníliás cukorba forgatjuk.


Rézi néni pecsenyéje

• Hozzávalók: 80 dkg sertéscomb, 15 dkg angolszalonna, 15 dkg gyulai kolbász, 15 dkg gomba, 3 db zöldpaprika, 2 db paradicsom, 1 csomag újhagyma, 1 csomag petrezselyemzöld, 3 gerezd fokhagyma, só, bors, kevés olaj, liszt
A combot felszeleteljük, vékonyra kiverjük, és sóval, borssal megszórjuk. Töltelékként a kis csíkokra vágott szalonnát, a felkarikázott kolbászt, a felszeletelt gombát a húsokra hal-mozzuk, majd félbehajtjuk, és három helyen megtűzzük hústűvel vagy fogpiszkálóval. A megtöltött húsok mindkét oldalát lisztbe forgatjuk, majd olajon megsütjük. Kivesszük a húsokat a serpenyőből, a visszamaradt zsiradékon megpirítjuk a felkarikázott újhagy-mát, zöldpaprikát, kissé megsózzuk, majd hozzáadjuk a feldarabolt paradicsomot és az apróra vágott fokhagymát. Ebbe a raguba visszatesszük az elősütött húsokat, kevés vizet önthetünk alá, és fedő alatt kb. 10 percig pároljuk. Tálalás előtt finomra vágott petrezselyemzölddel megszórjuk, sült burgonyával és ízlés szerint külön salátával tálaljuk.


Rigó Jancsi
• Tészta: 7 tojásfehérjéhez 6 evőkanál hideg vizet és 13 evőkanál kristálycukrot te-szünk. Ebből kemény habot verünk. Egyenként hozzátesszük a tojások sárgáját. Ez-után 4 evőkanál kakaót és 9 evőkanál lisztet adunk hozzá, folytonos habverés köz-ben. 
Erősen kivajazott, kilisztezett nagy tepsiben két lapot sütünk belőle, hogy ne legyen vas-tag a tészta. 
Krém: 2 evőkanál zselatint kevés vízben feloldunk. Ezután 8 dl tejszínből kemény habot verünk, amit 6 dkg kakaóval és 12 dkg vaníliás cukorral ízesítünk. Közben fokozatosan, állandó keverés közben belecsorgatjuk a zselatint. 
A tejszínt rásimítjuk az egyik lapra. A másik lap tetejét olvasztott csokoládéval bevonjuk, 5x5 cm nagy kockákra vágyjuk, és így felszeletelve ráhelyezzük a tejszínes töltelékre. Forró vízbe mártott, és szárazra törölt késsel felszeleteljük. Tálra helyezzük, és fogyasztásig hűtőszekrénybe tesszük.


Sertésszűzsült Eszmeralda-salátával
• Hozzávalók: 60 dkg sertésszűz, só, grillfűszer, fél fej fejes saláta, 1 fej foorcy saláta, 20 dkg burgonya, 1 csomag retek, 10 dkg konzerv pirosbab, 15 dkg paradicsom, 2 db zöldpaprika, 1 db lila hagyma, negyed csomó zöldpetrezselyem
A salátaöntethez: 5 cl olaj, 1 dl száraz fehérbor, 1 g só, 1 cl balzsamecet, 20 g mustár, 1 gerezd fokhagyma, csipetnyi fekete bors, víz.
A sertésszűzet sózzuk, grillfűszerrel fűszerezzük, majd kevés olajon serpenyőben körbesüt-jük, majd további 10-12 percig a sütőbe tesszük. 170 °C-on sütjük (belül rózsaszínű ma-radjon). A sütőből kivéve tálra rakjuk, és hűtőbe helyezzük a további felhasználásig.
Elkészítjük a salátát.
A megfőzött, megtisztított burgonyát karikákra vágjuk. A leveles salátákat megmossuk és lecsepegtetjük. A többi alapanyagot is megmossuk és daraboljuk. A konzervbabot leszűrjük.
A salátaöntethez keverőtálba tesszük az olajat, a balzsamecetet, hozzáadjuk a sót, mustárt, a száraz fehérbort is hozzátéve habverővel elkeverjük, fűszerezzük még őrölt fekete borssal, reszelt fokhagymával, ha szükséges, kevés vízzel hígítjuk. 
Ezután az előkészített alapanyagokat beleforgatjuk a salátaalapba.
Tálaláskor a salátánkat tányérokra rendezzük, s a rózsaszínűre sütött sertésszűzet véko-nyan felszeleteljük, és a tányérokon ízlésesen elrendezzük.
• Elkészítési idő: 80 perc
• Ajánlott ital: Villányi Cabernet vagy Kékfrankos rosé


Stefánia-torta 1.
• Tészta: 6 tojás, 15 dkg porcukor, 15 dkg liszt, 5 dkg vaj.
• Csokoládékrém: 25 dkg vaj, 20 dkg porcukor, 1 tasak vaníliás cukor, 15 dkg csoko-ládé, 2-3 evőkanál tej, 3 dkg kakaópor + 3 dkg porcukor a torta beszórásához. 
A tojásokat szétválasztjuk, a vajat kézmelegre melegítjük. 10 dkg cukrot habosra keve-rünk a tojás sárgájával. A maradék porcukorral a tojás fehérjéből kemény habot ve-rünk, könnyedén hozzákeverjük a tojássárgás masszához. Beleszitáljuk a lisztet, hozzáad-juk a vajat, simára keverjük. Kilisztezett sütőlapra tortakarikával kijelöljük a tortalap he-lyét, a masszát a kijelölt helyre kenjük, majd 180 fokos sütőben megsütjük. Késsel azon-nal leválasztjuk a sütőlemezről, a tortakarikával szabályosra kiszúrjuk. (Ebből a mennyi-ségből 5-6 lapot süthetünk.) A kisült tortalapokat hagyjuk kihűlni.
A csokoládékrémhez a vajat puhára olvasztjuk, és a porcukorral és a vaníliás cukorral habosra keverjük. A csokoládét darabokra törjük, kevés tejjel sűrűre főzzük, lehűtjük, hozzáadjuk a vajhoz, az egészet habos, könnyű krémmé keverjük. A kisült lapokat meg-kenjük a csokoládékrémmel, a tetejére tesszük a legszebbet, bevonjuk vékony csokolá-dékrémmel, betesszük a hűtőszekrénybe. Ha tetején megdermedt a krém, összekever-jük a kakaót a porcukorral, rászitáljuk a tortára. Meleg vízbe mártott késsel szeleteljük.


Stefánia-torta 2.
• Hozzávalók: Tojás 5 db, cukor 6 dkg, liszt 6 dkg.
• Töltelék: csokoládé 12 dkg, cukor 12 dkg, vaj 18 dkg.
Elkészítése: Öt tojás habjába 5 tojás sárgáját, 6 dkg cukrot, 6 dkg lisztet keverünk, 5 la-pot sütünk belőle, és a következő krémmel töltjük:
12 dkg csokoládét kevés vízzel, 12 dkg cukorral sűrűre főzünk, s ha kihűlt, hozzákeverünk 18 dkg habosra kevert vajat. Ezzel töltjük, és vonjuk be.


Stefánia torta 3.
• Hozzávalók: 50 dkg liszt, 30 dkg margarin, 1 csomag sütőpor, 2 db tojás; krém: 1 l tej, 30 dkg cukor, 10 dkg liszt, 6 dkg kakaópor, 30 dkg vaj, 1 csomag vaníliás cukor. 
A lisztet összekeverjük a sütőporral, és belemorzsoljuk a margarint. Hozzáadjuk a cukrot és a tojásokat, majd tejjel összegyúrjuk, hat részre osztjuk, és egyenlő kerek, vagy tégla-lapalakú formára nyújtjuk. Egyenként világosra sütjük. Krém: a lisztet, a kakaót és a vaní-liás cukrot simára keverjük a tejjel. Kis lángon folytonos keverés mellet sűrűre főzzük. A vajat a cukorral habosra keverjük, és hozzáadjuk a kihűlt krémet. Ezzel töltjük meg a lapokat, és vékonyan bekenjük a torta oldalát, tetejét. Végül meghintjük porcukorral elkevert kakaóval.


Stefánia torta 4.
14 dkg cukrot 8 dkg vajjal, 1/2 cs. V.-vanillincukorral és 5 tojás sárgájával félóráig habos-ra keverünk. Majd 14 dkg liszttel elkevert, 1/2 cs. V.-sütőport részletekben, s legutoljára 5 tojás habját adjuk hozzá. Tortasütőben 6-8 vékony lapot sütünk, melyeket a következő töltelékkel kenünk meg vastagon: 20 dkg vajat, 18 dkg porcukorral és 5 szelet megol-vasztott csokoládéval jól elkeverünk. Az összeállított tortát kevés félretett töltelékkel bevonjuk, s 1 szelet csokoládéból, késsel lekapart csokoládéforgáccsal szórjuk be.


Stefánia vagdalt
• Hozzávalók: 50 dkg sertéshús, 2 zsemle, 1 v. hagyma, 1 gerezd fokhagyma, petre-zselyem, 2 tojás, zsemlemorzsa, 3 főtt tojás, olaj, bors, só 
A húst és az áztatott zsemlét ledaráljuk, majd a megpirított hagymával, fokhagymával, petrezselyemmel, borssal és sóval ízesítjük. Hozzáadjuk a tojásokat, és jól összegyúrjuk. Morzsával meghintett deszkán kb. 2 cm vastagságura nyújtjuk. Közepére helyezzük a tojásokat, majd felgöngyöljük. Olajjal kikent tepsibe tesszük, majd felvert tojással meg-kenjük a tetejét. Középmeleg sütőben megsütjük.


Tomi szelet
5 tojássárgáját 25 dkg cukorral, 10 evőkanál, forró vízzel kikeverünk fehéredésig, majd 25 dkg réteslisztet (amiben elkevertünk 1 teáskanál szódabikarbónát) keverünk hozzá. 5 tojásfehérjét felverünk kemény habbá, óvatosan összekeverjük a sárga masszával. Kizsí-rozott, sütőpapírral bélelt tepsiben sütjük, mint a piskótát.
• Krém a tetejére: 20 dkg vajat 20 dkg cukorral kikavarunk, 10 dkg darált diót és kevés rumot vagy rumaromát adunk hozzá. 2 dl tejben 2 evőkanál lisztet sűrűre főzünk. Ha kihűlt, a vajas krémhez keverjük. Ezt a krémet a kihűlt tésztára simítjuk.
• Máz: 10 dkg csokoládét megolvasztunk, és a habra csorgatjuk.
Ha nem akarunk csokit, lehet szóró cukorral is megszórni, vagy csokireszelékkel, esetleg darált dióval meghinteni vékonyan.


Vagdalt - Éva módra
A darált marhahúst sóval, törött borssal, reszelt vöröshagymával, egészen kevés piros-paprikával, 1 evőkanál áfonyalekvárral, mazsolával, tojással jól összedolgozzuk. Egy órán át, pihentetjük. Szeleteket formázunk, zsemlemorzsában megforgatjuk és vajon kisütjük. Burgonyaropogóssal tálaljuk.


Vagdalt - Nóri módra
A darált húst sóval, törött fehér borssal, kevés vajjal, 1 tojással, kockákra vágott hámo-zott naranccsal eldolgozzuk. Pogácsa alakúra formázzuk és vajon kisütjük. Narancs-mártással és burgonyapürével tálaljuk.


Vera céklasalátája
• Hozzávalók: 1 kg cékla, 2 nagy fej lila hagyma, 1 pohár ecetes torma, só, ecet, cu-kor 
A kuktafazék aljára 1,5 dl vizet öntünk, és beletesszük a jól megmosott céklát. Forrástól számított 15 percig tűzön hagyjuk. A készre főtt céklát meghámozzuk, és káposztaresze-lőn lereszeljük. Összekeverjük az apróra vágott hagymával, megsózzuk, kevés ecettel meg cukorral ízesítjük és belekeverjük az ecetes tormát. Jól záródó üvegbe hűtőbe tesz-szük, és 1-2 napig érleljük.


Vilmos-keksz
60 dkg lisztet 10 dkg vajjal, 3 egész tojással, 1 cs. V.-sütőporral, 1 cs. V.-vanilincukorral és 2-3 dl tejjel jól összegyúrunk. A sütőport a liszttel előbb jól elkeverjük, és csak azután ad-juk a többi hozzávalót hozzá. A tésztát vékonyra nyújtjuk, 5-6-szor gyengén lisztezve is-mét nyújtjuk és hajtogatjuk, majd kekszvágóval kiszúrva, meleg sütőbe téve sütjük. Sütés alatt az ajtót kb. 5 percig nem szabad kinyitni, mert a keksz különben ráncos lesz! Igen kiadós!


Zolika féle sült krumpli
• Hozzávalók: krumpli, hagyma, fokhagyma, zsír (olaj), fűszerek (bors, só, chili, majoranna, és még bármi, ami erős) 
A krumplit apró kockára vágva megsütöm, lecsöpögtetem, megsózom, és lefedve félre rakom (legjobb az 'Asztali fűszervarázs'). A hagymát fél karikára vágom, amikor meg-dinsztelődött hozzáadom a sült krumplit és a fűszereket (ízlés szerint). Jól összeforgatom, s egy pár percig együtt pirítom (ínyenceknek: a tetejére kis reszelt (füstölt) sajt). Bármi mellé jó köretnek (kivéve a szaftos ételek: pl. pörkölt, vadas), de a legjobban a SÖR-t szeretem.

Levesek
Bakonyi betyárleves


Hozzávalók: 35 dkg marhaszegy, 1 pár csirkecomb, 20 dkg vegyes zöldség, 1 fej hagyma, só, egész bors, csípős paprika, csusza tészta, 1 egész tojásból és a hozzávaló lisztből.

Elkészítése: A marhahúst felvágjuk 4 szeletre, és hideg vízben feltesszük főni. Sóval, egész borssal ízesítjük. Amikor majdnem puha, hozzáadjuk a csirkecombokat, a metéltre vágott zöldséget, a felaprított hagymát, az erős paprikát, majd készre főzzük. A lisztből és a tojásból vékony, kemény tésztát gyúrunk, a levesbe tépkedjük és megfőzzük.


Becsinált leves

Hozzávalók: 50 dkg csirkeaprólék, 1 csomag mirelit vegyes zöldség, 1 kanál zöldpetrezselyem, 1 vöröshagyma, 1 kanál liszt, 1 kanál olaj.

Elkészítése: Míg az aprólék felenged, egy csomó petrezselyem zöldet és egy diónyi vöröshagymát apróra vágunk. Az olajban a hagymát megfuttatjuk, majd a mirelit zöldséget beletéve, néhány percig pároljuk. A tűzről levéve beleszórjuk a zöldpetrezselymet, és félretesszük. Eközben már feltesszük az aprólékot, és majdnem készre főzzük. A már előbb elkészített zöldséget meghintjük liszttel, elkeverjük, és az aprólékkal felöntve készre főzzük.


Malacaprólék leves

A tisztított és jól átmosott 1 kg malacaprólékot (tüdő, máj, láb, farok, vese) kis kockára vágjuk, majd hideg vízbe téve egyszer átforraljuk és újra lemossuk. Közben 1 fej finomra vágott vöröshagymát zsiradékon megfonnyasztunk. Erre helyezzük az előkészített aprólékot. Sóval, törött borssal, babérlevéllel fűszerezzük. Hozzáadunk kockára vágott vegyes zöldséget, és csontlevet vagy vizet aláöntve puhára főzzük. Finomra vágott tárkonnyal, petrezselyemzölddel meghintjük. Kb. 1 órai főzés után zsemleszínű rántással besűrítjük, citromlével és tejföllel, cukorral pikánsra ízesítjük. Átforraljuk és kicsiny zsemlegombócokra tálaljuk.


Kunsági leves

Egy fej finomra vágott vöröshagymát zsírban megfonnyasztunk. Meghintjük pirospaprikával és hozzáadunk 40 dkg kockára vágott sertés apróhúst. Sóval, törött borssal ízesítjük és kevés vizet, illetve vörösbort aláöntve félig puhára pároljuk. Ekkor ráhelyezzük a kockára vágott 15 dkg gombát, az 1 csomag finomra vágott petrezselymet és a lebbencs tésztát. Csontlével vagy vízzel felengedjük, tejfeles habarással besűrítjük és együtt puhára főzzük.


Tárkonyos raguleves

A tisztított és kockákra vágott vegyes leveszöldséget 1 fej finomra vágott vöröshagymával, 40 dkg szintén kockákra vágott sertéshússal félig puhára pároljuk. Sóval törött borssal, kevés majoránnával ízesítjük, majd meghintjük 2 evőkanál lisztel és feleresztjük 1,2 l vízzel. Beleteszünk egy csokor apróra vágott tárkonyt és átforraljuk. Ezután 1 tojásból galuskát készítünk és azt beleszaggatjuk. Tálaláskor tejföllel és citromlével ízesítjük.


Tyúkhúsleves zsemlegombóccal

Hozzávalók: 1 tyúk, 2 l víz, leveszöldség, (sárgarépa, zeller, stb.) 2 evőkanál zöldborsó, egy kis fej hagyma, só, bors, csirkeaprólék (zúza, máj, és szív), 2 csokor petrezselyem, 2 szikkadt zsemle, 2 tojás, őrölt szerecsendió, tej a zsemle áztatásához, zsemlemorzsa.

Előkészítés: A tyúkot megtisztítjuk, megmossuk, és a megtisztított zöldséggel, a megmosott, de nem hámozott hagymával (a hagymahéjtól tiszta lesz a leves!) és a csirkeaprólékkal együtt hideg vízben feltesszük főni, és lassú tűzön egészen lassan forraljuk. A zsemlét apró kockákra vágjuk, és a tejjel, a tojásokkal, sóval és borssal keményebb masszává dolgozzuk össze, egy kicsit pihentetjük. A petrezselymet megmossuk és apróra vágjuk.

Elkészítés: Ha a tyúk megpuhult, kivesszük a levesből, lehúzzuk a bőrét, a húst lefejtjük a csontjáról, és kockákra vágjuk. A zöldséget szintén kockára vágjuk. A visszamaradt levest sóval, borssal ízesítjük, leszűrjük, és ismét felforraljuk. Ekkor a petrezselymet belekeverjük a zsemlegombóc tésztába, szerecsendióval ízesítjük, és egy kevés zsemlemorzsával megkötjük. Apró gombóckákat formálunk a masszából, s a forrásban lévő húslevesbe téve kb. 10-15 percig főzzük. Ekkor beletesszük a levesbe a kockákra vágott húst és zöldséget, a tetejét megszórjuk petrezselyemmel, és forrón tálaljuk ezt a régi időkre emlékeztető finom, erős tyúkhúslevest.


New-England chowder

Hozzávalók: 115 g felkockázott szalonna, 125 g vaj, 1 pohár apróra vágott vöröshagyma, 1 pohár apróra vágott zeller, 1 pohár apróra vágott sárgarépa, 3 pohár kockára vágott burgonya, 1 pohár liszt, 4 pohár hallé vagy kagylólé, 3 pohár feldarabolt kagyló, 3 pohár sűrű tejföl, 1 kávés kanál bors, 1 kávéskanál kakukkfű, 1 kiskanál só.

Elkészítése: Egy nagy fazékban ropogósra sütjük a szalonnát. Leöntjük róla a zsírt. Hozzáadjuk a vajat, és a zöldségeket puhára pároljuk. Megszórjuk liszttel és 2 percig pirítjuk. Beletesszük az összes maradék hozzávalót és felforraljuk. Ezután, a hőfokot csökkentve, 15-20 percen át főzzük, míg bennem sűrűsödik. Gyakran meg kell keverni.


Béarni libaleves

Hozzávalók: 2 db libacomb, só, 2 l víz, 4 nagy sárgarépa, 1 zeller, 4 db közepes burgonya, 1 kis fej fehér káposzta, 2 db póréhagyma, 1 nagy hagyma, frissen őrölt fekete bors, 4 szelet pirított kenyér, 4 evőkanál frissen reszelt ementáli sajt, 5 deka vaj.

Elkészítése: A libacombokat megmossuk, és sós vízben másfél órán át főzzük. A répát, a zellert és a burgonyát megtisztítjuk, és a káposztával együtt durvára reszeljük. A pórét és a hagymát megtisztítjuk, és vékonyan felszeleteljük. A zöldségféléket a libacombhoz adjuk, és még egy órán át főzzük. Ezután a zöldségeket átpasszírozzuk vagy botmixerrel pürésítjük. A combokat kicsontozzuk, kis darabokra vágjuk, és visszatesszük a zöldségpürébe. A sütőt 250 fokra előmelegítjük. Az ételt egy tűzálló tálba öntjük, befedjük pirított kenyérszeletekkel. Ezek tetejére szórjuk a reszelt sajtot, és olvasztott vajjal leöntjük. Az edényt a sütő középső részére toljuk és addig sütjük, amíg a sajt aranysárga bevonatot nem képez a tetején. A tűzálló tálban tálaljuk.


Kínai húsleves töltött tésztabatyukkal

Hozzávalók: 4 személyre. Adagonként 395 kcal-t, 22 g fehérjét, 20 g zsírt, 32 g szénhidrátot tartalmaz. A töltelékhez 20 dkg darált sertéshús, 5 dkg tisztított rák, 1 teáskanál só, 1/2 teáskanál cukor, 1 evőkanál híg szójamártás, 1 teáskanál sűrű szójamártás, frissen őrölt fekete bors, 2 teáskanál száraz sherry, 1 teáskanál étkezési keményítő. 4-5 evőkanál víz, 3 újhagyma, 3-4 dkg bambuszrügy (konzerv), 2 teáskanál szezámolaj, 1 tojássárgája. A tésztához: 15-20 dkg búzaliszt, 1 teáskanál só, 1 tojás, 2-3 evőkanál hideg víz, kevés liszt a kisodráshoz. A leveshez: 3-4 kínai kel levél, só, 1 1/2 l húsleves (lehet kockából), 8 teáskanál mogyoróolaj vagy kukoricaolaj, A tálaláshoz: frissen őrölt feketebors, szezámolaj, híg szójamártás.

Elkészítés: Elkészítési idő 2 óra. 1) A töltelékhez a sertéshúst keverőtálba tesszük. A rákot apróra vágjuk és hozzákeverjük. 2) Ezután hozzáadjuk a soron következő hozzávalókat (fűszerek, sherry, keményítő), és jól összekeverjük. A vizet kanalanként keverjük hozzá (csak azonos irányba keverjük), majd a tölteléket kézzel jól átgyúrjuk. 3) Az újhagymát megtisztítjuk és nagyon finom karikákra vágjuk, a bambuszrügyet a dobozból kivéve lecsöpögtetjük és finomra vágjuk. A hagyma felét (a másik felét félretesszük díszítéshez) és a bambuszrügyet alaposan összekeverjük a hússal. 20-30 percig állni hagyjuk, majd az olajat is hozzáadjuk. 4) Mielőtt a tésztát megtöltenénk, a tojássárgáját is hozzáadjuk a húsmasszához. 5) A tésztához a lisztet és a sót egy nagyobb tálba tesszük, a közepébe mélyedést nyomunk, amelybe beleütjük a tojást, rálocsoljuk a vizet, és az egészet alaposan sima tésztává gyúrjuk. Ezután lefedve legalább fél órán át (de jobb egy órán át) hűtőben pihentetjük. Lisztezett deszkán nagyon vékonyra kinyújtjuk, majd 5-7 cm széles csíkokra vágjuk, a csíkokat belisztezzük, és egymásra fektetjük, majd négyzetekre vágjuk. A töltéskor egy tésztadarabot a tenyerünkbe veszünk, a közepére teszünk egy kiskanálnyi tölteléket. A tészta sarkait a másik kezünkkel összefogjuk, és szorosan feltekerjük, hogy egy bezárt kis batyu keletkezzen. A leveshez a kel leveleket széles csíkokra vágjuk, és egy nagy edényben forrásban lévő sós vízben 1 percig blansírozzuk, majd szűrőkanállal kiemeljük. A húslevest egy másik edényben lassan felforraljuk. A kel főzővizét újra felforraljuk, beletesszük a töltött tészta batyukat (egyszerre legfeljebb 20 darabot) és óvatosan kevergetve (nehogy összeragadjanak) 3 percig főzzük, amíg a víz felszínére feljönnek. Szűrőkanállal kihalásszuk, és kínai csészékbe tálaljuk. Mindegyikre teszünk a félretett hagymákból és a káposztából. 2-2 kiskanálnyi olajat adunk hozzá, végül felöntjük húslevessel. Mindenki ízesíti borssal, szezámolajjal és szójamártással.


Görög rizses tyúkleves

Hozzávalók: 1,5 liter tyúkleves (leveskockából), só, 10 dkg rizs, 1 evőkanál keményítő, 1 dl tej, 3 tojássárgája, 1 teáskanál vágott petrezselyem, 1 citrom leve. 

Elkészítése: A tyúklevest felforraljuk. Hozzáadjuk a megmosott rizst, és 12 percig főzzük. Egy keverőtálban a keményítőt, a tejet, a sót és a tojássárgákat alaposan elkeverjük. Habverővel állandóan keverve apránként hozzáadjuk a leveshez. A levest még egyszer felhevítjük, de már nem forraljuk! (Tipp: Görögországban hasonló recept szerint zsírtalanított bárányhúslevesből is nagyon jóízű levest készítenek.) Végül állandó keverés közben hozzáadjuk a petrezselymet és a citromlevet. Vigyázzunk nehogy összefusson!


Különleges ételek


Mexikói bab darált hússal

Hozzávalók: 30 dkg vörös bab, 3 fej hagyma, 2 evőkanál olaj, 40 dkg darált marhahús, 2 db kis csípős paprika, 3 dl csirkeleves (leveskockából), 1 doboz (40 dkg) mexikói zöldparadicsom, 1 pirospaprika, 2 gerezd fokhagyma, fél kanál oregánó, fél kávéskanál kurkuma, fél kávéskanál chilipor, só.

Elkészítése: A babot éjszakára beáztatjuk 1 l vízbe. Másnap áztató vízzel együtt feltesszük főni és majdnem puhára főzzük. A hagymát megtisztítjuk, kockákra vágjuk, és forró olajon a darált hússal lepirítjuk. A szárított fűszerpaprikát csíkokra vágjuk, és beáztatjuk a csirkelevesbe. A konzerv paradicsomot levétől lecsöpögtetjük, darabokra vágjuk, és a húshoz adjuk. Ezután a többi hozzávalót, a fűszerpaprikát, a csíkokra vágott paprikát, a kis kockákra vágott fokhagymát, az oreganót, a kurkumát, a sót, a chilit, s végül a csirkelevest is a húshoz adjuk. A darált húst körülbelül 2 órán át pároljuk gyenge tűzön, fedő nélkül úgy, hogy a leve besűrűsödjék. Ezután hozzáadjuk a lecsöpögtetett babot, és további 30 percig főzzük.


Különleges húsostál

Hozzávalók: fél kg levescsont, 25 dkg ököruszály darabolva, 1 fej káposzta, 1 kg sovány marhahús, 1 hagyma, 1 szegfűszeg, 1 babér, 4 szem feketebors, 2 ág petrezselyem, szerecsendió, 2 sárgarépa, 2 szálpóréhagyma, fél zellergumó, 4 evőkanál olívaolaj, 1 evőkanál borecet, 1 evőkanál mustár, őrölt fekete bors, 1 evőkanál salátahagyma (apróhagyma), 1 evőkanál aprított metélőhagyma.

Elkészítése: 1.) A csontokat az ököruszály darabokkal és 1 liter vízzel 45 percig főzzük. 2.) A káposztát vagy kelkáposztát negyedekbe vágjuk, és a levesben addig főzzük, amíg megpuhul. 3.) Ezután a húslevest átszűrjük egy másik edénybe, hozzáadunk 1 liter vizet, felfőzzük, beletesszük a marhahúst és megsózzuk. A héjas hagymába beletűzzük a szegfűszeget és a babért, és a levesbe tesszük. Hozzáadjuk a borsot, egy petrezselyem-ágat, egy kis szerecsendiót, és az egészet másfél órán át főzzük, közben leszedjük a habját. 4.) A répát megtisztítjuk, a pórét darabokra vágjuk. A fél zellergumót megtisztítjuk és 6 darabra vágjuk. A feldarabolt zöldséget a levesbe tesszük, és kb. 1/2 óráig főzzük. 5.) Az olívaolajból, az ecetből, a mustárból, a salátahagymából és a metélőhagymából pikáns vinaigrette-mártást keverünk. 6.) A húst kiemeljük a levesből, felszeleteljük, és előmelegített tálra tesszük az ököruszály darabokkal. Körülrakjuk a főtt zöldségekkel. Mártást, apró sós uborkát adunk hozzá, a hússzeleteket megszórjuk sóval.


Gyömbéres lencse füstölt angolnával

Hozzávalók: 20 dkg lencse, 10 dkg gumós zeller, 1 lilahagyma, 2 evőkanál szőlőmag olaj, 4 cl sherry ecet, 1 erős húsleves, 1,5 dl száraz fehérbor, só, 4 dkg apróra vágott friss gyömbérgyökér, 1 teáskanál currypor, frissen őrölt fehérbors, 1 füstölt angolna (60-80 dkg), petrezselyem a díszítéshez.

Elkészítése: A lencsét néhány órára bő vízben áztatjuk. Ezután kuktában az áztatóvízben 10 percig főzzük. A zellert és a hagymát megtisztítjuk és kis kockákra vágjuk. Forró olajon megfuttatjuk a zöldséget, hozzáadjuk az előfőzött lencsét, felöntjük az ecetes-boros levessel, sózzuk, és a fűszereket is beletesszük. Lefedve közepes tűzön addig főzzük, amíg a zeller megpuhul. A füstölt angolna bőrét lehúzzuk, a húsát lefejtjük a gerincéről, és darabokra vágjuk. A kész ételt mélytányérokba osztjuk, és betétként adjuk a haldarabokat. Petrezselyemmel díszítve tálaljuk. Ital ajánlatunk: testes fehérbor.


Zöldséges sáfrányos haltál

Hozzávalók: 2 evőkanál vaj, 1 közepes hagyma, 20 dkg sárgarépa, 2 közepes póréhagyma, 5 szál zeller, 1 kiskanál sáfrány, 2 dl száraz fehérbor, 7 dl hal-alaplé, só, őrölt fehérbors, fél citrom leve, 60 dkg tengeri halfilé, 15 dkg garnéla.

Elkészítése: Az apróra vágott hagymát forró vajon gyenge tűzön megpároljuk. A megtisztított répát zöldséggyaluval közvetlenül az edény fölött vékonyra gyaluljuk, és kis ideig a hagymával együtt pároljuk. A pórét megtisztítjuk, és rézsutosan 1 cm-es karikákra vágjuk. A zellert megmossuk, és vékonyan felszeleteljük. Ha vannak levelek is rajta, apróra vágjuk. A póréval együtt kissé megpároljuk.

(Tipp: Hal-alaplé helyett használhatunk zöldséglevest is, és a sáfrányt curryvel helyettesíthetjük.) A sáfrányt a zöldségre szórjuk, egy kicsit pirítjuk, majd felöntjük fehérborral. Hozzáöntjük a hal-alaplevet, és sóval borssal, citromlével ízesítjük. Lefedve 15 percig közepes tűzön pároljuk. A halat megmossuk, és falatnyi darabokra vágjuk. Meglocsoljuk citromlével, sózzuk, borsozzuk. A rákkal együtt a zöldséghez tesszük, és gyenge tűzön 5 perc alatt készre pároljuk. Végül szükség szerint utánaízesítünk.


Egytál étel báránnyal, paradicsommal és cukkínival

Hozzávalók: 60 dkg báránylapocka, 2 evőkanál olívaolaj, só, 1 evőkanál curry, 1 nagy fej hagyma, 2,5 dl húsleves (leveskockából), 85 dkg meghámozott paradicsom, őrölt fekete bors, 1 csipet köménymag, 1 kakukkfű ág.

Elkészítése: A húst megmossuk, szárazra itatjuk, és 1 cm-es kockákra vágjuk. Forró olívaolajon adagonként lepirítjuk. sózzuk, és meghintjük curryvel. Hozzákeverjük a kockákra vágott hagymát, felöntjük a húslevessel, és hozzáadjuk a paradicsomot. Felforraljuk és közepes tűzön 25 percig pároljuk. Közben a cukkínit megmossuk és szárvégződésének eltávolítása után vékonyan felszeleteljük. (Tipp: tartalmasabbá tehetjük ezt az egytál ételt, ha burgonyát vagy rizst főzünk bele.) A fokhagymát megtisztítjuk, és szétnyomva az ételhez adjuk. Sóval borssal, köménnyel és kakukkfűvel fűszerezzük. A párolási idő befejezése előtt 8 perccel hozzákeverjük a cukkíni-szeleteket. Ha szükséges utánaízesítjük.


Eredeti erdélyi töltött káposzta

Hozzávalók: 50 dkg lapocka, 50 dkg kocsonyahús (nyers sertésfül, farok, fejhús), 50 dkg nyers füstölt oldalas, 50 dkg dagadó, 3 dkg liszt, 2 evőkanál olaj, 2 kg savanyú, aprókáposzta, 10 db savanyú káposztalevél, 10 dkg rizs, 1 kisfej vöröshagyma, 1 teáskanál pirospaprika, 8 dl tejföl, ízlés szerint őrölt fekete bors, só.

Előkészítése: Nagy vasfazekat (vagy beáztatott cserépedényt) olajjal kikenek és liszttel meghintem. A töltelékhez a dagadót megdarálom, összekeverem a nyers, megmosott és kissé lecsurgatott rizzsel, pirospaprikával, a megtisztított és lereszelt hagymával, sóval, borssal, majd szorosan becsomagolom a vastag ereitől megtisztított savanyú káposztalevélbe.

Elkészítése: Az apró káposzta egyharmad részét elterítem a fazék alján, erre ráteszem a megmosott és feldarabolt kocsonyahúst, valamint az előzőleg egy éjszakán át vízben vagy tejben áztatott, darabokra vágott füstült oldalast. Erre a következő réteg savanyú káposztát terítem. Megsózom, meghintem borssal, majd beborítom a megtöltött savanyú káposztalevelekkel. Erre nyers, felszeletelt lapockát helyezek, végül beborítom a maradék apró káposztával. Megsózom, meghintem borssal és 5 dl tejföllel nyakon öntöm. Az edényt lefedem és forró sütőbe teszem. Legalább 3 órán keresztül sütöm közepes lángon. Tálaláskor a tányérján ki-ki megtejfölözi.


Sertés húsok


Orjaleves

A kb. 1 kilónyi megmosott sertéskarajcsontot - amelyen kisebb húsdarabok találhatók - 2 liter vízben feltesszük főni. Az első forrás után a tetejéről a habot leszedjük. sóval, kakukkfűvel, szurokfűvel, borssal ízesítjük és hozzáadjuk az egészben hagyott leveszöldségeket (sárgarépa, fehérrépa, zeller, karalábé, kelkáposzta, gomba, vöröshagyma), a paradicsomot és a zöldpaprikát. Lassú tűzön kb. egy és fél óráig főzzük. Ezután a levest 10 percig állni hagyjuk, majd leszűrjük. Finom metélttel, a darabolt csonttal és a zöldségekkel együtt, ecetes tormával tálaljuk.


Gábris leves

30 dkg sertéshúst megdarálunk, sóval, törött borssal és 1 db tojással összedolgozzuk. Vizes késsel gombócokat formálunk belőle és a húsleveshez hasonlóan bezöldségelt és fűszerezett, forrásban levő paradicsom-ivóléhez adjuk. Amikor a gombócok és a zöldségek már majdnem megpuhultak, akkor kis darabokra tördelt makarónit főzünk a paradicsomléhez. Egyéni ízlés szerint cukorral is ízesíthetjük, reszelt sajttal meghintve tálaljuk.


Angol vagdalt

40 dkg darált sertéshúsból tejben áztatott és kicsavart zsemlével, 2 tojással, reszelt vöröshagymával, sóval, törött borssal vagdalt masszát készítünk. Pogácsa alakúra formázzuk, zsemlemorzsába forgatjuk és zsiradékban megsütjük. Ugyancsak bő zsiradékban zsemlekarikákat sütünk. Mindegyik zsemlekarikára 1-1 vagdaltat fektetünk és 1-1 tükörtojással befedjük. Kiváló egytál étel vagy tea mellé vacsora.


Olasz sertéskaraj

A szép rövidkaraj szeleteket húsverővel kissé megveregetjük. Megsózzuk és tűzálló tálba rakjuk, közvetlenül egymás mellé. (A tálat nem zsírozzuk ki!) Mindegyik szeletet leöntjük sűrű tejföllel és beszórjuk reszelt sajttal, majd forró sütőben, nagy lángon pirosra sütjük. Burgonyapürét vagy sült burgonyát adunk mellé.


Piramis

Sertés apróhúsból a szokásos módon vagdalt hús masszát és az átlagosnál egy kicsit keményebb burgonyapürét készítünk. Vastagon kivajazott tepsibe helyezzük a vagdaltat, közepébe két keménytojást rakunk és kenyéralakúra formázzuk. Kb. 15 percig sütőben elősütjük, majd a burgonyapürével befedjük, tojássárgájával megkenjük és sütőben kb. 30 percig tovább sütjük. Időnként olvasztott vajjal, illetve saját levével locsolgatjuk. Külön köret nem szükséges hozzá, idénysalátával tálaljuk.


Citromos sertéssült

A sertéslapockát keskeny hosszú darabban (hogy jól lehessen szeletelni) kevés reszelt hagymás zsíron puhára pároljuk. Ha megpuhult, kivesszük a zsírból és hűlni hagyjuk. Ezalatt a levét megszórjuk kevés liszttel, 1-2 dl tejföllel fölengedjük és krémszerű mártássá befőzzük. Sóval, pici borssal, reszelt citrom héjával és levével ízesítjük. A húst felszeleteljük, tálra tesszük és mártással leöntjük. Metélt tésztával tálaljuk. A citromos sertéssültet karajszeletekből is készíthetjük.


Malacpörkölt

A megtisztított és megmosott malachúst középnagyságú kockákra vágjuk. Személyenként 2 dkg vöröshagymát apróra összevágva zsíron megpárolunk, hozzátesszük a feldarabolt malachúst, gyengén megsózzuk, kissé megpirítjuk, majd teszünk hozzá egy kis mokkáskanál édes pirospaprikát, kevés paradicsomot és fedő alatt puhára pároljuk. Tarhonyával tálaljuk.


Hortobágyi töltött burgonya

A szokásos módon sertéspörköltet készítünk. Közben személyenként két darab nagyobb burgonyát héjában megfőzünk, majd tisztítás után hosszában félbevágjuk őket. Üregeket kaparunk ki. Ezután a pörköltet levétől lecsurgatjuk és pépesre vágjuk. A húskrémmel megtöltjük a burgonyákat, majd kivajazott tűzálló edénybe helyezzük. A pörkölt tejfeles habarással besűrítjük és a burgonyákat bevonjuk vele. Előmelegített sütőben kb. 25 percig sütjük.


Húsos burgonyagombóc

A szokásos módon sertéspörköltet készítünk. Közben 40 dkg burgonyát megfőzünk, meghámozunk és áttörünk, eldolgozzuk 20 dkg liszttel, valamint 1 db tojással, csipetnyi sóval. Kb. 1 órát pihentetjük. A pörköltet levétől jól lecsurgatjuk és finomra vágjuk. Ráhalmozzuk a húspépet és gombócokat formálunk. Lassan, lobogó sós vízben kifőzzük, majd leszűrjük. A tejfölös mártással áthúzva zöldpaprikával és paradicsommal díszítve tálaljuk.


Kalocsai sertésborda

Hozzávalók: 60 dkg sertés karaj, 20 dkg császár szalonna, 5 dkg liszt, só, bors, 10 dkg virsli, 30 dkg zöldpaprika, 15 dkg paradicsom, 2 gerezd fokhagyma, 3 dkg pirospaprika, 1 fej vöröshagyma.

Elkészítése: A szalonnát apró kockákra vágjuk, és üvegesre megpirítjuk. A húst sózzuk, borsozzuk, paprikás lisztben megforgatjuk és hirtelen mindkét oldalát megsütjük. Kivesszük a húst a zsírból és beletesszük az apróra vágott hagymát és a szétzúzott fokhagymát, és üvegesre pároljuk. Ekkor beletesszük a paprikát és a paradicsomot. Amikor félig megpuhult, hozzáadjuk a karikára vágott virslit, és visszarakjuk a húst, a maradék paprikával meghintjük és 3-4 percig tovább főzzük.


Csopaki tokány

A húst 5-6 cm hosszú, ujjnyi vastag csíkokra vágjuk. A kevés zsiradékon reszelt vöröshagymát kicsit megpirítjuk, majd paradicsompürét és kevés vizet adunk hozzá. Hozzátesszük a húst. Sóval, törött borssal fűszerezzük és félig puhára pároljuk. Mikor a hús félig megpuhult, akkor hozzáadjuk a zöldborsót és annyi száraz fehérbort, hogy ne legyen túl híg a leve. Együtt készre főzzük. Galuskával tálaljuk, szőlőszemekkel díszítjük.


Debreceni tokány

A húst csíkokra vágjuk. Szintén csíkokra vágott füstölt szalonna zsírjában finomra vágott vöröshagymát fonnyasztunk és hozzáadjuk a húst. Pirospaprikával megszórjuk és kevés vízzel felengedjük. Sózzuk, borsozzuk. Amikor a hús félig puha, akkor kockára vágott zöldpaprikát, paradicsomot, valamint karikázott debrecenit adunk hozzá. Együtt készre pároljuk. Hagymás, tört burgonyával tálaljuk.


Székely sertésköröm

10-15 dkg apróra vágott hagymát 5-10 dkg zsírban halványan megpirítunk, megszórjuk 1 dkg többféle pirospaprikával, majd elkeverjük. Ezután kevés vízzel felengedjük, hozzáadunk 1-2 gerezd fokhagymát, pár szem őrölt köménymagot, kevés sót, és az előfőzött 1 kg sertéskörmöt levével együtt fedő alatt puhára pároljuk. Ezután a körmöket kiszedjük egy másik edénybe (a szilánkok végett), majd a pörköltlét 10 dkg konzervlecsóval vagy nyáron zöldpaprikával, paradicsommal ízesítjük és még egyszer felforraljuk. Az így készített körömpörkölt rövid levébe fél kg kicsavart savanyú káposztát teszünk és a pörkölt levével jól összekeverjük. Kevés meleg vízzel felengedjük és mérsékelt tűzön puhára pároljuk. Amikor a káposzta puhára főtt, 2 dl tejfölből és 2 dkg lisztből habarást készítünk, majd ráöntjük. A melegen tartott körmöt a tál aljára, a forró káposztát a tetejére rakjuk, kevés tejföllel még leöntjük és finomra vágott kaporral megszórjuk.


Mexikói sertésflekken

Hozzávalók: 3 szál újhagyma, 1 doboz konzervbab, 4 szelet tarja, sültekhez fűszerkeverék, 3 ek. olaj, 1 tasak chili con carne alap.

Elkészítése: A hagymát megtisztítjuk és karikákra vágjuk. A babot lecsepegtetjük. A tarját bedörzsöljük fűszerkeverékkel, majd mindkét oldalát megsütjük az olajban. Ha kész, kivesszük és melegen tartjuk. A visszamaradt olajban megpároljuk a hagymát, felöntjük 3 dl vízzel, hozzáadjuk a chili con carne alapot, a babot, és alaposan összekeverjük. Időnként megkeverjük és lassú tűzön kb. 10 percig főzzük. A chilis ragut a flekkenre halmozzuk. Aki szereti erős paprikát is rakhat bele. Friss bagettet kínálunk hozzá.


Marhahúsból készült ételek


Zengői töltött rostélyos

Hozzávalók: 5 dkg füstölt szalonna, 2 kis fej vöröshagyma, 3 gerezd fokhagyma, 10 dkg zöldpaprika, 20 dkg sertésvelő, 2 tojás, só, 80 dkg rostélyos (csont nélkül), 5 dkg zsír, 15 dkg gomba, törött bors, 1 evőkanál pirospaprika, 1,5 dl tejföl, 1 evőkanál liszt, 1 csomó petrezselyemzöld, 4 adag ribizli.

Elkészítése: Az apróra vágott szalonnát kisütöm, megpirítom rajta az egyik fej hagymát és a fokhagymát, ráteszem a csíkokra vágott zöldpaprikát, és a saját levében üvegesre párolom. Ezután a megtisztított, lehártyázott, apróra vágott velőt hozzátéve néhány percig pirítom, majd a felvert tojást is hozzáöntve kocsonyásodásig keverem, ezután megsózom. Az egyforma szeletekre vágott húst kiverem, rákenem a tölteléket, majd összegöngyölöm és zsineggel megkötöm. Forró zsírban megpirítom, két pohár vizet öntök alá, és megpárolom. A forró zsíron üvegesre pirítom a maradék vöröshagymát, majd a felszeletelt gombát megsózva fedő alatt puhára párolom. Borssal és pirospaprikával megszórom, és a hús párolólevével felöntöm. Jól összeforralom, majd ráöntöm a húsra. Még egyszer felforralom, végül meghintem apróra vágott petrezselyemzölddel. Ribizlivel tálalom.


Szerb rostélyos

Hozzávalók: 80 dkg rostélyos (csont nélkül), só, 4 evőkanál zsír, 15 dkg vöröshagyma, 1 kávéskanál pirospaprika, 1-2 gerezd fokhagyma, 1 késhegynyi köménymag, 1 1/4 kg kelkáposzta, 15 dkg zöldpaprika, 10 dkg paradicsom.

Elkészítése: A felszeletelt rostélyosokat kiverem, bevagdosom, megsózom, kevés forró zsírban mindkét oldalukon elősütöm, majd félreteszem. A sütőzsírban üvegesre pirítom a finomra vágott vöröshagymát. Rászórom a fűszerpaprikát és a zúzott fokhagymával együtt apróra vágott köménymagot. Kevés vízzel vagy csontlével felengedem, felforralom és ebben párolom az elősütött rostélyosokat. Közben a megtisztított kelkáposztát cikkekre vágom, sós vízben félig puhára főzöm és leszűröm. A zöldpaprikát és a paradicsomot felszeletelem. Ha a hús majdnem puha, hozzáadom a kelkáposztát, a zöldpaprikát és a paradicsomot. Annyi vizet (vagy csontlevet) öntök rá, hogy az egészet ellepje, majd készre főzöm. Az elkészült rostélyosokat utánízesítem. Tálaláskor a hússzeletekre halmozom a kelkáposztát. Sós burgonyával kínálom.


Töltött borjúszegy "Sir Henri"

Hozzávalók: 100 g felszeletelt szalonna, 300 g borjúvagdalt hús, 1 kg töltenivaló borjúszegy 2 sárgarépa, 1 hagyma, 1 köteg petrezselyem, só, bors, tojás, 4 evőkanál kukoricaszem, 4 evőkanál pisztácia bél, 1 zeller, 1 póréhagyma, 2 evőkanál étolaj, babérlevéllel és szegfűszeggel áttűzött hagyma, fél citromnak a leve, 3 dl fehérbor, 4 dl marha erőleves.

Elkészítése: Egy sárgarépát apró kockára vágunk, majd felszeleteljük a hagymát, a petrezselymet és a sütőtepsiben felolvasztott szalonnával pároljuk 3 evőkanál vízben, amit sóval ízesítünk és addig pároljuk, míg a sárgarépa puha nem lesz. Utána a fedőt levesszük és kipárologtatjuk a vizet. Kihűlés után vagdalt hússal és tojással összekeverjük. Utána beletesszük a kukoricát és a pisztáciát. Az így nyert keverékkel megtöltjük a szegyhúsba előrevágott "zsebet", amit töltés után cérnával varrunk be. A másik sárgarépát és póréhagymát felszeleteljük, majd az előmelegített sütőtepsiben étolajban a töltött szegy mindkét oldalát alaposan megsütjük. Az előpirított hagymát a zöldséggel röviden pároljuk, majd citromlevet, fehérbort és erőleves-főzetet adagolunk hozzá. 220 fokon fedetlenül 30 percig sütjük, majd ezután a hőmérsékletet 150 fokra állítjuk és így két órát sütjük. Ezen idő alatt kb. négyszer megforgatjuk és a levével locsolgatjuk. A megsült töltött szegyet vágódeszkán kb. 5 percig állni hagyjuk, majd a felszeletelt sültet a leszűrt lével lelocsoljuk és tálaljuk.


Angol bélszín

A jó állott bélszínt teljesen megtisztítunk hártyáitól, tálba tesszük, megkenjük mustárral, törött borssal és olajat öntünk rá. Így hagyjuk pár órán át állni, majd közvetlenül sütés előtt megsózzuk. Tepsiben zsírt vagy olajat forrósítunk és beletesszük a bélszínt. Nagy tűzön minden oldalát 5-5 percig sütjük, Végül forró sütőben még 20 percig sütjük tovább. Közben kétszer-háromszor meglocsoljuk és megforgatjuk. Ha nagyon vastag a bélszín, 30 percig is süthetjük, de tovább nem szabad, mert teljesen átsül és nem lesz belül véres. Burgonyapürével, angolosan készített zöldségfélékkel tálaljuk. Mustárt adunk hozzá.


Bélszínfilék hagymásan

A jól megtisztított és állott bélszínből 6 dkg-os szeleteket vágunk. Kés hátával mindkét oldalát jól megveregetjük, majd szép gömbölyű szeleteket formálunk belőle. Reszelt hagymával minden szeletet bekenünk, törött borssal megszórjuk és mély tálba egymásra rakjuk úgy, hogy az egyes szeletekre még egy-egy kanál olajat is öntünk. Pár órán át hagyjuk így állni. Serpenyőben, nagy tűzön kevés zsírt vagy olajat forrósítunk és a szeleteket előbb lisztbe mártva hirtelen kisütjük, ezután sózzuk és tálra téve leöntjük a sült zsírral, amelyet előbb még kevés vízzel felforralunk és sóval megízesítünk. Burgonyapürét vagy szalma burgonyát adunk mellé.


Beefsteak

A megtisztított bélszínből 12-14 dkg-os vastag szeleteket vágunk. Kés hátával megveregetjük, majd eredeti kerek alakjára összenyomkodjuk. Gyengén megsózzuk, megborsozzuk, olajjal bekenjük és egy fél órára félretesszük. Serpenyőben, nagy lángon zsírt vagy olajat forrósítunk és a bélszín szeleteket mindkét oldalukon rozsdabarnára sütjük. Tükörtojással tálaljuk. Burgonyapürét és mustárt adunk mellé vagy tetszés szerinti angolos körettel is tálalhatjuk.


Borsos marhasült

Személyenként 3 dkg hagymát apróra vágunk és forró zsírban megfonnyasztjuk. Marhafertőt vagy felsál szélét egy darabban a hagymás zsíron addig sütjük, amíg nyers színét elveszti. Megsózzuk, törött borssal meghintjük, a zsírba teszünk egy kanálka mustárt és meleg vízzel felöntve puhára pároljuk. Ha már a hús megpuhult, kivesszük a lábasból és felszeleteljük. Levéhez 2 dl tejfölt vegyítünk. Visszarakjuk a felszeletelt húst és sütőben még 10-15 percig pároljuk. Rizst vagy pirított burgonyát adunk hozzá.


Borsos tokány

Legjobb, ha bélszín széléből, az úgynevezett pacsniból készítjük. Személyenként fél vöröshagymát apróra vágunk, zsírban megpároljuk és hozzátesszük a metéltre vágott húst. Ízlés szerint sózzuk, borsozzuk, meghintjük kevés apróra vágott petrezselyemzöldjével, majd puhára pároljuk. Időnként kevés melegvizet töltsünk utána, nehogy leégjen. Ha a hús megpuhult, 1-2 kanál bort adunk hozzá. Tálalás előtt pici lisztet szórunk rá, és kevés vízzel felforraljuk. Tört burgonyát vagy tarhonyát és savanyúságot adunk mellé.


Hagymás rostélyos

A rostélyos szeleteket hártyáitól megtisztítjuk, az izmokat és a széleit átvagdossuk és húsverővel vékonyra kiverjük. Törött borssal meghintjük, leöntjük olajjal és félóráig állni hagyjuk. Serpenyőben, forró zsíron vékony karikákra vágott hagymát megpirítunk szép pirosra (személyenként 3 dkg-ot), majd szűrőlapáttal kiszedjük és meleg helyre tesszük. Ugyanebben a zsírban erős tűznél hirtelen kisütjük a rostélyos szeleteket, mindkét oldalukat rozsdavörösre. Sütés után megsózzuk. Tálra téve megszórjuk a sült hagymával, pirított burgonyát, mustárt és savanyúságot adunk mellé.


Marhapörkölt

Legjobb hozzá a vesepecsenye széle (pacsni) vagy lábszár. Személyenként fél db hagymát apróra vágunk és forró zsírban megfonnyasztjuk. A húst kockákra vágjuk, megsózzuk és a hagymához tesszük. Addig sütjük a hagymás zsírban, amíg nyers vörös színét el nem vesztette. Ekkor egy mokkáskanálnyi pirospaprikát és egy kevés meleg vizet teszünk rá, majd fedő alatt puhára pároljuk. Amíg puhul, a vizet többször pótoljuk. Közben, ha van friss paradicsom és zöldpaprika, abból is teszünk hozzá egy keveset kimagozva és karikára vágva. Télen egy kevés paradicsompürét tehetünk bele. Tört burgonyával vagy tarhonyával tálaljuk.


Egytál ételek


Babgulyás füstölt csülökkel

Hozzávalók: 1 db füstölt csülök (kb. 80-100 dkg), 50 dkg tarka bab, 3 szál sárgarépa, 2 szál petrezselyemgyökér, 1 zeller, 1 csomó zöldség zöldje, 25 dkg burgonya. A rántáshoz: 1 fej közepes hagyma, 2 gerezd fokhagyma, 1 kávéskanál pirospaprika, 3 evőkanál liszt. Só, bors, majoránna, kakukkfű, szurokfű, bazsalikom, borsikafű.

A csipetkéhez: 1 tojás, csipet só, olaj, és annyi liszt, amennyit a tojás felvesz, ha kemény tésztát gyúrunk.

Elkészítése: A babot és a füstölt csülköt előző este beáztatjuk. Utána az áztatóvízzel mindkettőt odatesszük főni. Amikor félig megfőtt a bab, beletesszük a karikákra vágott zöldségeket és a kockára vágott burgonyát, a füstölt csülköt kivesszük és apró kockákra vágjuk, majd visszatesszük a levesbe és tovább főzzük. Amikor majdnem megpuhult a bab meg a zöldségfélék és a csülök, ekkor kezdem fűszerezni. Először megsózom, teszek bele egy csipet kakukkfüvet, egy csipet szurokfüvet, bazsalikomot, majoránnát, borsika füvet, borsot és zöldséglevelet. Ezután csinálok egy magyaros rántást (hagyma, fokhagyma, pirospaprika) és berántom. Csipetke tésztával gazdagíthatjuk és készre főzzük.


Pacalpörkölt (sertés körömmel)

Hozzávalók: 2 kg pacal, 1 nagyobb sertésköröm, 50 dkg hagyma, majoránna, szurokfű, borsikafű, bors, só, pirospaprika, 1 dl olaj. 

Elkészítése: A pacalt és a körmöt alaposan megtisztítjuk, a pacalt csíkokra, a körmöt három darabra vágjuk. A hagymát üvegesre megpirítjuk, majd pirospaprikával megszórjuk és öntünk rá egy kis vizet, hogy a paprika nehogy leégjen. Ekkor beletesszük a csíkokra vágott pacalt, és a darabokra vágott körmöt. Majd annyi vizet öntünk rá amennyi két-három ujjnyival ellepi, és lassú tűzön, időnként megkeverve körülbelül két órát főzzük. Amikor már majdnem megfőtt, megfűszerezzük, sóval, majoránnával, szurokfűvel, borsikafűvel és borssal. A körmöt, ha már megfőtt, kivesszük, vigyázva rá nehogy szétfőjön. Főtt burgonyával, vagy petrezselymes burgonyával tálaljuk.


Bográcsgulyás

Hozzávalók: 80 dkg marhahús, 5 dkg zsír, 1 nagyobb fej hagyma, 1 gerezd fokhagyma, pirospaprika, só, köménymag, majoránna, 20 dkg lecsó, 50 dkg burgonya, csipetkebetét.

Elkészítése: Az apróra vágott hagymát zsírban megpirítjuk. A lángról levéve hozzáadjuk a paprikát, elkeverjük, egy kevés vízzel felengedjük és visszatéve zsírjára sütjük. Az egyforma kockákra vágott húst beletesszük, elkeverjük, megsózzuk. Fedő alatt, mérsékelt tűzön, pároljuk. Ha elfőtte saját levét, egy kevés forró vizet öntünk rá. Párolás közben hozzáadjuk a szétzúzott fokhagymát és az apróra vágott köményt. Amikor majdnem puha, hozzátesszük a szép apró kockákra vágott burgonyát és addig pároljuk vele, amíg a burgonya üveges nem lesz. Ugyancsak akkor adjuk hozzá a zöldpaprikát és a friss paradicsomot (vagy lecsót). Fölengedjük vízzel a kívánt mennyiségre, utánasózzuk, és az egészet puhára főzzük. Külön kifőzött csipetkével tálaljuk.


Marhagulyás

Hozzávalók: 60 dkg marha lábszár, 40 dkg burgonya, 1 sárgarépa, 1 fehérrépa, 1 kisebb zeller, 1 közepes nagyságú hagyma, 1 paprika, 1 paradicsom, 1 csomó petrezselyem, 1-2 szál zellerlevél, 1 doboz pritamin, 1 evőkanál étolaj, 1 tojás, 10 dkg liszt, só, őrölt pirospaprika, bors, kömény, kakukkfű, 1 marhahúsleves kocka, 1 dl száraz vörösbor.

Elkészítése: A húst kb. 2x2 cm-es kockákra vágjuk, és az olajon az apróra vágott hagymával, paprikával és paradicsommal, 1 evőkanál pirospaprikával, kis vízzel puhára pároljuk. Utána 2 liter vízzel felngedjük. Beletesszük a felszeletelt zöldségeket, a leveskockát, a pritamint, a bort, hozzáadunk 1 kávéskanál sót és 1-1 késhegynyit a fűszerekből. Addig főzzük, amíg a hús megpuhul. Utána belerakjuk a meghámozott, kockára vágott krumplit. A lisztből kis sóval, vízzel, egy tojással kemény tésztát készítünk, és csipetkét szaggatunk belőle, és a krumplival egyidejűleg azt is a levesbe főzzük. (A csipetke félkörömnyi, laposra formázott) Tíz perc múltán szórjuk bele az apróra vágott petrezselymet is. Ha nem elég piros a színe, pirospaprikát, ha szükséges, sót is teszünk bele. Egyet forraljuk. Tálalás: mély tányérban, friss, fehérkenyérrel és száraz vörösborral kínáljuk.


Birkaragu

Hozzávalók: 60 dkg birka lapocka, 50 dkg burgonya, 10 dkg gomba, 1 közepes nagyságú hagyma, 2 gerezd fokhagyma, 1 zöldpaprika, 2 paradicsom, 1 nagy sárgarépa, 1 nagy sárgarépa, 10 dkg császárhús, 1 evőkanál olaj, só, őrölt bors, pirospaprika, kakukkfű, 1 babérlevél, 1 dl száraz fehérbor.

Elkészítése: A kb. 3x3 cm-es darabokra vágott húst az olajon az apróra vágott hagymával, zöldpaprikával, paradicsommal puhára pároljuk. Hozzáadjuk a csíkokra vágott császárhúst. Tovább sütjük 10 percig. Beletesszük a szeletekre vágott gombát, a karikára vágott sárgarépát, a szétnyomott fokhagymát, hozzáadunk 1 evőkanál pirospaprikát (aki szereti erőset), 1-1 késhegynyit a fűszerekből, 2 kávéskanál sót. Felöntjük 1 liter vízzel és a borral. Belerakjuk a meghámozott, felkockázott burgonyát és a babérlevelet. Ha kell, még fűszerezzük és készre főzzük. Olyan legyen mint egy sűrű leves. Tálalás: friss, fehér kenyérrel és vörösborral kínáljuk, mély tányérban.


Korhely halászlé

Hozzávalók: 1 db kb. 1,5 kg-os ponty, 1 fej hagyma, 1 zöldpaprika, 1 paradicsom, fél citrom, 1 dl tejföl, só, őrölt tárkony, pirospaprika, fehér bors, babérlevél, 1 halászlé kocka, 1 dl száraz fehér bor.

Elkészítése: A karikákra vágott hagymát, zöldpaprikát, paradicsomot 10 szem borssal, a babérlevéllel és a hal farkrészével 1 liter vízben 20 percig főzzük. A megtisztított halat legalább 6 szeletre vágjuk és besózzuk. A zöldségeket és a farkrészt szitán áttörjük. A halszeleteket, a fejet és a belsőségeket lábosba rakjuk, az átpasszírozott levet ráöntjük. Felengedjük annyi vízzel, hogy a halat éppen ellepje. Hozzáadjuk a bort, a halászlé kockát. Beletesszük a meghámozott és karikára szelt citromot. Fűszerezzük 1 evőkanál (édes vagy erős) pirospaprikával, kevés sóval, 1-1 késhegynyi fehér borssal és tárkonnyal. Takarékon 20-25 percig főzzük. Belekeverjük a tejfölt. Megízleljük, hogy kell-e még fűszerezni. Tálalás előtt egyet forraljuk. Tálalás: Aki szereti, szélesmetéltet adhat mellé. Friss fehérkenyérrel és száraz fehérborral kitűnő eledel.


Magyaros egytál

Hozzávalók: 50 dkg sertés lapocka vagy comb, 1 pár szafaládé, 1,2 kg burgonya, 2 zöldpaprika, 2 paradicsom, 1 nagy hagyma, 1 gerezd fokhagyma, 1 doboz pritamin, 10 deka császárhús, 2 evőkanál olaj, só, őrölt pirospaprika, bors, szurokfű, rozmaring, 1 marhahúsleves kocka.

Elkészítése: A császárhúst csíkokra vágjuk, kiolvasztjuk és a zsírján megfuttatjuk az apróra vágott hagymát és zöldpaprikát. Beletesszük a kockára vágott húst és a paradicsomokat, víz hozzáadásával 30 percig pároljuk. Ezután belekeverjük a szétnyomott fokhagymát, a pritamint, a leveskockát, a meghámozott és nagy kockára vágott krumplit, a felkarikázott szafaládét, az olajat. Fűszerezzük 1 kávéskanál sóval, 1 evőkanál édes és erős paprikával, 1-1 késhegynyivel a fűszerekből. Felengedjük annyi vízzel, hogy ellepje az ételt. Kis lángon, letakarva, addig főzzük, amíg a krumpli megfő (ne legyen túl puha). Tálalás: A legjobb kovászos uborkával, de bármilyen savanyúságot adhatunk mellé.


Székelykáposzta

Hozzávalók: 1 kg kicsontozott csülök, 30 dkg sertés lapocka, 2 kg savanyú káposzta, 1 nagyobb hagyma, 1 zöldpaprika, 1 paradicsom, 1 doboz pritamin, 2 dl tejföl, 10 dkg császárhús, 15 dkg rizs, só, őrölt pirospaprika, 3 babérlevél, bors, szurokfű, majoránna, kömény, 1 marhahúsleves kocka.

Elkészítése: A csíkokra vágott császárhúst megpirítjuk, a zsírján megfuttatjuk a felszeletelt hagymát és zöldpaprikát. Hozzáadjuk a felkockázott, kicsontozott csülköt és a lapockát a paradicsommal. Víz hozzáadásával 25 percig pároljuk. Beletesszük a káposztát, a forró vízben megmosott rizst a pritamint, a leveskockát. Fűszerezzük 1 kávéskanál sóval, 1-1 evőkanál édes és erős paprikával, 3 babérlevéllel, 1-1 késhegynyivel a többi fűszerekből. Felöntjük annyi vízzel, hogy éppen ellepje az ételt. Felforraljuk. Letakarva 15 percig takarékon főzzük. Levesszük a tűzről és 30 percig állni hagyjuk. Fogyasztás előtt a sütőben, egy vajjal kikent tűzálló tálban átforrósítjuk. Tálalás: A tűzálló tálban rakjuk az asztalra. Kis tálkában tejfölt és friss fehérkenyeret kínálunk hozzá.


Sólet

Hozzávalók: 1 db kisebb füstölt csülök, 50 deka marhaszegy, 2 liba- vagy kacsacomb, 10 deka császárhús, 1 nagyobb hagyma, 60 dkg tarkabab, 20 deka árpagyöngy, só, őrölt fehérbors, szurokfű, majoránna, borsikafű. 

Elkészítése: A babot előző nap beáztatjuk hideg vízbe. A vizet többször cseréljük. A csíkokra vágott császárhúst kiolvasztjuk, a zsírján megfuttatjuk az apróra vágott hagymát. Megfelelő nagyságú, lefedhető fazékba rakjuk a háromféle húst (mindegyiket egy darabban hagyva). Rászórjuk a babot és az árpagyöngyöt, a szétnyomott fokhagymát. Ráöntjük a császárhúsos hagymát. Felöntjük annyi vízzel, hogy ellepje. Sütőben, a közepesnél kisebb hőfokon, letakarva, kb. 4 óra hosszat főzzük, sütjük. 3 óra múltán megkóstoljuk, hogy kell-e még fűszerezni. Úgy jó, ha a levét teljesen elfőtte és a húsok puhák. Keverni nem szabad. Tálalás: Egy átforrósított, nagy tűzálló tálon (ha van, szögletesen) a háromféle húst feldarabolva, ízlésesen elrendezzük és a babbal körítjük. Nagyon forrón tesszük az asztalra. Uborkát, céklát vagy más savanyúságot adunk hozzá.


Töltött káposzta

Hozzávalók: 80 deka sertés lapocka, 50 deka oldalas, 10 deka füstölt szalonna, 50 deka savanyú káposzta, 12 darab savanyított káposztalevél, 1 doboz pritamin, 1 doboz paradicsompüré, 20 deka rizs, 2 dl tejföl, só, őrölt pirospaprika, bors, 2 db marhahúsleves kocka, 2 evőkanál zsíros rántás.

Elkészítése: A lapockát és a szalonnát ledaráljuk. 2 kávéskanál sóval, 1 mokkáskanál borssal fűszerezzük és a megmosott rizzsel meg 1 dl vízzel jól összekeverjük. A savanyú káposztaleveleket leforrázzuk. A tölteléket 12 részre osztjuk és adagonként a levelekbe csavarjuk. A két végét begyűrjük. Egy nagy lábas aljára rakjuk a savanyú káposzta felét, ráhelyezzük a csíkokra vágott oldalast, rárakjuk a töltelékeket. Ráterítjük a savanyú káposzta másik felét. Felöntjük annyi vízzel, hogy ellepje. Beletesszük a leveskockákat. Takarékon kb. 1 és fél órát főzzük. A rántást elkeverjük a pritaminnal, a paradicsompürével, 1 evőkanál pirospaprikával, kis sóval és borssal, a káposzta levével és berántjuk vele az ételt. Tálalás: Forrón adjuk asztalra. Kis tálkában tejfölt, és friss fehérkenyeret adunk hozzá.


Töltött paprika csirkemellből

Hozzávalók: 2 nagyobb csirkemell vagy tyúkmell, 10 deka császárhús, 12 db közepes paprika, 20 deka rizsa, 2 kisdoboz paradicsompüré, só, őrölt bors, rozmaring, 2 tyúkhúsleves kocka, 2 evőkanál olajos rántás, 1 tojás, 10 deka cukor.

Elkészítése: A paprikát kicsumázzuk. A húst lefejtjük a csontról, a bőrrel és a császárhússal együtt ledaráljuk. Ízesítjük egy kávéskanál sóval és 1-1 késhegynyivel a fűszerekből. Összekeverjük a tojással és 2-3 evőkanál vízzel. Megtöltjük a paprikákat és egy széles lábosba rakjuk. Felöntjük annyi vízzel, hogy ellepje az ételt. Beletesszük a leveskockát, hozzáadunk a fűszerekből 1-1 késhegynyit. Takarékon kb. háromnegyed órát főzzük. Mikor a hús megpuhult, a paradicsompüréket összekeverjük a rántással, az étel levével, és együtt felforraljuk. A cukorral édesítjük. Ha kell, még fűszerezzük.


Sárgaborsó-főzelék

Hozzávalók: 40 dkg feles sárgaborsó, 1 l füstölthús lé, 5 dkg vöröshagyma, 4 dkg zsír, só, 4 dkg liszt, 1 késhegynyi törött bors.

Elkészítése: Az előző napon beáztatott borsót leszűröm, leöblítem. Füstölt lében kezdem elfőzni. Hozzáadom a megtisztított vöröshagymát. Világos rántást készítek, hidegvízzel felöntöm, simára keverem és ezzel sűrítem a már megpuhult borsót. Lassan forralom, sóval és törött borssal ízesítem. Elfőtt levét mindig pótolom. Ha kész, a vöröshagymát kiveszem belőle. Áttörve is készíthető.


Körömpörkölt

Hozzávalók: 1 kg sertésköröm, 5 dkg zsír, 1 nagy fej apróra vágott hagyma, paprika, só.

Elkészítése: A tisztára mosott körmöket az ízületüknél több darabra vágjuk. A hagymát világossárgára pirítjuk, belerakjuk a körmöket, pirospaprikával meghintjük, megsózzuk, vízzel bőven felengedjük és olyan puhára főzzük, hogy a hús a csontról leváljon. Leve bőséges legyen. Burgonyával savanyú káposztával tálaljuk. Sokáig puhul meg, az állat korától függően 3-4 óra alatt. Ezért ajánlatos kuktában készíteni.


Grillek


Parasztos báránysültek nyárson

Hozzávalók: 6 szelet bárányborda, 6 db virsli, 6 db bárányvese, 6 db gomba, 3 kisebb paradicsom, 1 dl olaj, só, bors, 1 citrom.



Elkészítése: Vágjuk a virslit három darabra, a vesét kétfelé, a paradicsomot pedig négyfelé. A gombafejeket hagyjuk meg egészben. Mindegyik nyársra egyenlő arányban szúrjuk fel a különböző összetevőket. Locsoljuk meg jól olajjal. Tegyük lecsöpögtetős nyárssütőbe, és 5 perc múlva forgassuk meg. Ismételjük meg a műveletet a teljes sütésig. Sóval, borssal ízesítsük. Citromkarikákkal tálaljuk.


Békacomb nyárson sütve

Hozzávalók: 6 tucat friss békacomb, 4 citrom, 1 dl olaj, mustár, só, bors.

Elkészítése: Szúrjuk nyársra a békacombokat. Mártogassuk meg jól olajban, 2 citrom kifacsart levében, aztán fűszerezzük sóval, borssal. Tegyük forró grillsütőbe és forgassuk 4-5 percig. Sütés közben kenjük meg vékonyan kevés mustárral. Citromszeletekkel tálaljuk.


Hering bundában sütve

Hozzávalók: 12-18 db hering (nagyságtól függően), 10 dkg vaj, 1 citrom, 10 dkg liszt, 1 pohár mustár.

Elkészítése: Pikkelyezzük le, belezzük ki és mossuk meg a frissen vásárolt halat, majd itassuk le róla a vizet. Keverjük össze a mustárt a liszttel, majd mártogassuk meg benne a heringeket és tegyük a sütő rácsára. Tálaláskor adjunk hozzá olvasztott vajat és citromszeleteket.


Tengeri kagylók (pétoncles) nyárson

Hozzávalók: 36 db friss kagyló (nyársanként 6 db), 6 szelet füstölt (borjúszegy) sonka, 1 dl olaj, 4 citrom, 2 piros színű paprika.

Elkészítése: Göngyöljük be egyenként a kagylóhúsokat a csíkokra vágott sonkaszeletekbe. Magozzuk ki a paprikát, és vágjuk le egyenlő darabokra. Tűzzük hurkapálcikára a kagylókat és a paprikaszeletkéket. A két végén kagylóval zárjuk a sort. 2 citrom kifacsart levében 10 percig pácoljuk meg a nyársat, utána csöpögtessük jól le és locsoljuk le olajjal. Grillsütőben forgassuk öt percig. Tálaláskor tegyünk a tányérokra negyedbe vágott citromokat.


Nyárson sült Saint-Jacgues kagylók

Hozzávalók: 60 dkg Saint-Jacgues kagyló, 50 dkg fekete kagyló, (moule) 20 dkg gomba, 5 dkg vaj, 1 dl olaj, 1 dl fehérbor, só, őrölt bors.

Elkészítése: Tegyük a kagylókat héjastul fehérborba. Adjunk hozzá egy kevés vajat és borsot. Ha szétnyíltak, kaparjuk ki. Forraljuk fel az áztatólét, 2 percre dobjuk bele a Saint-Jacgues kagylókat. Tűzzük a kagylókat egymással váltogatva a nyársra. Az elejét és a végét egy-egy gombafejjel zárjuk le. Locsoljunk rá olajat. Közepes fokozatra alított grillsütőben forgassuk 3 percig. Ha már kezd pirulni, kenjük rá a maradék vajat és fűszerezzük meg.


Grill aranykárász kerkenni mártással

Hozzávalók: 1 db 1,5 kg-os kárász, A kerkenni mártáshoz: 4 db paradicsom, 4 zöldpaprika, 2 fej hagyma, 5-6 mentalevél, petrezselyem zöldje, 1 zellergumó, fél citrom leve, 3 evőkanál olívaolaj, só, őrölt bors, harissza (észak-afrikai csípős fűszerkeverék, püréformában), 1 gerezd fokhagyma.

Elkészítése: Belezzük ki a halat de ne pikkelyezzük le. Parázs fölött vagy grillsütőben süssük meg, 5 percenként megforgatva. Forrázzuk le és húzzuk le a paradicsom héját. Vágjuk apró kockákra a többi zöldséget. Olajjal pároljuk meg, majd a végén ízesítjük. Tálalás előtt vegyük le a kárász bőrét, és tegyük mellé a kerkenni mártást.


Tengeri varangy (ördöghal) nyárson

Hozzávalók: 1,2 kg tengeri varangy, 4 tojás, 25 dkg zsemlemorzsa, olaj, 2,5 dl fehérbor, só, bors.

Elkészítése: Forraljuk fel a bort egy kevés vízzel feleresztve, ízesítsük sóval, borssal, és dobjuk bele 2 percre a halfiléket. Csöpögtessük jól le, majd nagyobb kockákra vágva tűzzük nyársra. Forgassuk meg a felvert tojásban és a zsemlemorzsában. Lassan forgatva tegyük 3-4 percre grillsütőbe, közben kevés olajjal mindig locsoljuk meg. Tálaláskor tegyünk melléje félbevágott citromot.


Pácolt báránylapocka nyárson

Hozzávalók: 90 dkg báránylapocka, fél liter tej, 4 dl olaj, só, bors, provence-i fűszerkeverék, 6 fej gyöngyhagyma.

Elkészítése: Vágjuk fel a húst kockákra. Áztassuk a sóval, borssal és provence-i fűszerkeverékkel ízesített tejben 3 órán át. Csöpögtessük le és tűzzük nyársra a megtisztított hagymával. Locsoljuk meg olajjal, tegyük öt percre forró grillsütőbe. Gyakran öntözzük meg olajjal.


Sült ponty hagymaszósszal

Hozzávalók: 1 db 2 kg-os ponty, 30 dkg hagyma, 2,5 dl fehérbor, vaj, 50 cl zsíros tejszín, só, bors.

Elkészítése: Belezzük ki, tisztítsuk meg, majd lemosás után törölgessük meg a pontyot. Hámozzuk meg a hagymát, vágjuk karikára és tegyük bele a ponty belsejébe. Adjunk hozzá egy darabka vajat, majd varrjuk be. Tegyük vajjal bőségesen megkent tepsibe. Süssük 40 percig forró sütőben. Időnként locsoljuk meg borral. Gyűjtsük össze a levét. Öntsük a pontyra a tejszínt és a lével locsolgatva, süssük még tíz percig.


Vegyes nyársonsült

Hozzávalók: 50 dkg hátszín, 50 dkg borjúszelet, 3 paradicsom, 1 fej hagyma, 1-2 piros színű paprika, 1 dl olaj, só, bors.

Elkészítése: Vágjuk kockákra a marha- és borjúhúst. A paradicsomot hagymát és a paprikát vágjuk négyfelé. A húsokat és zöldségeket váltogatva, hogy a színek is váltakozzanak, húzzuk nyársra. Öntözzük meg olajjal, és sóval, borssal ízesítsük. Kb. 5 percig forgassuk forró grillsütőben, hogy jól átsüljön.


Disznótoros ételek


Debreceni rizses-májas hurka

Hozzávalók: (kb. 3 kg-hoz) 50 dkg rizs, 1 kg disznómáj, 1 kg tokaszalonna, 80 dkg disznóhús, 10 dkg zsír, 25 dkg vöröshagyma, 2 dkg cajary bors, só, 1 csapott evőkanál majoránna.

Elkészítése: A kockákra feldarabolt húsféléket hideg vízben feltesszük főni, köztük a májat is. 20 percnyi forralás után a májat kiemeljük, de a többi zsiradék- és húsfélét még további 30 percig főzzük. A zsíron az apró kockákra vágott szalonnát üvegesre fonnyasztjuk. A hús főzőlevében a megtisztított, megmosott rizst puhára főzzük, majd hideg vízben leöblítjük. A kihűlt zsiradékot a hússal közepes lyukú húsdarálón ledaráljuk, és a megfonnyasztott hagymával, a megfőzött rizzsel, a fűszerfélékkel kellően szórva összekeverjük. Ha nem találjuk elég képlékenynek a töltéshez, a főzővízből hígíthatjuk. A hurkabélbe lazán betöltjük, végeit elkötjük, és alig forró vízben 30 percig főzzük. Ha kihűlt, fogyasztás előtt átsütjük, hidegen vagy melegen tálaljuk.


Zsemlés májas hurka

Hozzávalók: (kb. 5 kg-hoz) 1 kg tokaszalonna-nyesedék, 1 kg disznómáj, 75 dkg véres apróhús, 25 dkg zsír, 30 dkg vöröshagyma, 10 dkg zsemle, fél liter tej, 1 g törött szegfűbors, 2 dkg törött fekete bors, 1 evőkanálnyi majoránna, só.

Elkészítése: A tokaszalonnát, szalonnafélét, az apróhúst sós vízben puhára főzzük. A májat nyersen apró lyukú húsdarálón ledaráljuk. Ha a húsfélék puhára főttek, szintén ledaráljuk és hagyjuk kihűlni. Az apró kockára vágott zsemlét tejben megáztatjuk. A megtisztított vöröshagymát apró kockára vágva a zsíron megfonnyasztjuk, végül az egészet alaposan összedolgozzuk a hozzáadott sóval és fűszerekkel. Ha a képlékenységhez szükséges, kevés húslével hígítjuk. Az előre elkészített, darabokra vágott, tisztított hurkabelet betöltjük, végeit lekötjük, és a már előbb leírt módon megfőzzük, a főzőléből kiemelve hideg vízben lehűtjük, majd leszáradás után hűvös helyen tároljuk felhasználásig.


Rizses-májas hurka

Hozzávalók: (kb. 4 kg kész hurkához) 1 kg disznómáj, 80 dkg húsos tokaszalonna, 1 kg disznótüdő, 40 dkg rizs, 15 dkg zsír, 25 dkg vöröshagyma, 2 dkg őrölt fekete bors, 1 dkg őrölt szegfűbors, 1 csapott evőkanál majoránna, 3 dkg pirospaprika, só.

Elkészítése: A tokaszalonnát és a tüdőt enyhén sós vízben puhára főzzük, majd a levétől leszűrve hűlni hagyjuk. A nyers májat hártyáitól megtisztítjuk, majd apró lyukú húsdarálón a főtt szalonnával és tüdővel együtt ledaráljuk. A megtisztított rizst puhára főzzük a szalonna és a tüdő főzőlevében. A megtisztított és apró kockákra vágott vöröshagymát a zsíron világossárgára fonnyasztjuk, és a hideg vízzel leöblített rizzsel együtt hozzáadjuk a darált szalonnához, tüdőhöz. Megfűszerezzük, megsózzuk és annyi abálólevet öntünk hozzá, hogy a massza a töltéshez szükségesen képlékeny legyen, majd lazán bélbe töltjük, végeit elkötjük, és 90 fokos vízben 35 percig főzzük. A főzővízből kiemelve hagyjuk kihűlni, és néhány napig hidegen tárolva, fogyasztás előtt megsütve fogyasztható.


Köleskásás hurka

Hozzávalók: 60 dkg köleskása, 80 dkg véres, zsíros hús, 1 liter disznóvér, 2 dkg törött bors, késhegynyi köménymag őrlemény, 1 dkg szegfűbors őrlemény, kevés majoránna, só.

Elkészítése: A megtisztított, megmosott kölest puhára főzzük, mégpedig úgy, hogy a szemek szétrepedjenek. Ezután leszűrjük és kihűtjük. A puhára főzött húst apró kockákra vágjuk, saját zsírján átfuttatjuk és hozzákeverjük a kását, hozzáadjuk a szitán átszűrt friss vért, megsózzuk, megfűszerezzük és alaposan elkeverjük, majd a disznó kellően előkészített vastagbeleibe töltjük. A hurkavéget lekötjük és 30 percig főzzük. A főzőléből kivett hurkát hagyjuk kihűlni. Fogyasztás előtt átsütjük. Melegen feldarabolva vagy a sütés után kihűlve, szeletelve tálaljuk.


Hideg májas hurka

Hozzávalók: 1 kg disznómáj, 1 kg tokaszalonna, 25 dkg vöröshagyma, 10 dkg zsír, 1 dkg törött feketebors, 1 teáskanálnyi pástétomfűszer, só. 

Elkészítése: A tokaszalonnát és a májat puhára főzzük. A főtt tokaszalonnát ledaráljuk, a főtt májat szitán áttörjük. A vöröshagymát lereszeljük, zsíron megfonnyasztjuk, kellően megsózzuk, hozzáadjuk a fűszerféléket, majd bélbe töltve megfőzzük. Kellően kihűtjük, és hidegen szeletelve tálaljuk.


Füstölt májas hurka


Hozzávalók: 1 kg disznómáj, 1 kg tokaszalonna, 60 dkg tarja, 25 dkg vöröshagyma, 10 dkg zsír, 1 dkg törött fekete bors, 1 dkg őrölt szegfűbors, só, 1 mokkáskanálnyi majoránna.

Elkészítése: A húsféléket - tokaszalonnát, tarját - sós vízben puhára főzzük és levéből kiemelve hűlni hagyjuk. A májat a húslébe tesszük és 20 percig főzzük, majd hűlni hagyjuk és hozzáadjuk a főtt húsokhoz s együtt ledaráljuk. A lereszelt vöröshagymát a zsírban sárgára fonnyasztjuk, majd az egészet összedolgozzuk a sóval és a fűszerekkel. Ha szükséges, annyi húslevet adunk hozzá, hogy kellő sűrűségű masszát kapjunk, és lazán betöltjük a hurkabélbe. A végeit jól elkötve csendes forrással 90 fokos vízben főzzük 30 percig. A főzőléből kiemelve hideg vízben lehűtjük, majd a vízből kivéve szellős, hűvös helyre tesszük. Ha teljesen leszáradt, hideg füstre helyezzük és világos pirosra füstöljük. A füstről levéve hűvös, száraz helyen tároljuk. Hetekig őrzi ízét, illatát. Hidegen fogyasztható.


Kenőmájas készítése

Hozzávalók: 1 egész disznómáj, 1 kg tokaszalonna, 8 dkg zsír, 20 dkg vöröshagyma, 2 dl tejszín, 2 dkg törött bors, só. 

Elkészítése: A nyers disznómájat szitán áttörjük. A tokaszalonnát sós vízben puhára főzzük és apró kockákra vágjuk. Az igen apróra vágott vöröshagymát zsíron világossárgára fonnyasztjuk, hozzáadjuk a májhoz és a tokaszalonnához. Megfűszerezzük, megsózzuk, hozzáadjuk a tejszínt és lazán a disznó vastagbelébe töltjük. Végeit szorosan bekötjük és 90 fokos vízben fél óráig főzzük. Hidegen felszeletelve fogyasztjuk.


Alföldi véres hurka

Hozzávalók: (3 kg hurkához) 1,5 l sertésvér, 8 zsemle, 50 dkg tokaszalonna, 40 dkg vöröshagyma, 2 dkg pirospaprika, 2 dkg törött bors, 1 dkg majoránna, 1 dkg őrölt szegfűszeg, só.

Elkészítése: A zsemlét apró kockára vágjuk és a tokaszalonna felét kisütjük, majd ebben a zsemlekockákat megpirítjuk. A tokaszalonnát annyi sós vízben megfőzzük, amennyi ellepi. Ha puhára főtt, leszűrjük a levét. A levet ráöntjük a zsemlekockákra, majd az egészet együtt megdaráljuk. A vöröshagymát nagyon apróra vágjuk, a tokaszalonna zsírján pirítjuk. A zsemlés masszával jól összedolgozzuk, majd hozzáöntjük a friss vért és hozzáadjuk a fűszereket. Az így nyert masszát betöltjük a hurkabélbe és 90 fokos vízben 30 percig abáljuk. Az így készített hurka néhány napig őrzi finomságát, de fagyasztóban sem tanácsos az egy hónapon túl történő tartósítása.


Majoránnás véres hurka

Hozzávalók: 1 kg tokaszalonna, 6 zsemle, 1 kg fejhús, 30 dkg rizs, 5 dl tej, 2 dkg majoránna, 1 kávéskanálnyi szárított borsikafű, 1 dkg törött feketebors, 1 liter disznóvér, só.

Elkészítése: A tokaszalonnát puhára főzzük. Az apró kockára vágott zsemlét tejben áztatjuk. A rizst megmossuk és puhára főzzük. A tejben áztatott zsemlékhez, a főtt rizshez és a megdarált főtt húshoz hozzáadjuk a fűszerféleségeket, kellően megsózzuk. Annyi vért adunk hozzá, hogy képlékeny massza legyen. Betöltjük a hurkabélbe és ropogós pirosra sütve frissen tálaljuk. Jégszekrényben 1-2 napig, mélyhűtőben 30 napig tárolható.


Rizses véres hurka

Hozzávalók: 1 kg tokaszalonna, 50 dkg sovány hús, 25 dkg rizs, 1,5 liter disznóvér, 3 dkg pirospaprika, 0,5 dkg törött bors, 2 g köménymag, 10 dkg zsír, 25 dkg vöröshagyma, só.

Elkészítése: A tokaszalonnát és a húst sós vízben puhára főzzük, levétől leszűrjük, majd ledaráljuk. Az apró kockákra vágott vöröshagymát zsíron sárgára pirítjuk. A kellően megmosott rizst megfőzzük, majd leöblítjük, hozzáadjuk a ledarált húsmasszát, a fűszereket, összekeverjük a vérrel, a pirított hagymával. Az így nyert masszát lazán betöltjük a hurkabélbe és a továbbiakban a már ismertetett módon járunk el. Hideg helyen egy hétig áll el.


Szárnyas húsból készült ételek



Töltött libacomb

Hozzávalók: 4 libacomb, 15 dkg darált libamell, 1/2 kg gesztenye, só, bors, szerecsendió, 2 tojás, ételízesítő, 1 evőkanál finomra vágott petrezselyemzöld.

Elkészítése: A gesztenyét megmossuk, a héját bevagdossuk és vízben megfőzzük. Miután leszűrtük, megtisztítjuk és apróra összevágjuk. A gesztenyét darált hússal, tojással jól összedolgozzuk, közben sóval, borssal, szerecsendióval és petrezselyemzölddel fűszerezzük. A megtisztított, megmosott libacombok bőrét a kezünkkel fellazítjuk és a tölteléket a bőr alá töltjük. A combokat jénaiba vagy tepsibe rakjuk, kevés ételízesítős vizet öntünk alá, fóliával letakarjuk és sütőbe megpároljuk. Amikor a hús puhulni kezd, levesszük a fóliát és pirosra sütjük a combokat. Vajon párolt vegyes zöldségekkel és sült almával tálaljuk.


Pulykamell rolád

Hozzávalók: 4 szép szelet pulykamell-filé, 15 dkg gesztenyemassza, 15 dkg pulykaszív és máj, olaj, 1 csapott evőkanál reszelt hagyma, 1 tejben áztatott zsemle, 1 tojás, só, bors, szerecsendió, fél liter leveslé.

Elkészítése: A pulykaszívet, májat ledaráljuk vagy nagyon apróra összevágjuk. Kevés olajon megpároljuk a hagymát, rátesszük a szívet meg a májat, és forró olajon kevergetve megpirítjuk. A kiolvasztott gesztenyemasszához hozzákeverjük a kifacsart zsemlét, a langyosra hűlt hagymás belsőséget, a tojást, és jól összegyúrjuk, majd sóval, borssal, szerecsendióval fűszerezzük. A mellszeleteket ezzel a masszával megtöltjük, feltekerjük és hústűvel megtűzzük. A roládokat lábasba rakjuk, ráöntjük a leveslét és fedő alatt megpároljuk. Párolt gyümölcsökkel tálaljuk.


Sült pulykacomb marsalával

Hozzávalók: 2 db 75 dkg-os pulykacomb, 1 dl marsala (vörös likőrbor), 1 dkg szarvasgomba, 2 dl tejszín, 2 kávéskanál kukoricaliszt, 1 dkg vaj, só, őrölt bors.

Elkészítése: Vagdossuk be a pulykacomb bőrét és tűzdeljük meg a gombával. Készítsünk páclét a borból és a gombakonzerv levéből. Áztassuk 3 órán át a combokat, időnként forgassuk meg, majd vegyük ki, csöpögtessük le. Tegyük a combokat egy vajjal jól megkent alufóliára, ízesítsük sóval, borssal, majd csomagoljuk be. Állítsuk a sütőt 6-os fokozatra, és süssük egy órán át. Ha már félig megsült, fordítsuk meg. Egy kis lábasban keverjük össze a páclét a tejszínnel és adjuk hozzá a kukoricalisztet. Lassú tűzön kevergetve sűrűsítsük be kétharmadára, majd sóval, borssal ízesítjük. Tálaljuk alufóliában, s locsoljunk rá a szószból. Köretként adhatunk hozzá vajban párolt gombát és zellerkrémet.


Gesztenyés kacsasült

Hozzávalók: 1 fiatal kacsa, fél kg szelídgesztenye, 1 fej hagyma, 3 dkg vaj, 25 cl felfőzött leveskocka, tárkony, turbolyalevél, kakukkfű, majoránna, só, bors.

Elkészítés: Szedjük le a gesztenye héját. Dobjuk forrásban lévő vízbe. 3 perc múlva szedjük ki, csöpögtessük le és hámozzuk le a második héját. Pirítsuk meg vajon a vékonyra vágott hagymát. Ha már üveges, húzzuk félre, adjuk hozzá a gesztenyét, az apróra vágott fűszereket és egy kevés sót, borsot. Öntsük a felfőzött leveskocka lébe, főzzük 10 percig, majd hagyjuk kihűlni. Töltsük meg a kacsát a gesztenyével, majd varrjuk össze. Kívülről szórjuk meg sóval, borssal. Szúrjuk nyársra és grillsütőben, 175 C fokon süssük egy óra hosszat.


Ananászos csirkemell

Hozzávalók: 1 közepes nagyságú csirkemell, 1/4 kg-os ananász konzerv, 2 dkg vaj, só, gyömbérpor.

Elkészítése: A csirkemellet lebőrözzük és két darabra vágjuk, a közepén levő nagy szegycsontot kiemeljük. Az ananászból néhány darabot laskára vágunk és a húst megtűzdeljük vele. A mell külsejét sóval, gyömbérrel meg vajjal bedörzsöljük és tűzálló tálra egymás mellé fektetjük. A tálat lefedve a forró sütőbe toljuk és a húst saját levében puhára pároljuk, de nem pirítjuk meg. Ekkor a többi, kisebb darabokra vágott ananászt köré terítjük, az egészet egy kevés ananászlével megöntözzük, és a sütőbe visszatolva még 5-6 percig, fedő nélkül sütjük. Rizs illik hozzá.


Bajor csirkecomb

Hozzávalók: személyenként 1 db csirkecomb, 10 dkg füstölt szalonna, 1-2 dkg vaj, 1 fej vöröshagyma, 1 dl tejföl, 1 dl fehérbor, 1 evőkanál zsemlemorzsa, flekken-fűszer, késhegynyi őrölt bors.

Elkészítése: A húst füstölt szalonnával sűrűn megtűzdeljük, flekken-fűszerrel bedörzsöljük. A maradék szalonnát két vékony szeletre vágjuk és tűzálló tál aljára fektetjük. Erre a meghámozott, karikára vágott vöröshagyma kerül, majd tűzdelt felével felfelé a combok. A tejfölt borral simára keverjük és a csirkére locsoljuk. Csipetnyi őrölt borssal megszórjuk és a zsemlemorzsát ráhintjük. A vajat a tetejére morzsoljuk, és a tálat lefedve, a forró sütőbe toljuk. Addig pároljuk, amíg a hús meg nem puhul, majd a fedőt levéve a pecsenyét szépen megpirítjuk. A legjobb hozzá a párolt vegyes zöldség.


Fokhagymás rakott csirke

A sütőtepsibe lerakunk az aljára egy sor hajszálvékony baconszalonnát. Majd arra kerül a vékony karikára vágott burgonya. Aztán jöhet a tejszínes fűszerben pácolt csirkecomb. Majd ismét baconszalonna és végül egy sor burgonya. A sütőben fólia alatt puhára pároljuk. Amikor már kellemesen puha, tejszínes, fokhagymás, reszelt sajtos öntettel nyakon locsoljuk, ismét a sütőbe rakjuk és aranybarnára sütjük.


Gesztenyés gombás pulykatekercs

Hozzávalók: 30 dkg pulykamell-filé (2 vékony, nagy szeletre vágva), 20 dkg gesztenyemassza, 20 dkg gomba, 1 tojás, 1 kis fej vöröshagyma, 1 csokor petrezselyemzöld, 2 gerezd fokhagyma, ízlés szerint só és őrölt bors, 1 evőkanál konyak, 1 evőkanál liszt, 1 evőkanál zabpehely, 2 evőkanál olaj, 2 dl tejföl.

Előkészítése: A pulykamell szeleteket húskalapáccsal kiveregetem és megsózom. A gombát megtisztítom és vékonyra szeletelem. A hagymát és a fokhagymát tisztítás után nagyon finomra metélem és a forró olajon üvegesre futtatom, majd ráteszem a gombát. Megsózom-borsozom. Befedem és a saját levében puhára párolom. Ezután egyharmad-kétharmad arányban kettéosztom. A kisebbik adagot összekeverem a finomra vágott petrezselyemzölddel, a kissé felvert tojással, 1 evőkanál tejföllel, a konyakkal és a szétmorzsolt gesztenyemasszával. 15 percre félreteszem. A megmaradt párolt gombára ráöntök 2 dl vizet, megsózom, megborsozom, és felöntöm a tejföllel simára kevert liszttel. Sűrűre főzöm.

Elkészítése: A pulykamell szeleteket külön-külön alufólia lapra terítem. A húsra felkenem a tölteléket és a húst az alufólia segítségével felcsavarom, majd be is csomagolom, és a két végét jól összezárom. Nagy lábosban annyi sós vizet forralok, amennyibe a két rolád úszva belefér. 40 percig kis lángon főzöm, majd a léből kivéve, hagyom kihűlni. Tálalás előtt ferdén felszeletelem, köré öntöm a gombamártást és a sütőben átforrósítom.


Pulykamell rolád mandulás körtével

Hozzávalók 4 személyre: 4 vékony szelet pulykamell-filé, ételízesítő, 1 mogyorónyi friss gyömbér, 4 kelkáposztalevél, 4 db közepes körte, 1 ek. citromlé, 4 szelet sonka, 4 szelet sajt, 5 dkg margarin, 5 dkg szeletelt, pirított mandula, 3 ek. méz, 1 ek. étkezési keményítő, 1 dl félédes fehérbor.

Elkészítése: A pulykamell-filéket fólia alatt húsverő kalapács segítségével megütögetjük. A hússzeleteket megszórjuk ételízesítővel, és friss gyömbért reszelünk rá. A kelkáposztaleveleket forró vízben

két-három percig főzzük. A körtét meghámozzuk, magházát kivágjuk, a húsát gerezdekre vágjuk és megcsepegtetjük citromlével. Mindegyik szelet húsra egy-egy kelkáposztalevelet, sonka- ill. sajtszeletet fektetünk, majd feltekerjük és fogvájóval összetűzzük. A margarint felforrósítjuk, a hústekercseket körbe sütjük benne. Kevés vízzel (esetleg húslével) felöntjük és készre pároljuk. A kész roládokat félretesszük, melegen tartjuk. A visszamaradt zsiradékban megfuttatjuk a körteszeleteket és a pirított mandulát, meglocsoljuk a mézzel, és pár percig együtt pároljuk. A keményítővel elkeverjük a bort, ráöntjük a mandulás körtére, és készre forraljuk. Tálaláskor a pulykaroládokat a párolt körtével, a boros szósszal és burgonyapürével körítve adjuk az asztalra.


Vadhúsból készült ételek


Vadhús étkek: pácolás

A vadakat felhasználás előtt pácolni kell. A pácléhez annyi vizet veszünk, amennyi a húst ellepi, hozzáadunk ecetet, vöröshagymaszeleteket, babérlevelet, kakukkfüvet, mogyoróhagymát, karikára vágott vegyes zöldséget (sárgarépát, fehérgyökeret, zellert), zúzott fenyőmagot, szemes borsot, szegfűszeget, sót és citromhéjat. Mindezt fél óráig főzzük, azon forrón ráöntjük a húsra, melyet azután többször is meg kell benne forgatni. Minél vénebb és szívósabb a hús, annál tovább, minél gyengébb, annál rövidebb ideig kell pácolni; az igen fiatal állatok húsát pedig egyáltalán nem, hacsak rövid ideig azért nem, hogy jobb ízű legyen vagy erős vadszagát elvegye. Ha sürgős a pácolás, a levet, ahányszor lehűl, ismételten felforraljuk, és újra a húsra töltjük: ezáltal egy vagy fél nap alatt olyan eredményt érünk el, mint egyébként 4-5 nap alatt. (Feltehetően a hűtési technika és a táplálkozástudomány fejlődése az oka, hogy napjainkban a pácolás módja két kérdésben lényegesen eltérő. Ma a megfőtt páclevet lehűtjük és hidegen öntjük a húsra. Fenti recept a vizet és ecetet 1:1 arányban keverteti, ez elképzelhetetlenül savanyú lenne. Ma a pácléhez sokan egyáltalán nem használnak ecetet - a szerk.)


Vadászpecsenye

Hozzávalók: 4 db fácán vagy gyöngytyúk comb, 2 db mell, 4 dkg fokhagyma, fél tubus pirosarany vagy paprikakrém, 1 dkg törött bors, só, 5 dkg zsír, 1 teáskanál paradicsompüré, 2 szem borókabogyó, 1 csipet kakukkfű, 1 dl bor, pirospaprika.

Elkészítése: A megadott mennyiségű fokhagymából, paprikakrémből, paradicsompüréből, a fűszerekkel ízesítve, sűrű mártást keverünk. (Készíthetjük úgy is, hogy egy kevés zsírban megpirítjuk a paradicsompürét, megszórjuk pirospaprikával, hozzáadjuk a többi ízesítő anyagot és kevés borral forralással besűrítjük.) A melleket és a combokat csontig bevagdaljuk, majd az így nyert nyílásokat megkenjük a mártással. Ezután átkötjük vagy hústűvel megtűzzük, forró zsírban megforgatjuk, majd kisebb lángon puhára pároljuk. A fenti mártással készíthetünk ugyanilyen módon sertéskarajt is egybesütve. Különleges rántott húst is készíthetünk úgy, hogy a mártással, melyhez egy kanál vegetát is keverünk előző este, bekenjük a sertéshúsdarabokat; így pácoljuk egy éjszakán át, majd másnap szokásosan panírozva kirántjuk.


Fogoly kelkáposztában

Egy szép fej kelkáposztát gyenge sós vízben puhára főzünk. Szitára tesszük, levét jól lecsurgatjuk. Ezalatt a megtisztított és kibelezett foglyot megmossuk, besózzuk és forró zsírban egy fej hagymával puhára pároljuk. Egy kizsírozott tűzálló tálat a szétszedett kelkáposztával kibélelünk. A sült foglyokat hosszában kettévágjuk és ráfektetjük a kelre, majd betakarjuk a többi kel levéllel. Leöntjük sűrű tejföllel, ráöntjük a pecsenyezsírt, amelyben a foglyokat pároltuk és forró sütőben szép pirosra megsütjük. Szalma burgonyával tálaljuk.


Nyúl pácolva

Pácot készítünk: 2 db vöröshagymát, 1 nagyobb sárgarépát, 1 szál gyökeret vékony karikákra vágunk és 2 liter vízben felforraljuk. Sóval, pici törött borssal, 2 babérlevéllel, pár szem mustármaggal és kevés ecettel ízesítünk. Ha felforrt, kihűtjük. Ezalatt a nyulat minden hártyájától megtisztítjuk és feldaraboljuk, gerincét egy darabban hagyjuk, combjait, lapockáját ugyancsak. Elejét, máját és tüdejét darabokra vágjuk, és tokányt vagy pástétomot készítünk belőle. Mély tálba rakjuk a pácolást igénylő részeket és a kihűlt páclevet ráöntjük. 3-4 napig hagyjuk a páclében, amelyet naponta felfőzünk és kihűtve újból a nyúlra öntjük. Pár nap után forró zsírban, a zöldséggel együtt, a páclével öntözgetve puhára pároljuk, majd erős tűznél pirosra sütjük. A zöldséget ezalatt zsírjára sütjük, liszttel meghintjük, felengedjük a páclével és felforraljuk. Az egészet szitán áttörjük és tejföllel újból felfőzzük, majd pirított cukorral szép barnára festjük. A kisült nyulat, ha már kissé kihűlt, felszeleteljük és a forró mártásban hagyjuk tálalásig. Zsemlegombócot vagy burgonya krokettet adunk mellé.


Őzgerinc angolosan

Az őzgerincet hártyáitól jól megtisztítjuk és vékonyra vágott füstölt szalonna csíkokkal sűrűn megtűzdeljük, egy órával a sütés előtt beolajozzuk, megsózzuk, mustárral bekenjük és beborsozzuk. Tepsire téve, forró zsírral leöntjük. Jó meleg sütőben saját levével többször meglocsolva szép pirosra sütjük. Tálalás előtt az őzgerincet csontjáról lefejtjük és felszeletelve újra visszahelyezzük a csontra. Angolos, vajjal leöntött zöldségfélékkel tálaljuk, burgonyapürét adunk mellé.


Tihanyi vaddisznóragu

Hozzávalók: 1 nagyobb sárgarépa, 1 kisebb petrezselyemgyökér, 1 nagy lila hagyma, 3-4 evőkanál olaj, 80 dkg vaddisznólapocka, só, 1 teáskanál kakukkfű, 1 csipet bors, 1 csipet fokhagymás só, 8-10 szem borókabogyó, 1 narancs héja, 2 evőkanál paradicsompüré, 1 evőkanál pritamin, 5-6 dl tihanyi kékfrankos.

Elkészítése: Megtisztítom és nagyon apróra vágom a zöldségeket és a hagymát. Forró olajon megpirítom, majd hozzáadom a kis kockákra vágott húst és zsírjára pirítom. Közben megsózom, kakukkfűvel, borssal, fokhagymás sóval, szétnyomott borókabogyóval, reszelt narancshéjjal, paradicsompürével és pritaminnal fűszerezem. Apránként aláöntöm a vörösbort és fedő alatt puhára párolom, közben gyakran megkeverem. Köretnek kifőzött kagylótésztát adok mellé.


Szarvashús polgári módon

Hozzávalók: 1800 g szarvas színhús, 50 g vöröshagyma, 50 g póré, 100 g zeller, 250 g vegyes zöldség, só, egész bors, szegfűszeg, kevés citromhéj, 2 db babérlevél, borecet, 180 g vaj, 20 g cukor, 120 g liszt, citromlé, 1-2 dl vörösbor.

Elkészítése: A húst, leginkább lapockát megmossuk és a fenti anyagokkal annyi húslevessel kevert vízben főzzük, amennyi éppen ellepi. Ha megpuhult, apróra metéljük és félretesszük. A főzőlevet ezután berántjuk: ehhez a felhevített vajban a cukrot megpirítjuk, hozzáadjuk a lisztet és állandó keverés mellett sötétbarnára pirítjuk, felöntjük egy deci vízzel, elkeverjük, és a főzőléhez öntve, azt jól kiforraljuk. A levet ezután zsírtalanítjuk és leszűrjük, citromlével és borssal ízesítve befőzzük, hogy kellő sűrűségű legyen. Hozzáadjuk a húst és együtt még egy ideig pároljuk. E ragunak pirosbarna színével, pikás savanyúságával kell kitűnnie, sem sűrűnek, sem ritkának, sem zsírosnak nem szabad lennie. A szokásos módon készült sonka vagy májgombóccal tálaljuk.


Vaddisznóhús vörös borral

Hozzávalók: 1800 g vaddisznó színhús, 3 dl vörösbor, 3 dl víz, só, ecet, egész bors, 200 g sárgarépa, 50 g vöröshagyma, 2 dl babérlevél, citromhéj, 3 dl vörösbor, céklasaláta.

Elkészítése: A vaddisznóhúst jól megmossuk, majd a fenti anyagokkal lassú tűzön, fedő alatt, rövid lében pároljuk, közben vörösbort töltögetünk alá. Ha megpuhult, vékony szeletekre vágva azon forrón tálra rendezzük és leszűrt levét ráöntjük. A tál szélét rakjuk körbe zöld babérlevelekkel, kissé beljebb, a levelet félig eltakarva, tegyünk szép, vörös, ecetes céklát, és a hússzeletekre végig egy sor karikára vágott sárgarépát. Csipkeízt adunk mellé külön, esetleg ribizli befőttet és ecetes tormát.


Töltött fácán

Hozzávalók: 2-3 db fácán, 400 g borjúhús, só, őrölt bors, majoránna, bazsalikom, 20 g vaj, 50 g mogyoróhagyma, 4 db tojás, 200 g füstölt marhanyelv, 200 g liba- (vagy csirke-) máj, 100 g szarvasgomba, 30 g pisztácia, 2 cl citromlé, 200 g füstölt szalonna. A főzőléhez: 250 g vegyes zöldség, 50 g vöröshagyma, 2 db babérlevél, só, egész bors, szegfűszeg.

Elkészítése: A pihentetett fácánt szárazon, nagyon óvatosan, hogy bőrét fel ne szakítsuk, megtisztítjuk. A fácánt a hátára fordítjuk és bőrét a nyakától kiindulva, óvatosan lefejtjük. A fácánt ezután kicsontozzuk, a mellehúsát félretesszük. A visszamaradt fácánhúst, borjúhúst finomra ledaráljuk, sóval, borssal, kevés majoránnával, bazsalikommal, vajban párolt, finomra vágott hagymával ízesítjük, hozzáadjuk a felvert tojást és jól elkeverjük. Közben apró kockákra vágjuk a füstölt, főtt marhanyelvet, a szárnyasmájat, a szarvasgombát, a pisztáciát, és hozzákeverjük a pástétommasszához. A fácán mellét felszeleteljük, kicsit kiverjük és a bőrére visszahelyezzük. Ezután a pástétomot rátesszük a mellehúsra és az egészet a fácán bőrébe becsavarjuk, kevés citromlével bedörzsöljük, vékony szalonnaszeleteket fektetünk rá, majd vékony zsineggel körkörösen átkötjük. Beletesszük egy tiszta konyharuhába, és ismét átkötözzük. Ezután a fácán csontjaiból, aprólékjából és a fenti anyagokból elkészítjük a főzőlevet. Ebben nagyon lassú tűzön a töltött fácánt megfőzzük. Akkor elég puha, ha egy nagy tűt beleszúrunk és azt könnyen kihúzhatjuk anélkül, hogy a fácánt felemelnénk. Levében hagyjuk kihűlni, majd a léből kivéve kissé lepréseljük. A ruhából kitekerve hűtőben tároljuk, és vékonyra szeletelve, hidegen tesszük az asztalra. Aszpikkal díszítjük, melyhez a főzőlevet felhasználhatjuk. Finom mártást vagy salátát adhatunk mellé.


Vadleves

Hozzávalók: 1400 g vadhús (csontos), 200 g sárgarépa, fehérgyökér, zeller, 200 g vaj, 80 g vöröshagyma, só, szemes bors, kakukkfű, 5 dl vörösbor, 800 g burgonya.

Elkészítése: A húst megmossuk és egyenlő darabokra vágjuk, a zöldségeket vékony karikákra vágjuk. A vajban az apróra vágott hagymát, zöldségféléket sóval, szemes borssal, kakukkfűvel pároljuk. A húst hozzátesszük, egy ideig együtt sütjük, azután felengedjük jóféle vörösborral, és lassú tűzön, fedő alatt puhára pároljuk, majd felöntjük kb. egy-másfél liter vad húslével, és összeforraljuk. Ezután kiszedjük a húsokat, kicsontozzuk, a húst kis kockákra vágjuk és félretesszük. Ezalatt a burgonyát meghámozzuk, kockákra vágjuk, sós vízben puhára főzzük, majd szitán áttörjük. Erre a burgonyapürére ráöntjük a levest, és az egészet újra átszűrjük. Ha túl sűrű, kevés húslével vagy vízzel hígíthatjuk és utánízesítjük. A csésze aljára teszünk a húskockákból és ráöntjük a forró levest.


Szarvas vagy őz gulyás

Hozzávalók: 1200 g szarvas- vagy őzhús, 200 g vaj, 500 g vöröshagyma, 25 g pirospaprika, só, 60 g liszt, 3 dl tejföl.

Elkészítése: Ehhez legjobb az állat eleje és lábszárhúsa, azt a pácolásnál leírtak szerint néhány napig pácoljuk, majd a húst ebben a páclében egyszer felforraljuk, abból kiemeljük és kisebb kockákra vágjuk. A vajban a finomra vágott hagymát pirítjuk, elkeverjük a fűszerpaprikával, ezután rögtön beletesszük a húst, felengedjük annyi vízzel vagy húslevessel (kb. 2 liter), hogy egy tartalmas levest kapjunk. Lehet esetleg még egy kevés liszttel simára kevert tejföllel behabarni. (Szerk. megjegyzése: napjainkban a gulyásleves nem így készül! Liszt és tejföl nélkül, vaj helyett sertés zsírral, fokhagymával, köménymaggal, zöldpaprikával, paradicsommal, burgonyával főzik manapság.)


Őzcímerből vagdalt

Hozzávalók: 1800 g őzcomb, színhús, só, 150 g vaj, citromhéj, szerecsendió-virág, sáfrány, 2 db tojás, 2 db tojássárgája.

Elkészítése: Az őzcombot besózzuk és vajjal sütőben megsütjük. Ebből szép, szabályos szeleteket vágunk, a többit (kb. a felét) finom lyukú darálón ledaráljuk. Vajas mártást készítünk, belekeverjük a darált húst, reszelt citromhéjjal, szerecsendió-virággal, sáfránnyal ízesítjük, végül hozzákeverjük a tojásokat, tojássárgákat. Egy megfelelő formát vajjal kikenünk, és a combszeletek egy részével kirakjuk. Erre tesszük a sűrűre befőzött vagdalt húst és vízgőzben készre pároljuk. Egy tálra kiborítjuk, körberakjuk a megmaradt őz-szeletkékkel és kaprimártással (lásd mártások) körülöntjük.


Szarvashús barna mártalékban vérrel

Hozzávalók: 2000 g szarvashús csonttal, 80 g zsír, só, egész bors, ecet, kakukkfű, fenyőmag, 2 db babérlevél, 250 g vegyes zöldség, 50 g vöröshagyma, 50 g mogyoróhagyma, 4 dl vörösbor. A mártáshoz: 100 g vaj, 80 g vöröshagyma, 50 g liszt, 200 g vér.

Elkészítése: A szarvashúst jól megmossuk, zsírban minden oldalát elősütjük, és hozzáadva a fenti fűszereket, karikára vágott zöldségféléket, rövid lében pároljuk, mindig csak kevés vörösbort adva alá. Ha megpuhult, a húst levéből kiszedjük, kicsontozzuk és egyforma darabokra vágjuk. A visszamaradt zöldségeket felöntjük egy liter húslével (vagy vízzel), hozzátesszük a csontokat és kb. fél óráig főzzük. Közben egy lábosban a vajat felmelegítjük, a finomra vágott vöröshagymát megpirítjuk benne, meghintjük liszttel, ezzel is rövid ideig pirítjuk, majd rászűrjük a hús párolólevét. Jól kiforraljuk, lezsírozzuk, utoljára elkeverjük benne a vért, majd hozzátesszük a húst, és egy ideig együtt pároljuk még. Ha vért nem sikerül beszereznünk, 50 g helyett 100 g lisztet vegyünk. (Zsemlegombócot adhatunk hozzá).


Víziherkentyűk: halak, rákok, stb.


Ponty sörben pácolva

Hozzávalók: 4 szelet pontyfilé, 2 fej lila hagyma, 2 szál zellerzöld, 2 szál sárgarépa, 1 szál fehérrépa, 2 dkg vaj, 3 dl sör, 2 evőkanál fűszeres ketchup és só.

Elkészítése: Vajjal vékonyan kikent tepsibe tesszük a zellerzöldet és a lereszelt sárga- és fehérrépát. Ráhelyezzük a besózott halfiléket, megszórjuk karikára vágott lila hagymával, ráöntjük a sört, kevés vizet, és alufóliával borítva sütőben 15-20 percig pároljuk. A párolólevet ketchuppal összeturmixoljuk és a halra öntjük. Főtt burgonyával körítve tálaljuk.


Szegedi halászlé

Hozzávalók: 60 dkg ponty, 40 dkg harcsa, 25 dkg kecsege, 25 dkg süllő, 15 dkg vöröshagyma, 10 dkg zöldpaprika, 1 db kis paradicsom, só, pirospaprika, 1 db száraz cseresznye paprika.

Elkészítése: A jó halászlé igazi zamatát a különböző halak íze adja meg. Ezért lényeges, hogy többféle halból főzzük. A halakat megtisztítjuk, 5 dkg-os darabokra vágjuk és besózzuk. A halak fejét, csontjait külön egy lábasba tesszük és karikára vágott hagymával felfőzzük. Ha a víz forrni kezd, meghintjük pirospaprikával és 1 óráig főzzük. Utána ezt a levet rászűrjük a besózott halakra. Hozzátesszük a cikkekre vágott zöldpaprikát, paradicsomot és a cseresznyepaprikát. Ezzel együtt 20 perc alatt készre főzzük. A halászlét főzés közben keverni nem szabad, csak a lábast kell rázogatni.


Halpaprikás bográcsban

Hozzávalók: 80 dkg pontyfilé, (vagy harcsa, kecsege, törpeharcsa vegyesen), 15 dkg vöröshagyma, 1 dl olaj, 1 evőkanál pirospaprika, 15 dkg húsos paprika, 10 dkg paradicsom, 1 evőkanál liszt, 2 dl tejföl, só, 2 dl száraz fehérbor, 60 dkg tisztított burgonya. 

Elkészítése: A finomra vágott hagymát kevés olajon megfuttatjuk. Hozzáadjuk a szeletelt zöldpaprikát, néhány percig együtt pirítjuk. A tűzről félrehúzva pirospaprikát hintünk rá, felöntjük fehérborral és hozzáadjuk a felkockázott paradicsomot. További öt perc forralás után adjuk hozzá a tejfölt, melyet előzőleg liszttel, fél dl langyos vízzel csomómentesen kikevertünk. Mártás sűrűségűvé forraljuk. Forrás közben apránként tesszük bele a haldarabkákat, és 7-8 perc forralás után sóval kellően beízesítve tálaljuk. Amikor a halat beletettük, kevergetni nem szabad, csupán a bográcsot rázogassuk óvatosan. Külön edényben főtt sós burgonyával körítjük.


Törpeharcsa fehérborban

Hozzávalók: 100 dkg törpeharcsa, 2 dl félédes fehérbor, 1 citrom, 1 dl tejszín, 6 dkg vaj, 30 dkg fehér csemegeszőlő, 5 dkg vöröshagyma, 20 dkg, sárgarépa, 40 dkg burgonya, 1 csomag petrezselyem, 2 dkg liszt, só.

Elkészítése: A megtisztított halak fejét levágjuk, beleit kiszedjük, bőrét lehúzzuk. Sózzuk, vajjal kikent edénybe rakjuk, fehérbort öntünk rá és szeletelt vöröshagymával beterítjük. Alufóliával befedve, forró sütőben vagy halfőző edényben 20-25 perc alatt puhára pároljuk. A halat szűrőlapáttal kiemeljük, tálalásig melegen tartjuk. A főzőlét leszűrjük, tejszínt öntünk hozzá és ezzel öntjük fel a vajban pirított lisztet. Mártás sűrűségűre forraljuk. Közvetlenül tálalás előtt forraljuk hozzá a félbevágott, kimagozott szőlőszemeket. A hal köré öntjük, petrezselymes burgonyával és párolt sárgarépával körítjük.


Halászlé

Hozzávalók: 1 közepes ponty (kb. 1,5 kg), 2 nagy fej vöröshagyma, 2 zöldpaprika (aki szereti az erőset, erős paprikát is tehet bele), 2 paradicsom, 1 evőkanál pirospaprika, 1 gerezd fokhagyma, 1 csapott evőkanál só.

Előkészítése: A halat megtisztítom, szeletekre vágom. A fejéből, az uszonyokból, valamint a filézés (szálkátlanítás) vagy szeletelés után kikerülő csontokból, leeső apró haldarabkákból készítem a halászlé alaplevét, a halszeleteket pedig a levesbe teszem. A hagymát megtisztítom és karikára vágom. A fokhagymát finomra aprítom.

Elkészítése: Nagy fazék aljára teszem a vöröshagymát és a fokhagymát, majd ráhelyezem a halaprólékot és a csontokat. 1 csapott evőkanál sót és pirospaprikát szórok rá, ezután az egyik zöldpaprikát belekarikázom. Ráöntök bő két liternyi vizet és felforralom. Erős lángon főzöm legalább másfél órán keresztül, de nem kell mellette állni. 15 perccel a főzési idő letelte előtt belerakom a felvágott paradicsomokat. Közben a halszeletek mindkét oldalát megsózom. A levet finom szitán leszűröm, és a szitán fennakadó csontot-halhúst átpasszírozom. Az így nyert sűrű hallevet megfelelő nagyságú fazékba öntöm. Felforralom és a már forrásban lévő levesbe óvatosan beleengedem a halszeleteket. Keverés nélkül, nagyon kis lángon 10 percig főzöm, végül a megmaradt zöldpaprikát vékony karikára vágom, és az utolsó pillanatban beleteszem.


Töltött pontyfilé

Hozzávalók: 4 pontyfilé szelet (kb. 60 dkg), 15 dkg gomba, 1 tojás, 1 evőkanál olaj, 1 diónyi vöröshagyma, 1 gerezd fokhagyma, kevés zsemlemorzsa, 1 teáskanál szárított petrezselyem, só, bors. A mártáshoz: 2 dl tejszín, 1 evőkanál finomliszt, 1 teáskanál szárított kapor, 1 halászlé kocka.

Előkészítése: A halszeleteket sűrűn beirdalom, ügyelve arra, hogy a bőrt ne vágjam át. Megsózom. A töltelékhez a finomra vágott hagymát olajon üvegesre fonnyasztom, majd ráteszem a vékonyra szeletelt gombát. Sózom, borsozom, rászórom a petrezselymet és fedő alatt megpárolom. Kihűtöm, hozzákeverem a nyers tojást és a zúzott fokhagymát. Kevés zsemlemorzsával sűrítem.

Elkészítése: A tölteléket rákenem a halszeletekre. Felcsavarom és alufóliába csomagolom. A végeket alaposan összenyomom, nehogy a töltelék kifolyhasson belőle. Forrásban lévő vízbe teszem a csomagokat és az újraforrástól számított 25 percig főzöm. Ezután óvatosan kiveszem a léből és kihűtöm. Új, tiszta alufóliába átcsomagolom és a mélyhűtőben fél óráig dermesztem. Kibontva felszeletelem és tűzálló tálra helyezem. Közben elkészítem a mártást: a halászlé kockát 2 dl vízben feloldom és felforralom. Hozzáöntöm a lisztel simára kevert tejszínt, beleszórom a kaprot és kevergetve jól kiforralom. Végül a mártást a sütőben átforrósított halszeletekre öntöm. A töltött haltekercs a mélyhűtőben tárolható, csak tálalás előtt kell felszeletelni és átsütni.


Tejfölös sült csuka

Hozzávalók: 450 g csukafilé, 3 evőkanál vaj, 1 apróra vágott kisméretű hagyma, 1 kockára vágott zöldpaprika, 1 kockára vágott zellerszár, ½ pohár meghámozott, kimagozott, felaprított paradicsom, 1 1/2 pohár sűrű tejföl, 1 pohár reszelt svájci sajt, 1/2 pohár zsemlemorzsa, 1/2 kiskanál só.

Elkészítése: Előmelegítjük a sütőt 180 fokra. A halat megmossuk, szárazra töröljük és kizsírozott edénybe tesszük. Felforrósítjuk a vajat egy serpenyőben és puhára pároljuk rajta a hagymát, a paprikát és a zellert. Hozzáadjuk a paradicsomot és lassú forralással addig főzzük, amíg a lé el nem párolog. Rákanalazzuk a halra. Most ráöntjük a tejfölt, és megszórjuk az egészet sajttal és zsemlemorzsával. 30 percig sütjük a sütőben.


Tempura garnélarák

Hozzávalók: 1/2 pohár tejföl, 2 3/4 pohár liszt, 2 evőkanál kukoricaliszt, 1 kiskanál sütőpor, 1 kiskanál só, 2 felvert tojás, 4 pohár olaj, 1 kg megtisztított garnélarák.

Elkészítése: közepes sűrűségű tésztát keverünk a tej, 3 pohár liszt, a kukoricaliszt, a sütőpor, a só, a két tojás és 2 evőkanál felhasználásával. A többi olajat felhevítjük 190 fokra. Beleforgatjuk a garnélarákot a visszamaradt lisztbe, majd a tésztába. Forró olajban 2 1/2-3 percig sütjük, forrón tálaljuk.


Nagyon finom mártások



Írómártás avokádóval és kaprival

Hozzávalók: (4 személyre) 2 közepes nagyságú érett avokádó (40 dkg), 1,2 dl tejszín, 1,5 dl író, (aludttej savó), 1 citrom leve, 1 gerezd fokhagyma, 1 salotta hagyma (apró hagyma), 1 csokormetélő hagyma, 2 szardellafilé, 4 dkg kapribogyó, 1 teáskanál mustár, őrölt fehér bors.

Elkészítése: Az avokádókat meghámozzuk, magjukat eltávolítjuk és 10 dkg gyümölcsöt kis kockákra vágunk. A többit a tejszínnel, az íróval, a citromlével és a fokhagymagerezddel finom pürévé mixeljük, majd szitán átpasszírozzuk. Tipp: A mártást közvetlenül fogyasztás előtt készítsük el, mert hamar elszíneződik. Fontos, hogy teljesen érett avokádót használjunk. A salottát megtisztítjuk és finomra vágjuk. A metélőhagymát finom szálakra, a szardellafilét kis kockákra vágjuk és a kaprival a mártáshoz keverjük. Mustárral, sóval, borssal ízesítjük, végül hozzákeverjük az avokádó darabokat. Tojásételekhez, hideg sültekhez és halételekhez kínáljuk.


Máltai mártás

Hozzávalók: 2 evőkanál víz, 1 evőkanál acetó balsemico (finom borecet), fél teáskanál só, fél vérnarancs finomra vágott héja, 2 tojássárgája, 2 evőkanál vérnarancslé, 1 csipet cukor, 15 deka vaj, 1 csipet ceyenne-i bors.

Elkészítése: A vizet, az ecetet, a sót és a narancshéjat egy kis edényben úgy beforraljuk, hogy csak egy evőkanálnyi maradjon, ezután lehűtjük. A tojássárgákat a narancslével, egy csipet cukorral zománcozott mártásos edényben kis habverővel habosra keverjük. Hozzáadjuk a beforralt narancsos ecetet. Ezután a mártásos edényt forró vízfürdőbe állítjuk (egy nagyobb edénybe) és a mártást addig verjük, amíg sűrű krémszerű lesz. A vajat diónyi darabokra vágjuk és állandó keverés közben fokozatosan hozzáadjuk a mártáshoz. Egy leheletnyi ceyenne-i borssal fűszerezzük. Halhoz, spárgához és feketegyökérhez kitűnően illik.


Sóskamártás

Hozzávalók: 1 kg sóska, 2 fej salotta hagyma (apró hagyma), 1 liter húsleves (leveskockából), 8 evőkanál fehérbor, 7 evőkanál száraz vermut, 2 dl tejföl, 1 dl tejszín, 1 citrom leve, só, fehér bors.

Elkészítése: A sóskát alaposan megmossuk, szárától megtisztítjuk, szitán jól lecsöpögtetjük. Fő erét is eltávolítjuk, a leveleket csíkokra vágjuk. A salottát megtisztítjuk és kockára vágjuk. A levest széles lapos edénybe öntjük, és hozzáadjuk a bort, a vermutot és a hagymakockákat. Erős tűzön addig forraljuk, amíg a folyadék kezd szirupossá sűrűsödni. Ezután hozzáadjuk a tejfölt és a tejszínt, és

az egészet sűrűre forraljuk. Ekkor beletesszük a sóskát, elkeverjük a mártásban, de csak fél percig főzzük együtt. A mártást a tűzről lehúzzuk és a vajat darabokban hozzáadjuk, közben egyszer-kétszer

óvatosan megkeverjük. Citromlével, sóval, borssal ízesítjük. Ez a mártás jó kísérője a párolt vagy gőzölt halnak, különösen jól illik a lazachoz!


Francia mustármártás

Hozzávalók: 15 dkg jégbe hűtött vaj, 1 evőkanál víz, 2 tojássárgája, fél citrom leve, só, őrölt fekete bors, 1 kiskanál mustár, néhány tárkonylevél.

Elkészítése: Egy nyeles edényben egy evőkanál vajat felolvasztunk, hozzáadjuk a vizet és habverővel alaposan elkeverjük. Ezután az edényt lehúzzuk a tűzről és egyenként belekeverjük a tojássárgákat,

közben állandóan kevergetjük. Az edényt ismét a tűzre tesszük és egészen kis lángon állandó keverés közben a többi vajat is hozzáadjuk darabonként. Vigyázzunk, nehogy közben felforraljuk a mártást. A

mártást citromlével, sóval és borssal ízesítjük. Az edényt a tűzről levesszük és ekkor keverjük hozzá a mustárt. A tárkonylevelet apróra vágjuk és szintén a mártáshoz keverjük. Párolt halhoz, főtt húsokhoz

vagy tojásételekhez nagyon jól illik. Tipp: Ha a mártás összefutna, 1-2 evőkanál hideg vizet keverjünk hozzá habverővel, akkor ismét kisimul.


Zöldfűszer mártás

Hozzávalók: 1 csokor petrezselyem, néhány bazsalikom levél, 1 gerezd fokhagyma, 2 evőkanál kapribogyó, 2 ajókafilé, 2 evőkanál nagyon finom borecet, 1 dl olíva olaj, őrölt fekete bors, csipet só.

Elkészítése: A petrezselyemleveleket lecsipkedjük az ágacskákról, és a bazsalikom levéllel, a fokhagymával, a kaprival és az ajókával finomra vágjuk. A morzsát sóval és ecettel elkeverjük, és összedolgozzuk a finomra vágott hozzávalókkal. Apránként hozzáadjuk az olajat úgy, hogy közepes sűrűségű mártást kapjunk. Végül frissen őrölt borssal ízesítjük. Különösen jól illik főtt húshoz, halhoz.


Fehér vajmártás

Hozzávalók: 5 dkg apróra vágott salottahagyma (apró hagyma), 1 teáskanál durvára őrölt bors, 1 1/2 dl borecet, 1 1/2 dl fehérbor, vagy hal alaplé, 15-20 dkg hideg vaj, 2 evőkanál tejszín, só, őrölt fehérbors.

Elkészítése: A felaprított salottát és a borsot ecettel és borral vagy hal alaplével a felére beforraljuk. Az így nyert eszenciát átszűrjük, és egyharmadára beforraljuk. A hideg vajat kis darabokra vágjuk.

Az eszenciát felforraljuk, hozzáadjuk a tejszínt, és a hideg vajdarabkákat habverővel egymás után hozzákeverjük. Nem főzzük tovább és csak a végén ízesítjük sóval és borssal. Tipp: Ezt a mártást feltétlenül előmelegített tányéron tálaljuk, különben gyorsan szétesik. Jól illik halakhoz, különösen csukához, rombuszhalhoz.


Könnyű, tejszínes kucsmagombamártás

Hozzávalók: 3 dkg szárított kucsmagomba, 1 evőkanál finomra vágott hagyma, 1 evőkanál vaj, 1,5 dl sherry, 2,5 dl tejszín, só, őrölt fekete bors.

Elkészítése: A kucsmagombát 2 órára hideg vízben áztatjuk. Az áztatóvizet leöntjük és egy szűrőpapíron átszűrjük, hogy minden szennyeződéstől mentes legyen. A gombákat negyedekre vagy félbe vágjuk, és a leszűrt áztató vízben 20 perc alatt puhára főzzük. A finomra vágott salottahagymát vajban üvegesre pároljuk. Felöntjük a sherryvel és a gombalével, átpasszírozzuk, és erősen beforraljuk. Hozzáadjuk a kucsmagombát és a tejszínt. A mártást krémszerűre főzzük. Egy csipet sóval, borssal és cayenne-i borssal ízesítjük. A kucsmagombamártást tésztafélékhez, zöldséges húsételekhez tálaljuk.


Enyhe mustármártás

Hozzávalók: 2,5 dl húsleves, 2 teáskanál mustár, 1 evőkanál magos mustár, 1 teáskanál vágott tárkonylevél, 1,5 dl tejföl, 3 evőkanál tejszín, 1 csipet cukor, só, frissen őrölt fekete bors.

Elkészítése: A húslevest felére beforraljuk. Mindkétféle mustárt elkeverjük a tejföllel és a tárkonnyal, majd 15 percig állni hagyjuk. A tejszínt a húsleveshez adjuk és 2-3 percig forraljuk. Ekkor hozzáadjuk az előkészített mustáros tejfölt, és az egészet felforrósítjuk, de nem forraljuk. Lehúzzuk a tűzről és cukorral, sóval, borssal ízesítjük. Tipp: Ennél a mártásnál az aromaanyagok a hideg tejfölben oldódnak ki. A mustárt nem szabad főzni, különben kellemetlen, szúrós ízű lesz. Kíméletesen kezelve a mustár aromás marad. Húsokhoz, halakhoz vagy főtt tojáshoz tálaljuk. Ha hal mellé adjuk, a mustár mennyiségét felezzük és a tárkonyt elhagyhatjuk. A mártást végül megszórjuk metélőhagymával.


Currymártás chutney-val

Hozzávalók: 1 nagy fej hagyma, 2 evőkanál vaj, 2-3 evőkanál currypor, 2 dl húsleves, 1 alma, só, 1 teáskanál étkezési keményítő, 6 evőkanál ananászlé, 1 evőkanál mangó cutney, 2-3 levél citromfű, 1 evőkanál konyak, őrölt feketebors.

Elkészítése: A kockákra vágott hagymát a vajban üvegesre pároljuk. Hozzáadjuk a curryt, elkeverjük és felöntjük 1 és 1/2 dl levessel. Az almát meghámozzuk, és finom lyukú reszelőn a mártásba reszeljük.

Tipp: A currymártás tetszés szerint variálhatjuk kókuszreszelékkel, almával, banánnal vagy akár tejszínnel, tejjel, joghurttal. A tejet a mártásba öntjük és 30 percig gyenge tűzön főzzük. A keményítőt

elkeverjük a maradék 1/2 dl levessel, majd besűrítjük vele a mártást. Végül ananászlével, mangó chutney-val, citromfűvel és esetleg konyakkal, sóval és borssal ízesítjük. Jól illik hús és szárnyas ételekhez vagy főtt tojáshoz is.


Pezsgőmártás

Hozzávalók: 2,5 dl szárnyas- vagy hal-alaplé, 1 finomra vágott hagyma, 12 szétnyomott borsszem, 2,5 dl pezsgő, 2 dl tejszín, 5 dkg hideg vaj.

Elkészítése: A szárnyas- vagy hal-alaplevet a felére beforraljuk. Hozzáadjuk a finomra vágott salottahagymát a borsszemeket és 2 dl pezsgőt, és annyira beforraljuk, hogy csak 6 evőkanálnyi folyadék maradjon. Az így készült eszenciát átszűrjük egy másik edénybe. Ezután hozzáadjuk a tejszínt és krémesre beforraljuk, majd hozzáöntjük a maradék pezsgőt. A hideg vajat kis darabokra vágjuk és apránként, habverővel folyton keverve a mártáshoz adjuk. Az egészet sóval és borssal ízesítjük. Főleg halhoz kitűnő.


Vörösbormártás salottahagymával

Hozzávalók: 3 db salottahagyma, 2 evőkanál vaj, 2 dl húsleves, 4 velős csont, 2 dl vörösbor, 3 evőkanál nagyon tömény borjú-alaplé, 3 dkg vaj, só, őrölt fekete bors, 1 evőkanál vágott petrezselyem.

Elkészítése: A hagymát finomra vágjuk, a vajban 5 percig pároljuk. A húslevest felforraljuk, beletesszük a velős csontot, és rövid ideig főzzük, majd felhasználásig a levesben melegen tartjuk. A hagymát 2 dl vörösborral felöntjük és annyira beforraljuk, hogy csak 6 evőkanál folyadék maradjon. A maradék borral és a borjú-alaplével felöntve felhevítjük. Az egészet a felére beforraljuk, szitán átpasszírozzuk, majd kis darabokban hozzáadjuk a vajat. Sóval, borssal ízesítjük, végül a velőt a mártáshoz keverjük. Sültekhez tálaljuk, esetleg petrezselyemmel megszórva.


Édes-savanyú gyömbérmártás

Hozzávalók: 1,5 dl tejföl, 5 evőkanál sárgabarack lekvár, 1 citrom leve és reszelt héja, 2 teáskanál gyömbérgyökér, 1 vanília rúd kikapart velője, 3 cl fehér portói bor, só, őrölt fehérbors, 1 teáskanál szőlőcukor, 2 evőkanál tejszín habbá verve.

Elkészítése: Az összes hozzávalót alaposan elkeverjük, végül hozzáadjuk a felvert tejszínt is. Jó kísérője a különböző nyers zöldségeknek, fondünek, valamint a rák- és kagylóételeknek.


Paradicsommártás

Hozzávalók: 65 dkg húsos paradicsom, 1 fej hagyma, 1 csokor tárkony, 4 evőkanál olívaolaj, 1 cl tárkonyecet, 2 cl száraz vermut, só, őrölt fehérbors, 1 csipet cukor.

Elkészítése: A paradicsomot forró vízbe mártjuk, héját lehúzzuk, kimagozzuk, húsát kis kockákra vágjuk. 10 dkg-ot félreteszünk belőle. A hagymát megtisztítjuk és finomra vágjuk. A tárkonyleveleket lecsipkedjük a szárukról. Egyharmadát finomra vágjuk és félretesszük. A többit a szárával együtt durvára vágjuk. (Tipp: A tárkonyt helyettesíthetjük friss bazsalikommal.) Egy nyeles edényben olívaolajat forrósítunk, megfuttatjuk benne a hagymát. Hozzáadjuk a paradicsomot, a durvára vágott tárkonyt, az ecetet, a vermutot és a fűszereket, és az egészet kb. 5 percig főzzük. Ezután a mártást szitán átpasszírozzuk, hozzáadjuk a félretett paradicsomot, tárkonylevelet, és ha szükséges még egyszer utánaízesítünk. Jól illik főtt tésztafélékhez, de nyers zöldségeket is mártogathatunk bele.


Pizzák


Pizzatészta alaprecept

Hozzávalók 1 nagy tepsi vagy két kerek, 24 cm átmérőjű pizzához: 2 dl tej, 1 kávéskanál cukor, 2 dkg élesztő, 40 dkg liszt, 10 dkg vaj vagy margarin, 1 kávéskanál só.

Elkészítése: A tejet a cukorral meglangyosítjuk, beletördeljük az élesztőt, jól elkeverjük, lefedjük, és meleg helyen 10 percig kelesztjük, azaz "felfuttatjuk". A lisztet, a zsiradékot és a sót egy keverő tálba tesszük. Hozzáadjuk az élesztős tejet és a robotgép dagasztóspiráljával fényes-hólyagosra kidolgozzuk. Tiszta konyharuhával letakarjuk és meleg helyen a kétszeresére, kb. 30 percig kelesztjük. Ezután az egyes receptek szerint dolgozunk vele tovább.


Sonkás-olívás

Hozzávalók 2 kerek pizzához: 1 adag pizzatészta, 30 dkg hámozott paradicsom, 20 dkg mozzarella vagy Sport-sajt, 20 dkg főtt gépsonka, 20-25 szem olívabogyó, 5-6 ek. olaj, 1 mk. szárított oregánó.

Előkészítése: Bedagasztjuk a pizzatésztát, kelni hagyjuk. A paradicsomot szétnyomkodjuk. A sajtot felszeleteljük. A gépsonkát vékony csíkokra vágjuk. Az olívabogyókat lecsepegtetjük. A sütőtepsit kikenjük olajjal. A sütőt előmelegítjük 200 C fokra (gázsütő: 3. fokozat).

Elkészítése: A tésztát lisztezett deszkán lazán átgyúrjuk és 2 db 24 cm átmérőjű korongra kinyújtjuk-húzogatjuk, a tepsibe fektetjük, a széleket 2 cm-re felmagasítjuk. Villával megszurkáljuk, megkenjük olajjal. A tetejükre simítjuk a paradicsomot, elosztjuk rajtuk a sonkát, a sajtot és az olívabogyót, megszórjuk az oreganóval, sóval, meglocsoljuk a maradék olajjal és 25-30 percig sütjük.


Hagymás pizza

Hozzávalók 2 kerek pizzához: 1 adag pizzatészta, 1 kg hagyma, 2 gerezd fokhagyma, 8-10 olajos ringli, 10 dkg fekete olívabogyó, 5-6 ek. olaj, 1 ek. vaj vagy margarin, a nyújtáshoz liszt, 1 mk. oreganó (szurokfű).

Előkészítése: A pizzatésztát bedagasztjuk, kelni hagyjuk. A hagymát és a fokhagymát meghámozzuk, a hagymát felkarikázzuk, a fokhagymát áttörjük. A ringlit és az olívabogyót lecsepegtetjük. A sütőtepsit kikenjük olajjal. A sütőt előmelegítjük 200 C fokra (gázsütő: 3. fokozat).

Elkészítése: A vajon üvegesre pároljuk a hagymát, kissé megsózzuk, borsozzuk. A tésztát lisztezett deszkán lazán átgyúrjuk és 2 db 22-24 cm átmérőjű korongra kinyújtjuk-húzogatjuk, a tepsibe fektetjük, a széleket 2 cm-re felmagasítjuk. Villával megszurkáljuk, megkenjük olajjal, megrakjuk a hagymával, tetejükre rendezzük a ringliket és az olajbogyókat. Megszórjuk az oreganóval, meglocsoljuk a maradék olajjal és a forró sütőben 25-30 percig sütjük.


Mini pizza

Hozzávalók 4 személyre: 1 adag pizzatészta, 30 dkg kelkáposzta, 1 piros húsú paprika, 2 sárgarépa, 1 ek. olaj, 15 dkg zöldfűszeres krémsajt, 1 tojás, 5 dkg reszelt sajt.

Előkészítése: A pizzatésztát bedagasztjuk és kelni hagyjuk. A kelkáposztát, a paprikát megtisztítjuk, megmossuk, a paprika magházát kivágjuk és mindkettőt csíkokra vágjuk. A répát megtisztítjuk, megmossuk és lereszeljük.

Elkészítése: A sütőt 175 C fokra előmelegítjük. A tésztát lisztezett deszkán átgyúrjuk és minipizzát formázunk belőle. A széleket 2 cm-re felmagasítjuk. Tepsibe rakjuk. Egy fazékban felforrósítunk olajat. Megpároljuk benne a zöldségeket, sózzuk és borsozzuk. Hozzáadjuk a krémsajtot, a tojást, és a masszát a 4 pizzán elosszuk. Megszórjuk a reszelt sajttal, és 30 percig - míg a sajt szétolvad - sütjük.

FŐZÖTT KRÉMES TORTÁK
CSOKOLÁDÉTORTÁK
ÁDÁM TORTA

Hozzávalók: 1 fonott kalács, 8 dl tej, 4 teáskanál liszt, 30 dkg cukor. 15 dkg vaj, 1 tasak vaní1iáscukor, 20 dkg meggy, 10 dkg mogyoró, 1 tasak csokoládés pudingpor, 
A DÍSZÍTÉSHEZ: tejszínhab, apróra tört mogyoró, meggyszemek. 
Elkészítés: A kalácsot ujjnyi vastagra szeleteljük, és kenyérpirítóban világosra pirítjuk. 4 dl tejből 20 dkg cukorral, a vaníliás cukorral és a liszttel sűrű pépet főzünk, lehűtjük, majd hozzákeverjük a vajat és 10 dkg apróra tört mogyorót. Felhasználásig hűtőszekrénybe tesszük. A pudingport 10 dkg cukorral és 4 dl tejjel megfőzzük, majd langyosra hűtjük. Egy kuglófformát kibélelünk a pirított kalácsszeletekkel úgy, hogy a forma széleinél rés maradjon. A mogyorós krémet, a kimagozott, lecsepegtetett meggyet és 2-3 szelet kalácsot rétegesen lerakjuk, míg a forma tele lesz. A tetejére kalács kerüljön. A forma üresen maradó széleit vizes kenőtollal átkenjük, és a hézagokat a pudinggal kitöltjük. Néhány órára hűtőszekrénybe tesszük, majd tálra borítjuk. Tejszínhabbal és tört mogyoróval díszítjük, a tetejét meggyel körberakjuk.


BURUNDI TORTA
Hozzávalók:
A TÉSZTÁHOZ: 4 tojás, 10 dkg cukor, 1 tasak vaníliás cukor, 8 dkg liszt, 1 kávéskanál sütőpor, 1 tasak csokoládéízű pudingpor, 
A KRÉMHEZ: 1 tasak zselatinpor, 2, 5-2,5 dl vörösbor és tejszín, 12 dkg cukor, 1 tasak vaníliás cukor, fél citrom leve, 
A MÁZHOZ: 8 dkg tortabevonó csokoládé, 4 dkg margarin, 1,25 dl tej, 1 tasak tejszínhabpótló-por.
A tésztához a tojássárgákat habosra keverjük, majd fokozatosan hozzáadjuk a cukor kétharmadát és a vaníliáscukrot. A tojásfehérjét kemény habbá verjük, és közben hozzáadjuk a maradék cukrot. A habot felkenjük a tojássárgás massza tetejére, rászitáljuk a sütőporral és a pudingporral elkevert lisztet, majd óvatosan beleforgatjuk a masszába. Kizsírozott (24 cm-es) tortatormába öntjük, és elsimítjuk. Előmelegített sütőben kislángon 35-40 percig sütjük. A krémhez a zselatint a borral, a cukorral, a vaníliás cukorral és a citromlével összekeverve addig melegítjük, míg a zselatin feloldódik, majd hagyjuk kihűlni. Amikor kezd zselészerűvé válni, hozzáadjuk a habbá vert tejszínt. A kihűlt tésztát 2 lapra vágjuk, majd az egyik lapot a tortaformába visszahelyezve megkenjük a krémmel, és rátesszük a másik lapot. A formát hűtőbe tesszük, és állni hagyjuk, míg a krém meg-szilárdul, majd óvatosan leemeljük a tortakarimát. A mázhoz a csokoládét felolvasztjuk, hozzákeverjük a lágy margarint, és bevonjuk vele a tortát. A tejszínhabpótlót a tejjel az utasítás szerint elkészítjük, és feldíszítjük a torta tetejét.

CSOKIPUDINGOS TORTA
Hozzávalók: 1 kész piskótatorta,
A KRÉMHEZ: 5-5 dkg darált dió és mazsola, 3-3 evőkanál baracklekvár és kristálycukor, 1 tasak csokoládés pudingpor, 5 dl tej, kevés rum, 
A DÍSZÍTÉSHEZ: 15 dkg margarin, 3 evőkanál porcukor, 2 evőkanál kakaó, 10 dkg tortabevonó csokoládé.
Elkészítés: A piskótatorta alsó és felső részét vékonyan levágjuk, és belső felüket baracklekvárral bekenjük. A középső tésztát kockákra vágjuk, rászórjuk a diót és a mazsolát. Jól összekeverjük, és rummal, baracklekvárral ízesítjük. Az utasítás szerint elkészítjük a pudingot, és forrón ráöntjük. Az alsó tésztalapot beletesszük a tortakarimába, és ráöntjük a pudingos masszát. Rátesszük a felső lapot, kissé lenyomkodjuk, és kihűtjük. A díszítéshez a margarinból a porcukorral és a kakaóval csokikrémel készítünk, bekenjük vele a torta tetejét és oldalát, majd bevonjuk a tetejét a tortabevonóval, végül a csokikrémből rózsákat nyomunk rá.


CSOKITORTA 1.
Hozzávalók: 1 kakaós piskótatorta, 
A KRÉMHEZ: 20 dkg cukor, 7-8 dkg kakaó, 1,5 dl tejföl, 1 dl tejszín, 15 dkg vaj, 1 tasak vaníliás cukor, tortabevonó csokoládé.
Elkészítés: A krém hozzávalóit egy edénybon gőz felett sűrűre főzzük. Amikor kihűlt, a habbá vert tejszínnel lazítjuk a krémet. A piskótát három lapra vágjuk, megtöltjük a krémmel, majd a tetejét és az oldalát bevonjuk a csokoládéval. (Az alkalomnak megfelelő felirattal díszíthetjük a tetejét.)


CSOKITORTA 2.
Hozzávalók: 1 kész kakaós piskótatorta, 
A KRÉMHEZ: 1 tasak vaníliaízű pudingpor, 4 evőkanál cukor, 12 dkg csokoládé, 5 dl tej, 0,5 dl rum, 6 zselatinlap, 6 dl tejszín.
Elkészítés: A pudingot az előírás szerint elkészítjük, és még forrón belekeverjük az apró darabokra vágott csokit. A beáztatott zselatinlapokat a rumba tesszük, és addig langyosítjuk, míg felolvadnak. A habbá vert tejszínbe belekeverjük a kihűlt, pudingot és a zselatint. A piskótát kettévágjuk, az egyik lapot kapcsos tortaformába tesszük, bekenjük a krémmel, rá tesszük a másik tortalapot, ráöntjük a krémet, és a formát megrázogatjuk, hogy elsimuljon. 1-2 órára a mélyhűtőbe tesszük, majd a formát levesszük, és a torta tetejét beszórjuk csokireszelékkel.

CSOKITORTA 3.
Hozzávalók:
A TÉSZTÁHOZ: 7 dkg margarin, 1 tojás, 25-25 dkg cukor és liszt, 4 dl kakaó, 3 dl tej, 1 tasak sütőpor, fél citrom reszelt héja, 
A KRÉMHEZ: 2 dl lej, 15 dkg, margarin, 2 dkg liszt, 10 dkg cukor, 1 tasak vaníliás cukor, 3 evőkanál kakaó.
Elkészítés: A tojást a margarinnal, a cukorral, a sütőporral habosra keverjük, majd apránként hozzáadjuk a tejet, a citromhéjat, a kakaót és a lisztet. Kivajazott, lisztezett tortaformába öntjük, először 5 percig; nagylángon, majd takaréklángon sütjük. Deszkára borítjuk, kihűtjük, és két lapra vágjuk. A krémhez a lisztből a tejjel besamelt főzünk, levesszük a tűzről, belekeverjük a cukrot. Amikor kihűlt, a kakaót és a vaníliáscukrot, végül a habosra kevert margarint. Megtöltjük, és bevonjuk a tortát, végül édes tejszínhabbal díszítjük.


CSOKITORTA 4.
Hozzávalók: 1 kész piskótatorta, 
A KRÉMHEZ: 4 tojás, 20 dkg porcukor, 2 evőkanál kakaó, 2 kiskanál liszt, 25 dkg margarin, 1-2 evőkanál rum, 
A DÍSZÍTÉSHEZ: 1-2 dl tejszín.
Elkészítés: A tojásokat a cukorral, a kakaóval és a liszttel habosra keverjük, majd gőz felett állandóan kevergetve sűrűre főzzük. Amikor kihűlt, hozzáadjuk a habosra kevert margarint, és a rummal ízesítjük. A piskótát 4 lapra vágjuk, megtöltjük a krémmel, kívülről is bevonjuk. majd tejszínhabrózsákkal díszítjük.


CSOKITORTA 5.
Hozzávalók: 10 db tojás, 10 ek. cukor, 1 vaníliás cukor, 10 ek. Rétesliszt, 3 ek. Kakaó, 3 dl tejszín, 1 csomag, főzés nélküli csokis pudingpor, 2 tábla tortabevonó csoki
Piskóta: a 10 darabtojás fehérjét kemény habbá verjük. 
Elkészítés: Egyenként beletesszük a tojások sárgáját és 1-1 evőkanál cukrot. Fakanállal belekeverjük a réteslisztet és a kakaót. Kilisztezett, kivajazott tortaformába tesszük és 35-40 perc alatt, készre sütjük. 
Krém: A tejszínt robotgéppel 3-4 perc alatt habosra keverjük, lassan - kanalanként - beletesszük a pudingport. Krém állagúra keverjük. Ha a piskóta kihűlt 2-3 lapra vágjuk. Megtöltjük a krémmel. A tetejére tortabevonó csokit készítünk a csomagoláson levő utasítás szerint.

CSOKITEKERCS
Hozzávalók: 1 kész piskótalap, 10 dkg mazsola, A KRÉMHEZ: 2 dl tejszín, 20 dkg tortabevonó csokoládé.
Elkészítés: A krémhez a tejszínt felforraljuk, beletördeljük a csokoládét, és állandóan kevergetve addig főzzük, míg a csoki el olvad. Levesszük a tűzről, kihűtjük, hűtőben megdermesztjük, majd felhasználás előtt habverővel világosbarnára keverjük. A tortalapot megkenjük a krémmel, rászórjuk a mazsolát, és feltekerjük a tésztát. A külsejét is bekenjük, és villával hullámos vonalakat karcolunk rá díszítésül.


SOMLÓI TORTA
Hozzávalók: 1 kész piskótatorta, 
A KRÉMHEZ: 3 tojás, 7 dkg csokoládéízű pudingpor, 15-15 dkg kristálycukor és porcukor, 5 dl tej, 10-10 dkg mazsola és darált dió, 
A CSOKIÖNTETHEZ: 2,5-2,5 dl tej és víz, 4 dkg kakaó, 2 dkg csokoládéízű pudingpor, 25 dkg kristálycukor, 0,5 dl rum, 
A CUKORSZIRUPHOZ: 15 dkg cukor, 2 dl víz, 0,5 dl rum, 
A DÍSZÍTÉSHEZ: 2-3 dl tejszín.
A piskótát 3 lapra vágjuk. A kristálycukrot, a tojássárgákat, a pudingport a tejjel sűrűre felfőzzük. A tojásfehérjét a porcukorral kemény habbá verjük, és a pudinghoz keverjük. A cukorsziruphoz a cukrot a vízzel felforraljuk, és belekeverjük a rumot. A csokiöntet hozzáavatóit felfőzzük, mint a pudingot, és rummal ízesítjük. Az alsó piskótalapot meglocsoljuk cukorsziruppal, megkenjük krémmel, rászórjuk a mazsola és a dió felét, és beborítjuk a következő piskótalappal. Ismét cukorszirup, krém, dió és mazsola következik, végül a harmadik tésztalap. Ezt is cukorszirupozzuk, és bekenjük a maradék krémmel, majd megszórjuk a tetejét kakaóval. Amikor kihűlt, tejszínhabbal tálaljuk, és csokiöntettel leöntjük.


LIKŐRÖS CSOKITORTA
Hozzávalók: 1 kerek kakaós piskóta torta, 6 dl habtejszín, 6 zselatinlap, 2 tasak vaníliás cukor, 2,5 dl tojáslikőr, pár szem pisztácia. 
Elkészítés: A zselatinlapokat a használati utasítás szerint 10 percre hideg vízbe áztatjuk, kinyomkodjuk, feloldjuk, a tojáslikőrhöz adjuk, és félretesszük. A tejszínt a vaníliás cukorral kemény habbá verjük. Amikor a likőr kocsonyásodni kezd, óvatosan beleforgatjuk a tejszínhabot. A piskótát három lapra vágjuk. Az egyiket tortaformába fektetjük, és megkenjük a likőrös krém egyharmadával. Rátesszük a második lapot, arra is a krém egyharmadát kenjük. Befedjük a harmadik lappal, és 10-15 percre hűtőszekrénybe tesszük. A maradék krémet addig szobahőmérsékleten tartjuk, hogy ne keményedjen meg, végül a torta tetejét. és oldalát bevonjuk vele. A torta közepét és oldalát megszórjuk apróra vágott, pisztáciával. Díszíthetjük marcipánfigurákkal, csokidrazséval vagy bonbonnal, esetleg lecsepegtetett rumos meggyel. Jó, ha tálalás előtt néhány órát hűtőben pihen, hogy az ízek jól összeérjenek.

MANDULAÍZŰ CSOKITORTA
Hozzávalók:
A TÉSZTÁHOZ: 10-10 dkg margarin, porcukor és liszt, 4 tojás. 2 evőkanál tejföl, 3 evőkanál kakaó, 1 mokkáskanál sütőpor,
A KRÉMHEZ: 25-25 dkg margarin, búzadara és porcukor, 1 keserűmandula-aroma, A CSOKIMÁZHOZ: 5 dkg vaj, 6 evőkanál porcukor, 3 evőkanál víz, 2 evőkanál kakaó.
Elkészítés: A tésztához a porcukrot, a margarint és a tojássárgákat habosra keverjük, majd hozzáadjuk a tejfölt és a kakaót. Jól kikeverjük, és beleszórjuk a liszttel elkevert sütőport. Összekeverjük, majd beleforgatjuk a kemény habbá vert tojásfehérjét. Közepes hőmérsékletű sütőben megsütjük. A töltelékhez a margarint a porcukorral felolvasztjuk, és amikor már folyós lett, belekeverjük a búzadarát. A masszát kislángon állandóan kevergetve forrásig hevítjük, de forralni nem szabad. Fedő alatt főzzük, többször kevergetjük, majd amikor a dara megduzzadt, hozzákeverjük az aromát. Levesszük a tűzről, és hűlni hagyjuk. A csokimázhoz a porcukrot és a kakaót összekeverjük, a vizet hozzáöntjük, és forrásig hevítjük. Kevergetve összeforraljuk. Levesszük a tűzről, és ahogy hűlni kezd, belekeverjük a vajat. A tészta tetejére rákenjük a tölteléket, majd megkenjük a csokimázzal. Tálalás előtt 1-2 óráig hűtőszekrényben hűtjük.


STEFÁNIA-TORTA
Hozzávalók:
A TÉSZTÁHOZ: 50 dkg liszt, 3 dkg margarin, 2 tojás, 20 dkg porcukor, 1 dl tej, fél tasak sütőpor;
A KRÉMHEZ: 7, 5 dl tej, 10 dkg liszt, 3 kávéskanál kakaó, 1 tasak vaníliás cukor, 30 dkg porcukor, 25 dkg margarin,
A MÁZHOZ: 10 dkg étcsokoládé, 5-6 dkg vaj,
A DÍSZÍTÉSHEZ: kekszreszelék.
Elkészítés: A tészta hozzávalóit összegyúrjuk, 6 cipót formálunk belőle, és a tortaforma alján külön-külön megsütjük. A krémhez a tejbe belefőzzük a lisztet, és állandóan kevergetve kihűtjük. A kakaót, a porcukrot, a margarint és a vaníliáscukrot jól kikeverjük, majd a kihűlt krémmel összedolgozzuk. Ezzel a krémmel megtöltjük a lapokat, bevonjuk az oldalát is, és megszórjuk kekszreszelékkel. A csokimázhoz az étcsokoládét gőz felett felolvasztjuk, és belekeverjük a vajat, majd bevonjuk vele a torta tetejét.

VIKI-SZELET
Hozzávalók: 
A TÉSZTÁHOZ: 40 dkg liszt, 7 dkg zsír, 20 dkg porcukor, 1 tojás, 1 tasak sütőpor, 2 dl tejföl, 
A KRÉMHEZ: 1 tasak csokoládéízű pudingpor, 3 dl tej, 20-20 dkg vaj és porcukor, 
A MÁZHOZ: 20 dkg porcukor, 3 dkg kakaó, 1 evőkanál olaj, 3-4 evőkanálnyi forróvíz.
A tészta hozzávalóit könnyen gyúrható tésztává összedolgozzuk. Hosszúkás formába töltjük, megsütjük, majd három lapra vágjuk. A krémhez a pudingport a tejben megfőzzük. A vajat a porcukorral habosra keverjük, majd a kihűlt pudinggal összekeverjük. A tésztalapokat megkenjük krémmel és az oldalát is bevonjuk. A mázhoz a hozzávalókat összekeverjük, majd a tészta tetejére simítjuk, Fogyasztás előtt néhány órára hűtőszekrénybe tesszük.

DIÓTORTÁK
ANITA-TORTA

Hozzávalók:
A TÉSZTÁHOZ: 6 tojássárgája, 10 tojásfehérje, 15-15 dkg kristálycukor és darált dió vagy mandula, 80 dkg liszt, 8 dkg étcsokoládé, 
A KRÉMHEZ: 3 dkg vaj, 5 dl tejszín, 8 dkg étcsokoládé, 
A DÍSZÍTÉSHEZ: csokidara, sárgabarack darabkák.
A tojásfehérjét a cukor kétharmadával kemény habbá verjük. A maradék cukrot a tojássárgákhoz keverjük, majd hozzáadjuk a liszttel elkevert diót vagy mandulát, az olvasztott csokoládét és a habot. A masszát sütőpapírral bélelt formába öntjük, és előmelegített sütőben, nyitott sütőajtónál megsütjük. A krémhez megolvasztjuk a csokoládét, belekeverjük a felmelegített tejszínt, és állandóan kevergetve felforraljuk, majd hozzáadjuk a vajat, és lehűtjük. A kihűlt tésztát három lapra vágjuk, úgy hogy az alsó rész legyen a legvastagabb. Megtöltjük a krémmel, az oldalát és a tetejét is bevonjuk, és megszórjuk csokidarával, végül barackdarabkákkal kirakjuk.

BRÜNNI TORTA
Hozzávalók:
A KEREK TÉSZTÁHOZ: 6 tojás, 14 dkg porcukor, 1 citrom reszelt héja, 1 tasak vaníliás cukor, 3 dkg kakaó, 8 dkg darált dió, 7 dkg rétesliszt, késhegynyi sütőpor, 
A SZÖGLETES TÉSZTÁHOZ: 6 tojás, 14-14 dkg porcukor és rétesliszt, 1 citrom reszelt héja, késhegynyi sütőpor, 
A KRÉMHEZ: 4 tojás, 20 dkg porcukor, 25 dkg margarin, 3 dkg kakaó, 15 dkg darált dió, 
A MÁZHOZ: 12 dkg fehér csokoládé, kevés olaj.
A kerek tésztához a tojássárgákat a porcukorral, a citromhéjjal, a kakaóval és a vaníliás cukorral habosra keverjük, majd beleforgatjuk a kemény habbá vert tojásfehérjét, a diót és a sütőporos lisztet. A masszát simára keverjük, kerek tortaformába öntjük, és előmelegített sütőben, közepes hőmérsékleten megsütjük. A szögletes tésztához a hozzávalókat összekeverjük, és tepsibe öntve megsütjük. Közben elkészítjük a krémet. A tojásokat a porcukorral habüstben, gőz felett addig verjük, amíg megsűrűsödik. Levesszük a gőzről, és állandóan kevergetve kihűtjük. A margarint a kakaóval habosra keverjük, hozzáadjuk a főzött masszához, és beletesszük a diót. A kihűlt kerek tésztát 2 lapra vágjuk, és vékonyan megkenjük mindkét lap egyik oldalát krémmel. A szögletes tésztát is vékonyan megkenjük a krémmel, és 3 cm széles csíkokra vágjuk. Az első csíkot a tortalap közepére tesszük, és csigavonalban feltekerjük. Addig folytatjuk a tekergetést, míg az alsó tortalapot befedik a csigavonalban feltekert tészták. A második tortalappal befedjük, és a maradék krémmel bekenjük a torta tetejét és oldalát. A csokoládét kevés olajjal gőz felett felolvasztjuk, és a torta tetejére simítjuk. A tetejét tetszés szerint feldíszítjük.


DIÓS KRÉMES
Hozzávalók:
A TÉSZTÁHOZ: 30 dkg cukor, 4 tojás, 10 dkg darált dió, 20 dkg liszt,
A KRÉMHEZ: 2,5 dl tej, 2 evőkanál liszt, 20-20 dkg vaj és cukor, 1 tojássárgája, 1 tasak vaníliás cukor, 10 dkg darált dió, 1,5 dl rum, 
A DÍSZÍTÉSHEZ: 10 dkg étcsokoládé.
A tésztához a cukrot a tojássárgákkal és 10 evőkanál vízzel habosra keverjük. Hozzáadjuk a darált diót, a lisztet, a kemény habbá vert tojásfehérjét, és jól összekeverjük. Kikent, lisztezett tepsibe tesszük, megsütjük, és két lapra vágjuk.
A krémhez a tejet a liszttel felfőzzük, és kihűtjük. A vajat, a cukrot és a tojássárgáját habosra keverjük, majd hozzáadjuk a vaníliáscukrot, a darált diót és a rumot, végül a krémmel összevegyítjük. A tésztalapokat megtöltjük a krémmel, majd az olvasztott csokoládét a tetejére csorgatjuk.


DIÓTORTA 1.
Hozzávalók:
A TÉSZTÁHOZ: 10 tojás, 40 dkg porcukor, 2 tasak vaníliás cukor,
2,5 dkg kakaó, 30 dkg darált dió, 10 dkg liszt
A CSOKIKRÉMHEZ: 20-20 dkg margarin, porcukor és csokoládé
A FEHÉR KRÉMHEZ: 2 dl tej, 2 dkg liszt,1 tasak vaníliás cukor, 15-15 dkg margarin és porcukor.
Elkészítés: A tojássárgákat a porcukorral, és a vaníliás cukorral habosra keverjük. A tojásfehérjéből kemény habot verünk, és óvatosan összekeverjük a tojássárgájával. Beleszórjuk a kakaót, a diót és a lisztet. Óvatosan összedolgozzuk, és ki- kent, lisztezett formába öntjük. Előmelegített sütőben, közepes hőmérsékleten, lassan sütjük. A csokikrémhez a margarint és a porcukrot jól kikeverjük, és a megpuhított csokoládéval habosra keverjük. A fehér krémhez a tejben elkeverjük a lisztet és a vaníliáscukrot, majd állandóan kevergetve sűrűre főzzük. A margarint a porcukorral habosra keverjük, majd belekeverjük a már kihűlt pépet. A tortát 3 lapra vágjuk, és a kétféle krémmel megtöltjük. A torta tetejét bevonjuk csokikrémmel, és a fehér krémmel díszítjük.


DIÓTORTA 2.
Hozzávalók:
A TÉSZTÁHOZ: 20 dkg liszt, 25 dkg cukor, 10 dkg darált dió, 4 tojás, 10 evőkanál feketekávé, fél tasak sütőpor, 
A KRÉMHEZ: 2 dl tejföl, 1 tojás, 3 evőkanál liszt, 2 dl tej, 15-15 dkg margarin és cukor, 2 tasak vaníliás cukor, 20 dkg darált dió.
Elkészítés: A tésztához a tojássárgákat a cukorral és a kávéval habosra keverjük, majd apránként hozzáadjuk a sütőporral elkevert lisztet és a diót. A tojásfehérjét kemény habbá verjük, és óvatosan a masszához keverjük. Kikent, lisztezett tortaformába töltjük, és előmelegített sütőben, közepes lángon megsütjük. A krémhez a tejfölt a liszttel simára keverjük, majd beleütjük a tojást, és tovább keverjük. Végül felengedjük a tejjel, sűrű krémet főzünk belőle, és félretesszük hűlni. Közben a margarint a cukorral és a vaníliás cukorral habosra keverjük, és az alapkrémhez adjuk. Jól összekeverjük, és beleforgatjuk a darált diót is. A tésztát 3 lapra vágjuk, megtöltjük a krémmel, és kívülről is bevonjuk. Néhány órára hűtőszekrénybe tesszük.

ELEFÁNTSZEM
Hozzávalók:
A TÉSZTÁHOZ: 6 tojás, 12 dkg porcukor, 2 evőkanál kakaó. 1 teáskanál szódabikarbóna, 2 evőkanál liszt, 10 dkg darált dió, 
A KRÉMHEZ: 2 evőkanál liszt, 1 tojás, 2 dl tej, 20 dkg margarin, 12 dkg porcukor, 1 evőkanál kakaó, 
A DÍSZÍTÉSHEZ: 2-3 banán.
A tésztához a tojásfehérjét a porcukorral kemény habbá verjük. Beletesszük a tojássárgákat, a kakaót, a szódabikarbónát és a lisztet. Jól összekeverjük, és kikent, lisztezett tepsiben megsütjük. (Minél nagyobb tepsit használjunk, hogy fel tudjuk majd tekerni a tésztát.) Amikor megsült, darált dióval meghintett ruhára borítjuk, és feltekerjük, úgy hagyjuk kihűlni. A krémhez a lisztet a tojással kikeverjük, és a tejjel sűrűre főzzük. A margarint a porcukorral habosra keverjük, és a kihűlt krémhez adjuk. Elfelezzük, és az egyik felébe belekeverjük a kakaót. A kihűlt tésztát kitekerjük, és megkenjük a fehér krémmel, majd arra rákenjük a barna krémet. Az egyik szélére banánkarikákat rakunk, és feltekerjük a tésztát. Hűtőszekrényben jól megdermesztjük, majd felszeletelve kínáljuk.


FATÖRZSTORTA
Hozzávalók:
A TÉSZTÁHOZ: 8 tojás, 18 dkg cukor, 12 dkg darált dió, 10 dkg liszt,
A KRÉMHEZ: 4 tojás, 20 dkg cukor, 30 dkg margarin, csokoládé vagy kakaópor, 
A TÖLTELÉKHEZ: 12 dkg cukor, 8 dkg vágott dió.
A tojássárgákat a cukorral habosra keverjük, a diót, és a lisztet összekeverjük a tojásfehérjéből vert kemény habbal. A masszát egyenletesen elosztjuk egy tepsiben, hogy kb. 2 cm magas legyen, és megsütjük. Amikor kész, még melegen egy konyharuhára fektetjük a piskótát, és felcsavarjuk úgy, hogy tekercs legyen belőle, és így hűljön ki. A krémhez a cukrot és a tojásokat egy zománcos lábasban jól összekeverjük, majd a tűzre tesszük, és állandóan kevergetve vaníliaszínű krémet főzünk belőle. Amikor kihűlt, a margarinnal habosra keverjük. A töltelékhez a cukrot a vágott dióval megpirítjuk, kihűtjük, majd mozsárban apróra törjük. A krémet kétfelé osztjuk. Az egyik részhez hozzákeverjük a pirított diót, és ezzel megtöltjük a tekercset. A másik részhez tetszés szerint olvasztott csokoládét vagy kakaóport keverünk, és bevonjuk vele a tekercset. A krémbe villával mintákat készítünk.

HÚSVÉTI TORTA
Hozzávalók:
A TÉSZTÁHOZ: 4 tojás, 30 dkg porcukor, 20 dkg liszt, 15 dkg darált dió, 10 evőkanál fehérbor, 
A KRÉMEZ: 2,5 dkg darált dió, 1 dl tej, 10-10 dkg porcukor és margarin, 3 dkg piskótamorzsa, 5 dkg tojáscukor a díszítéshez.
A tésztához a tojásokat a cukorral vízfürdő felett jól felverjük. állandó kevergetés közben beletesszük a lisztet, a diót és a bort. A keményre kevert tésztát kizsírozott, lisztezett tortaformába öntjük, és közepes hőmérsékleten megsütjük.
A krémhez a cukrot a tejjel felforraljuk, hozzáadjuk a diót, jól összekeverjük, és kihűtjük. Amikor kihűlt, beletesszük a margarint és a piskótamorzsát, és jól összedolgozzuk. A tésztát két vagy három lapra vágjuk, megtöltjük a krémmel, a tetejét és az oldalát is megkenjük, majd megszórjuk dióval. A szélét körben színes tojáscukorral kirakjuk.


PETTYES DIÓTORTA
Hozzávalók:
A TÉSZTÁHOZ: 15 dkg porcukor, 2 tojás, 5 evőkanál hideg viz, 5 dkg darált dió, 10 dkg liszt, fél tasak sütőpor, 
A KRÉMHEZ: 2,5 dl tej, 2 evőkanál liszt, 15-15 dkg vaj és porcukor, 1 tasak vaníliás cukor, 5 dkg darált dió, rum, 
A DÍSZÍTÉSHEZ: 5 dkg étcsokoládé.
Elkészítés: A tojássárgákat a cukorral és a vízzel kikeverjük, hozzáadjuk a darált diót, a lisztet, a sütőport és a habbá vert tojásfehérjét. A tésztát egy kiolajozott, lisztezett, közepes méretű kerek, kipattintható tortaformában megsütjük, majd rácsra borítva kihűtjük. A krémhez a tejben a lisztet csomómentesre keverjük, felfőzzük, majd kihűtjük. Közben a vajat a porcukorral habosra keverjük, hozzáadjuk a darált diót, a vaníliáscukrot, a rumot, végül pedig a kihűlt főzött krémet. A kihűlt tésztát visszatesszük a tortaformába, rákenjük a krémet, elsimítjuk. A csokoládét vízfürdőn megolvasztjuk, és amikor már nem nagyon forró, de még meleg és képlékeny, rácsepegtetjük a torta (pontosabban a krém) tetejére. Néhány órára hűtőszekrénybe tesszük, hogy a krém megdermedjen.

RÉSZEG IZIDOR
Hozzávalók:
A TÉSZTÁHOZ: 15-15 dkg vaj, porcukor és őrölt dió, 4 tojás, 2 kiskanál kakaó, 7 dkg liszt, sütőpor, baracklekvár, 
A DIÓS KRÉMHEZ: 20 dkg őrölt dió, 15 dkg porcukor, 1 dl erős feketekávé,
3 evőkanál rum, 
A KÁVÉKRÉMHEZ: 3 tojás, 20-20 dkg cukor és vaj, 3 evőkanál feketekávé, fél tasak vaníliaízű pudingpor, 
A CSOKIÖNTETHEZ: 10 dkg cukor, 5 dkg vaj, 3 dkg kakaó, 2 evőkanál víz, 
A DÍSZÍTÉSHEZ: 2 dl tejszín.
A tésztához a vajat, a porcukrot, kevés sütőport és a tojássárgákat habosra keverjük, majd hozzáadjuk a kakaót, a darált diót, a lisztet, és a kemény habbá vert tojásfehérjét. Kikent, lisztezett tortaformába öntjük, és közepes hőmérsékleten megsütjük. Amikor kihűlt, baracklekvárral megkenjük.
A diós krémhez a diót összekeverjük a cukorral, majd leforrázzuk a kávéval, és beletesszük a rumot. A krémet rákenjük a tésztára. A kávékrémhez a tojásokat, a cukrot és a kávét gőzön sűrűre főzzük, majd állandóan kevergetve hozzáadjuk a pudingport. Amikor már jó sűrű, levesszük a tűzről, kihűtjük, és belekeverjük a vajat. Ezt a krémet a diós krém tetejére kenjük. A csokoládéöntet hozzávalóit összekeverjük, felforraljuk, majd amikor kihűlt, a tésztára öntjük. (Vigyázni kell, mert hamar sűrűsödik.) 

GESZTENYETORTÁK
GESZTENYETORTA

Hozzávalók: 1 kerek piskótatorta, 
A KRÉMHEZ: 1 tojás, 3 evőkanál liszt, 6 evőkanál porcukor, 3 dl tej, 10 dkg puha margarin, 25 dkg gesztenyemassza, 
A DÍSZÍTÉSHEZ: tejszínhab, meggyszemek.
Elkészítés: A tojást, a lisztet és a porcukor felét simára keverjük, és felfőzzük. A maradék cukrot és a puha margarint kikeverjük, beledolgozzuk a gesztenyemasszát, és a langyosra hűlt főzött krémmel, összekeverjük. A piskótatortát három lapra vágjuk, megtöltjük a krémmel, majd a tetejét és az oldalát is bevonjuk vele. A torta tetejét tejszínhabbal és meggyszemekkel díszítjük.


TEJSZÍNHABOS GESZTENYETORTA
Hozzávalók:
A TÉSZTÁHOZ: 4 tojás, 1 evőkanál víz, 5-5 evőkanál porcukor és liszt, 1-1 késhegynyi kakaó és sütőpor, 
A KRÉMHEZ: 1,5 dl tej, fél tasak vaníliaízű pudingpor, 1 evőkanál cukor, 15 dkg margarin, 4 evőkanál cukor, 1 tojás, 1 evőkanál rum, 25 dkg gesztenyemassza, 
A DÍSZÍTÉSHEZ: 3 dl tejszín, 3 evőkanál porcukor, 1 evőkanál zselatinpor, csokidara.
Elkészítés: A tésztához a tojássárgákat a cukorral és a vízzel habosra keverjük, hozzáadjuk a lisztet, a kakaót, a sütőport, végül beleforgatjuk a. kemény habbá vert tojásfehérjét. Kizsírozott, lisztezett formába öntjük, és megsütjük a tésztát. A krémhez a tejet, a pudingport és 1 evőkanál cukrot felfőzünk, és kihűtjük. A többi hozzávalót habosra keverjük, a pudinghoz adjuk, és a piskótára simítjuk. A zselatint beáztatjuk 2 evőkanál vízbe, és 5 perc után megmelegítjük. A tejszínt a porcukorral habosra keverjük, majd beletesszük a felmelegített zselatint. Ezt a tejszínt rákenjük a gesztenyekrémre, és a torta oldalát is bevonjuk vele. A torta tetejét csokidarával díszítjük.

KAKAÓS TORTÁK
KAKAÓS KÁVÉTORTA

Hozzávalók: 1 kész piskótatorta, A KRÉMHEZ: 2 tojás, 25 dkg porcukor, 4-4 kávéskanál kakaó és neszkávé, 1 tasak vaníliás cukor, 25 dkg vaj, 2 evőkanál rum.
Elkészítés: A tojást a porcukorral elkeverjük, majd feltesszük főni. Közben állandóan kevergetjük. Amikor a cukor elolvadt, hozzáadjuk a kakaót és a neszkávét. Miután egyet forrt, levesszük a tűzről, beleszórjuk a vaníliáscukrot, és addig kevergetjük, míg langyosra hűl. Belekeverjük a vajat meg a rumot, és hűtőszekrényben lehűljük. A piskótát három lapra vágjuk, megtöltjük a krémmel, az oldalát és a tetejét is bevonjuk, és hideg helyen tartjuk. Tálalás előtt tejszínhabrózsákkal díszíthetjük.

KAKAÓS TORTA
Hozzávalók:
A TÉSZTÁHOZ: 12 tojás, 30 dkg porcukor, 6 dkg kakaó, 14 dkg rétes liszt, fél tasak sütőpor, 
A KRÉMHEZ: 3 dl tej, 3 evőkanál liszt, 30 dkg margarin, 25 dkg porcukor, 1 tasak vaníliás cukor, 3 evőkanál mogyorókrém, 2 evőkanál kakaó, 2-3 evőkanál rum, 
A DÍSZÍTÉSHEZ: tortabevonó csokoládé.
Elkészítés: A tésztához a tojássárgákat a porcukorral habosra keverjük, majd hozzáadjuk a lisztet, a kakaót és a sütőport. A tojásfehérjét kemény habbá verjük, és óvatosan beleforgatjuk, majd közepes hőmérsékleten megsütjük. Amikor kihűlt, 3 lapra vágjuk.
A krémhez a margarint a porcukorral, a vaníliás cukorral, a mogyorókrémmel, a kakaóval és a rummal kikeverjük. A tejből, és a lisztből, főzött krémet készítünk, és a kétféle krémet összekeverjük. A tortát megtöltjük a krémmel, az oldalát is bekenjük, a tetejét pedig a csokoládéval bevonjuk. (Fele mennyiségből is készíthető, akkor kisebb tortát kapunk!)


JÓZSEF TORTA 1.
Hozzávalók:
A TÉSZTÁHOZ: 8 tojás, 20 dkg porcukor, 14 dkg darált dió (mogyoró vagy mandula), 3 dkg liszt, 
A KRÉMHEZ: 20 dkg porcukor, 2 dkg liszt, 4 tojássárgája, 2,5 dl tej, féL rúd vanília, 25 dkg vaj, 3 evőkanál kakaó, 2 kávéskanál neszkávé, 0,3 dl rum, pirított cukor 25 dkg kristálycukorból, 
A GRILLÁZSHOZ: 10 dkg kristálycukor, 5 dkg dió.  
Elkészítés: A tésztához a tojássárgákat a cukorral kikeverjük, majd hozzáadjuk a kemény habbá vert tojásfehérjét, a darált diót és a lisztet. Kivajazott, lisztezett tepsibe öntjük a masszát, és előmelegített sütőben, közepes hőmérsékleten kb. 20 perc alatt megsütjük. Amikor kész, gyúródeszkára borítjuk, és amikor kihűlt, 4 lapra vágjuk. A kristálycukrot lábosban megpirítjuk, és három tortalapot megkenünk vele (úgy néz ki, mint a Dobos-torta teteje), és hagyjuk teljesen rádermedni a cukrot. A krémhez a tojássárgákat a porcukorral és a liszttel kikeverjük, apránként hozzáadjuk a tejet, majd a vaníliatudat. Állandóan kevergetve sűrűre főzzük, majd még melegen kettéosztjuk. A feléhez keverjük a kakaót, negyedéhez a neszkávét, a maradékhoz pedig a rumot. A vajat habosra keverjük, és a krémhez hasonlóan szétosztjuk, a felét a kakaós, a negyedét a kávés, a maradékot a rumos alappal simára keverjük, és kivesszük belőle a vaníliadarabokat. Az első tortalapra kenjük a kakaós krémet, úgy, hogy a pirított cukros oldala legyen felül, és arra kerül a krém. Erre tesszük a második lapot, szintén a cukros felével felfelé, majd megkenjük a kávés krémmel, végül a harmadik lapot a rumos krémmel. A legfelső lapot (amelyen már nincs pirított cukros bevonat) rátesszük, majd a maradék kakaós krémmel bevonjuk az egész tortát, és az előre elkészített, kihűtött és darabokra tört grillázst körben rászórjuk. Fogyasztás előtt egy napig hűtőben tartjuk, hogy az ízek összeérjenek.

JÓZSEF TORTA 2.
Piskóta: 2 x 6 tojásból piskótát sütünk (22 dkg darált dióval) majd kettévágjuk (4 lapunk lesz) 30 dkg cukrot megpirítunk, és azt a 3 lap tetejére vékony sugárban rácsorgatjuk, majd szintén egyenletesen fél dl rummal meglocsoljuk.
Töltelék: 20 dkg cukrot, 25 dkg margarint habosra keverünk. 2, 5 dl tejet, 4 tojás sárgáját, 12 dkg lisztet, 1 vaníliával összekeverünk, ebből sűrű krémet főzünk. Ha kihűlt, összekeverjük a margarinos krémmel, és 3 felé osztjuk. Az 1. részbe fél dl erős feketekávét, a 2. részbe (középső krém) 1/2 dl rumot keverünk, a 3. rész sárgán marad. Ez utóbbi legyen a legnagyobb rész, mivel a tortát kívülről is ezzel kenjük be, és végül darált dióval beszórjuk.

KÁVÉTORTÁK
BRAZILTORTA

Hozzávalók:
A TÉSZTÁHOZ: 30 dkg liszt, 18 dkg cukor, 3 tojás, 10 dkg vaj, 1 dl erős feketekávé, 2 dkg sütőpor
A KRÉMHEZ: 40 dkg csokoládé, 8 dkg vaj, 1 dl rum.
Elkészítés: A tésztához a cukrot a vajjal habosra keverjük, egyenként hozzáadjuk a tojásokat, a kávét, apránként a lisztet, a sütőport, és alaposan összedolgozzuk. Kivajazott, lisztezett tortaformába simítjuk, és előmelegített sütőben, közepes hőmérsékleten (180°C) kb. 35-40 percig sütjük. A formában hagyjuk kihűlni. Közben egy lábosban, gőz fölött, 1-2 evőkanál víz hozzáadásával felolvasztjuk a csokoládét. Amikor langyosra hűlt, hozzáadjuk a vajat és a rumot, majd habosra keverjük. A kihűlt tésztát két lapra vágjuk, megkenjük a krémmel, és a két tortalapot egymásra illesztjük. A tetejét és az oldalát is bevonjuk, és néhány órára hűtőbe tesszük. Vaníliás cukorral ízesített tejszínhabbal díszíthetjük. Nagyon tömény, laktató, ezért a szokásosnál vékonyabb szeleteket vágjunk belőle!


HABTORTA
Hozzávalók:
A TÉSZTÁHOZ: 7 tojásfehérje, 25 dkg cukor, 
A KRÉMHEZ: 8 tojássárgája, 20 dkg cukor, 7 evőkanál erős feketekávé, 2-3 evőkanál kakaópor, 25 dkg margarin, 15 dkg őrölt mogyoró.
A tojásfehérjét a cukorral gőz felett kemény habbá verjük (kézi habverővel). 5 db sütőpapírra kör alakban rákenjük, és langyos sütőben egyenként megszárítjuk. Öt kör alakú tortalapot kapunk. (Könnyen törik!)
A krémhez a tojássárgákat a cukorral, a kávéval és a kakaóval gőz felett sűrűre főzzük. Amikor kihűlt, hozzákeverjük a margarint és a mogyorót. Az egészet habosra keverjük. A tortalapokat megtöltjük a krémmel, a tetejét is bevonjuk, és csokireszelékkel, mogyorószemekkel díszítjük.


MOKKATORTA
Hozzávalók:
A TÉSZTÁHOZ: 25 dkg cukor, 5 tojás, 20 dkg liszt, 3-4 dkg +1 evőkanál őrölt kávé.
A KRÉMHEZ: 10 dkg cukor, 4 tojássárgája, 2 dkg kávé, 20 dkg vaj, 1 dkg liszt fél rúd vanília
A DÍSZÍTÉSHEZ: csokireszelék, tejszínhab.
Elkészítés: A tésztához a 2 dkg kávéból 2 dl feketekávét főzünk, és 25 dkg cukorral sűrű sziruppá főzzük. A tojásfehérjéből kemény habot verünk, és a szirupot lassan a habhoz keverjük, amíg kihűl. A tojássárgákat egyenként hozzákeverjük, végül belekeverjük az egy kanál őrölt kávéval elvegyített lisztet. Tortaformába töltjük, és lassú tűzön megsütjük. Amikor kihűlt, 3 lapra vágjuk. A krémhez a maradék kávéból 1 dl feketekávét főzünk, majd a tojássárgákkal, a cukorral, a liszttel és a vaníliával habüstben gőz felett sűrűre főzzük. Amikor kihűlt, hozzáadjuk a habosra kevert vajat. A tortát ezzel a krémmel megtöltjük, és kívülről is bevonjuk. A tetejét csokireszelékkel megszórjuk, tejszínhabbal feldíszítjük.


KÓKUSZOS TORTÁK
CSOKOLÁDÉS KÓKUSZTORTA

Hozzávalók:
A TÉSZTÁHOZ: 7 tojásfehérje, 30 dkg porcukor, 20 dkg kókuszreszelék, 5 evőkanál liszt, A KRÉMHEZ: 25 dkg csokoládé, 2,5 dl tejszín, 10 dkg porcukor, 20 dkg vaj.
A tojásfehérjét a cukorral kemény habbá verjük, hozzá adjuk a kókuszreszeléket és a lisztet. Elkészítés: Tortaformában megsütjük, kihűtjük, és három lapra vágjuk. A krém hozzávalóit egy habüstbe tesszük, kislángon sűrű krémmé főzzük, kihűtjük, majd hűtőszekrényben megdermesztjük. Felhasználás előtt kézimixelővel habosra verjük. Ezzel a krémmel megkenjük a tortalapokat, a tetejét és az oldalát is. A tetejére habrózsákat nyomunk.


KÓKUSZOS KRÉMES
Hozzávalók:
A TÉSZTÁHOZ: 7 tojásfehérje, 30 dkg porcukor, 5 evőkanál rétesliszt, 20 dkg kókuszreszelék,
A KRÉMHEZ: 7 tojássárgája, 15 dkg cukor, 3 evőkanál liszt, 3 tasak vaníliás cukor, 3 dl tej, 17 dkg margarin, 
A CSOKIMÁZHOZ: 4-4 evőkanál kakaó, kristálycukor és víz, 8 dkg margarin.
A tésztához a tojásfehérjét a cukorral kemény habbá verjük, majd óvatosan belekeverjük a réteslisztet és a kókuszreszeléket. Kikent, lisztezett tepsibe öntjük, és megsütjük. A krémhez a tojássárgákat a cukorral habosra keverjük, majd hozzáadjuk a lisztet, a vaníliáscukrot meg a tejet, és addig főzzük, míg elválik az edény falától. Amikor majdnem kihűlt, belekeverjük a margarint, majd rákenjük a krémet a tésztára. A csokimázhoz a kakaót elkeverjük a vízzel, majd hozzáadjuk a cukrot, éa felforraljuk. Amikor majdnem kihűlt, belekeverjük a margarint, és bevonjuk vele a tortát.


KÓKUSZTORTA 1.
Hozzávalók: 1 kész piskótatorta; 
A KRÉMHEZ: 10-10 dkg kókuszreszelék és porcukor, 1,5 dl tej, 2 evőkanál liszt, 5 dkg vaj, 3 evőkanál rum, 1 tasak vaníliás cukor, fél citrom reszelt héja, 
A KENÉSHEZ: sárgabaracklekvár, 
A DÍSZÍTÉSHEZ: 10 dkg tortabevonó csokoládé, tejszínhab, kókuszreszelék.
Elkészítés: A tejet a liszttel csomómentesre keverjük, hozzáadjuk a kókuszreszeléket, és megfőzzük (nagyon összeáll, ezért nehéz keverni, de úgy a jó). Amikor kész, kihűtjük. A vajat a porcukorral, a vaníliás cukorral, a rummal és a reszelt citromhéjjal kikeverjük, majd hozzáadjuk a főzött kókuszkrémet. A piskótát két lapra vágjuk, mindkét lap belsejét megkenjük sárgabaracklekvárral. Az alsó lapra rákenjük a kókuszkrémet, majd a lekváros felével ráborítjuk a másik lapot. A tortát bevonjuk csokoládéval, habrózsákkal és kókuszreszelékkel díszítjük.


KÓKUSZTORTA 2.
Hozzávalók:
A TÉSZTÁHOZ: 5 tojás, 5 evőkanál víz, 10-10 dkg kristálycukor, kókuszreszelék és liszt, fél citrom reszelt héja;
A KRÉMHEZ: 2 evőkanál ribizliíz, 3 dl tej, 3 dkg liszt, 10 dkg margarin, 8 dkg porcukor, 5 dkg kókuszreszelék.
Elkészítés: A tésztához a tojássárgákat a cukor felével kikeverjük. A tojásfehérjét a maradék cukorral kemény habbá verjük, közben a vizet is hozzáadagoljuk. A két masszát óvatosan összekeverjük, beleszórjuk a kókuszreszeléket, a lisztet és a citromhéjat. Kisebb méretű, kikent, kilisztezett formába öntjük, és előmelegített sütőben lassan sütjük. A kihűlt tortát 2 lapra vágjuk. A krémhez a tejben elkeverjük a lisztet, és sűrű péppé főzzük. A margarint a porcukorral és a ribizliízzel habosra keverjük, és apránként belekeverjük a már kihűlt pépet. Végül beleszórjuk a kókuszreszeléket, és összekeverjük. A tortát megtöltjük a krémmel, a tetejét is bevonjuk, és megszórjuk kókuszreszelékkel.


KÓKUSZTORTA 3.
Hozzávalók:
A TÉSZTÁHOZ: 8 tojásfehérje, 8 evőkanál porcukor, 25 dkg kókuszreszelék, A KRÉMHEZ: 8 tojássárgája, 20 dkg margarin, 8 evőkanál porcukor, 20 dkg tortabevonó csokoládé, kevés olaj.
Elkészítés: A tésztához a tojásfehérjét a porcukorral kemény habbá verjük, majd lazán hozzákeverjük a kókuszreszeléket. Formába öntjük, és megsütjük. A krémhez a tojássárgákat a margarinnal és a cukorral simára keverjük, majd hozzáadunk 10 dkg olvasztott csokoládét. A krémet a kihűlt tésztára kenjük, és hűtőszekrényben megdermesztjük. A maradék csokoládét kevés olajjal felolvasztjuk, és bekenjük vele a tortát. Újabb dermesztés után fogyasztható.


TEJSZÍNES KÓKUSZTORTA
Hozzávalók:
A TÉSZTÁHOZ: 4 tojás, 10 dkg kristálycukor, 1 tasak vaníliás cukor, fél citrom reszelt héja, 8 dkg liszt, 9 dkg kókuszreszelék, 6 dkg sárgabaracklekvár, 3 cl rum, 
A KRÉMHEZ: 4 zselatinlap, 5 dl tejszín, 11 dkg kókuszreszelék, 2,5 dl kész vaníliaízű puding, 0,5 dl rum, vaj és liszt a formához, tejszínhab és kakaó a díszítéshez.
Elkészítés: A tojásokat a cukorral, a vaníliás cukorral és a citromhéjjal habosra keverjük, majd forró vízfürdő felett sűrű habbá verjük. A vízfürdőről levéve addig verjük, míg a massza kihűl, akkor hozzáadjuk a lisztet és a kókuszreszeléket. A masszát kivajazott, lisztezett formába öntjük, és előmelegített sütőben 40 percig sütjük, majd a formában hagyjuk kihűlni. Mikor kihűlt, kiborítjuk a formából, és kétfelé vágjuk. A lekvárt a rummal felforraljuk, és bekenjük vele az egyik tortalapot. A zselatint hideg vízbe áztatjuk, majd jól kinyomkodjuk, és felforrósított rumban feloldjuk. A tejszínből kemény habot verünk, belekeverjük a kókuszreszeléket, a pudingot, a zselatint és a vaníliáscukrot, majd a masszát a tortaformába töltjük, a tetejét elsimítjuk, és rátesszük a másik tortalapot. A tortát két órára mélyhűtőbe tesszük, majd óvatosan kivesszük a formából, és tejszínhabbal bekenjük a tetejét és az oldalát. Habrózsákat nyomunk rá, és kakaóporral meghintjük. Forró vízbe mártott, és szárazra törölt késsel szeleteljük.

PISKÓTATORTÁK
ÍNYENC TORTA

Hozzávalók: 1 kész piskótatorta, 
A MOGYORÓKRÉMHEZ: 1 dl tej, 3 dkg vaníliaízű pudingpor, 5-5 dkg őrölt mogyoró és kristálycukor, 1 dkg zselatinpor, 2 dkg porcukor, 2-2 cl rum és kávélikőr, 
A CSOKIKRÉMHEZ: 1 dl tej, 1 evőkanál liszt, 5-5 dkg reszelt csokoládé és vaj, 7 dkg kristálycukor, 1 kávéskanál kakaó, 3 dkg porcukor.
Elkészítés: A mogyorókrémhez a tejet, a pudingport, és a kristálycukrot összekeverjük, felfőzzük, majd a tűzről levéve hozzáadjuk a mogyorót, és kihűtjük. A zselatint beáztatjuk, a tejszínt habbá verjük, belekeverjük a zselatint, majd apránként hozzákeverjük a pudinghoz a likőrrel és a rummal együtt. A csokikrémhez a lisztet a tejjel összekeverjük, megfőzzük, majd hozzáadjuk a csokit és a kristálycukrot. Kihűtjük, majd belekeverjük a kakaó-vaj-porcukor keverékét. A piskótát három lapra vágjuk, és kevés kávéval meglocsoljuk. Az alsó lapra kenjük a mogyorókrém kétharmadát, a középsőre a csokikrémet. A felső lapot és a torta oldalát vékonyan bekenjük a maradék mogyorókrémmel, majd 2-3 órára hűtőszekrénybe tesszük. Tálaláskor tejszínhabbal díszítjük.

KRÉMESTORTA
Hozzávalók: 1 kakaós és egy sima (sárga) piskótatorta, 
A KRÉMHEZ: 10-10 dkg porcukor és vaj, 3 dl tej, 3 evőkanál liszt, 1 tasak vaníliás cukor, 0,5 dl rum
A TORTA BEVONÁSÁHOZ: 10 dkg étcsokoládé (vagy 5 dkg vajból, 3 evőkanál kakaóporból, 6 evőkanál cukorból és 3 evőkanál tejből főzött csokoládémáz),
A DÍSZÍTÉSHEZ: tejszínhab, mandulaforgács.
Elkészítés: A krémhez a porcukrot, a vaníliáscukrot, a vajat és a rumot habosra keverjük. A lisztet a tejben csomómentesre keverjük, felfőzzük, majd amikor kihűlt, hozzákeverjük a vajas krémet. A kakaós piskótát két lapra vágjuk, és meglocsoljuk a belső felüket rummal. A torta aljára helyezzük az egyik barna piskótalapot, és megkenjük a krém felével. Ráhelyezzük a sárga piskótát, és rákenjük a maradék krémet, majd befedjük a másik barna tésztalappal. A csokoládét vízfürdő felett felolvasztjuk, és bevonjuk vele a tortát. Néhány órára hűtőszekrénybe tesszük. Tálalás előtt a tetejét tejszínhabbal és mandulaforgáccsal díszítjük.


PISKÓTATORTA 1.
(alaprecept, ha nem készen vásároljuk)
Hozzávalók: 6 tojás, 15-15 dkg liszt és porcukor, 1 tasak vaníliás cukor, 1 késhegynyi sütőpor (ha kakaós piskótát akarunk készíteni: 10 dkg kakaó).
Elkészítés: A tojássárgákat a cukorral habosra keverjük, hozzáadjuk a lisztet, a sütőport, a vaníliáscukrot (esetleg a kakaót), és jól összedolgozzuk. A tojásfehérjét kemény habbá verjük, majd óvatosan a masszába forgatjuk. Kivajazott, lisztezett, kipattintható tortaformába öntjük, és közepes hőmérsékletű sütőben megsütjük. Tűpróbával ellenőrizzük, hogy megsült-e a torta, majd hagyjuk kihűlni. Kipattintjuk a formából, és csak azután dolgozunk vele tovább.


PISKÓTATORTA 2.
Hozzávalók: 6 tojás, 12 evőkanál porcukor, 6 evőkanál víz, 12 evőkanál liszt, 1 teáskanál sütőpor.
Elkészítés: A tojásfehérjét kemény habbá verjük. A tojássárgákat a cukorral és a vízzel sűrűre verjük, majd hozzáadjuk a habot és a sütőporral elkevert lisztet. Megsütjük és kihűtjük. (Ezt a tésztát készíthetjük még 2, 4, 5 vagy 8 tojásos változat ban is - olyankor a többi hozzávalót is arányosan csökkenteni kell -, attól függően, hogy milyen magas tésztát akarunk, és azt hány lapra akarjuk felvágni. A gyümölcstorták többségéhez elegendő a 2 tojásos változat, hiszen csak egy tortalapra van szükségünk.)

PISKÓTATORTA 3.
Hozzávalók: 3 tojás, 3 evőkanál víz, 6 evőkanál porcukor, 6 evőkanál liszt, 1 evőkanál citromlé, reszelt citromhéj, kevés sütőpor.
Elkészítés: A tojássárgákat a vízzel, a porcukorral, a citromlével és a - héjjal habosra keverjük. A tojásfehérjét, egy csipet sóval kemény habbá verjük, majd óvatosan, hogy a hab össze ne törjön, hozzákeverjük a cukros tojássárgáját és a sütőporral elvegyített lisztet. Egy nagy kerek kapcsos tortaforma alját kiolajozzuk (az oldalát nem, mert felpúposodik a tészta), beleöntjük a masszát, és forró sütőbe téve, közepes hőmérsékleten megsütjük. Rácsra borítva kihűtjük, és lapokra vágjuk.

PUNCSTORTÁK
PUNCSTORTA, KRÉMMEL.
(egy recept 1920-ból)
20 deka cukrot 6 tojás sárgájával habosra keverünk, azután részletekben 12 deka liszttel kevert fél csomag sütőport és a 6 tojás keményre vert habját adjuk hozzá. Magasfalú tortasütőbe téve azonnal sütjük. Sütés után a kihűlt tésztát három részre vágjuk. Az alsó lapot barackízzel vonjuk be s ráhelyezzük a középső lapot, melyet 1 csomag vaníliás krémporból a krémes lepénynél leírt módon készült krémmel vonunk be. A lapokat a töltelékek felkenése előtt rummal jól meglocsoljuk. Az összeállított tortát alkörmössel halvány rózsaszínre festett cukormázzal vonjuk be.


PUNCSTORTA A WEBCUKITÓL
Hozzávalók: A piskótához: 10 tojás, 20 dkg porcukor, 20 dkg liszt, 1 csomag sütőpor.
A töltelékhez: 20 dkg porcukor, 10 dkg baracklekvár, 1 rúd vanília, 1 narancs reszelt héja, 1 dl főzőrum. 
A cukormázhoz: 1 citrom leve, 1-2 evőkanál rumos meggy leve, 25 dkg porcukor. 
A tojásokat szétválasztjuk. A piskótához a fehérjéből 5 dkg porcukorral kemény habot verünk. A tojássárgáját habosra keverjük a maradék 5 dkg porcukorral, majd óvatosan hozzáadjuk a fehérjét, beleszitáljuk a lisztet, és sima masszává keverjük. A tészta egyharmadát vajjal kikent, liszttel beszórt tortaformában kisütjük. A tészta többi részét sütőpapírral bélelt tepsiben kb. ujjnyi vastagon elkenve megsütjük. 
A tortaformában kisütött piskótát vízszintesen kettévágjuk. Az alja és a teteje belső felét bekenjük baracklekvárral, majd a tetejét a bekent oldalával felfelé visszatesszük a tortaformába. A külön sütött lapot kockára vágjuk. A 20 dkg porcukrot 1 1/2 dl vízzel és a vaníliarúddal felforraljuk. Hozzáöntjük a rumot, a vaníliarúdat kidobjuk, és beleszórjuk a narancshéjat. Ezzel a sziruppal meglocsoljuk az összevágott piskótát, óvatosan összekeverjük, majd az egész masszát rákenjük a tortaformába helyezett lapra. Kicsit lenyomkodjuk, megfelelő nehezéket helyezünk rá, és legalább 2 órahosszát állni hagyjuk. 
A cukormázhoz a citrom levét és a rumos meggy levét kikeverjük a 25 dkg porcukorral. A tortáról levesszük a tortakarikát, tetejét vékonyan megkenjük baracklekvárral, és bevonjuk a rózsaszínű cukormázzal.


EGYÉB TORTÁK
BABAPISKÓTÁS SZELET

Hozzávalók:
A TÉSZTÁHOZ: 25 dkg liszt, 10 dkg cukor, 8 dkg margarin, 1 tojás, 1 kávéskanál szalalkáli, 1 evőkanál kakaó,
A KRÉMHEZ: 25-25 dkg cukor és margarin, 4 dl tej, 5 evőkanál liszt, 0,5 dl rum, babapiskóta. 
A tészta hozzávalóit összedolgozzuk, és forró sütőben kb. 10 perc alatt két lapot sütünk belőle. A krémhez a cukrot a margarinnal habosra keverjük. A tejet a liszttel sűrűre főzzük, majd összevegyítjük a margarinnal, és a rummal ízesítjük. Az alsó tésztalapra a krém felét, egy sor babapiskótát rakunk rá, majd a krém másik felét, végül a másik tésztalapot. 1 napig állni hagyjuk, hogy jól összeérjen.


CSOKIS-MÉZES SZELET
Hozzávalók:
A TÉSZTÁHOZ: 4 tojás, 3 evőkanál méz, 3 kávéskanál szódabikarbóna, 1 kávéskanál szalakáli, 1 kiskanál fahéj, csipetnyi őrölt szegfűszeg, 20 dkg porcukor, 2 dl tej, 3 evőkanál zsír, 80 dkg liszt, baracklekvár,
A KRÉMHEZ: 5 dl tej, 30 dkg cukor, 1 tasak vaníliás cukor, 3 tojássárgája, 3 evőkanál liszt, 10 dkg étcsokoládé, 25 dkg vaj, 
A DÍSZÍTÉSHEZ: 10 dkg tortabevonó csokoládé.
A tésztához a lisztet egy tálba tesszük, hozzáadjuk a zsírt, és elmorzsoljuk. Beletesszük a tojásokat, a mézet, a szódabikarbónát, a szalalkálit, a porcukrot és a fűszereket. Ezeket jól összegyúrjuk, és gyúrás közben folyamatosan hozzáadjuk a tejet. Jól összedolgozzuk, 4 részre osztjuk, és cipókat formálunk belőle. Fél cm vasragra nyújtjuk, és sütőlemezen egyenként megsütjük a tésztalapokat. A krémhez 4 dl tejet a cukorral és a vaníliás cukorral feltesszük főni. A maradék tejet, a tojássárgákat és a lisztet simára keverjük. Amikor a tej felforrt, hozzáöntjük, és állandóan kevergetve besűrítjük. Belekeverjük az olvasztott csokoládét. A tűzről levesszük, és addig kevergetjük, míg kihűl, végül hozzáadjuk a habosra kevert vajat. Az első tésztalapra rákenjük a krém felét. Rátesszük a második lapot, azt megkenjük baracklekvárral. Befedjük a harmadik lappal, arra rákenjük a maradék krémet. Végül rátesszük a negyedik lapot, és csokival bevonjuk. Téglalap alakúra szeleteljük a tésztát.

GÖMBTORTA
Hozzávalók:
A TÉSZTÁHOZ: 4 tojás, 4 evőkanál hideg víz, 20 dkg cukor, 6-6 dkg liszt és étkezést keményítő, 1 kávéskanál sütőpor, 4 dkg kakaó, 
A BEVONATHOZ: 20 dkg marcipánmassza, 15 dkg porcukor, 7 evőkanál rum, narancslekvár. A KRÉMHEZ: 20 dkg félédes csokoládé, 6 dl tejszín, 3 zselatinlap, 7,5 dkg vágott pisztácia, 
A DÍSZÍTÉSHEZ: vágott pisztácia.
Elkészítés: A tojásfehérjét a vízzel kézi mixelővel keményre verjük, majd állandóan kevergetve beleszórjuk a cukrot. A tojássárgáját könnyedén belekeverjük, majd hozzáadjuk a lisztet, a keményítőt, a kakaót és a sütőport. A masszát 24 cm átmérőjű tortaformába öntjük, melynek csak az alját zsírozzuk ki, és előmelegített sütőben megsütjük. Hagyjuk kihűlni, majd két lapra vágjuk. A krémhez a csokoládét a forró tejszínben felolvasztjuk, és állandóan kevergetve rövid idő alatt felfőzzük. A hidegen beáztatott, kinyomkodott zselatint belekeverjük, és az egészet hagyjuk kihűlni, majd felverjük, míg egész laza lesz. Egyharmadát félretesszük a külső kenéshez, a többibe pedig belekeverjük a pisztáciát. A marcipánmasszát, a porcukrot, a rumot összegyúrjuk, kinyújtjuk. Egy mély, gömbölyű tálat (24 cm átmérőjű) kibélelünk a marcipánnal, és vékonyan bekenjük narancslekvárral. A tortatészta felső lapját a marcipánra helyezzük, kissé rányomjuk, és bekenjük lekvárral. Rátesszük a pisztáciás krémet, majd a másik tortalapot. 3-4 órára hűtőbe tesszük, majd süteményes tálra borítjuk. Megkenjük a maradék krémmel, és beszórjuk pisztáciával.


HABOS GRILLÁZSTORTA
Hozzávalók:
A TÉSZTÁHOZ: 10 tojás, 20 dkg porcukor, 4 evőkanál zsemlemorzsa,
A GRILLÁZSHOZ: 80 dkg cukor, 30 dkg vágott dió, 
A DÍSZÍTÉSHEZ: 6 dl tejszín, 1 tasak vaníliás cukor,
Elkészítés: A grillázshoz a cukrot karamellé pörköljük, hozzáadjuk a vágott diót, rövid ideig kevergetjük, majd a tűzről levéve vizezett tányérra öntjük. Amikor kihűlt, megdaráljuk. A tésztához a tojássárgákat a porcukorral habosra keverjük, hozzáadjuk a kemény habbá vert tojásfehérjét, a zsemlemorzsát és a grillázs felét. Három nagy tortalapot sütünk belőle. A tejszínt a vaníliás cukorral habbá verjük, hozzáadjuk a maradék grillázst, és összekeverjük. Ezzel a krémmel megtöltjük a tortát, és kívülről is bevonjuk.

HAMIS FRANCIAKRÉMES
Hozzávalók:
A TÉSZTÁHOZ: 7 tojássárgája, 18 dkg porcukor, 8 evőkanál melegvíz, 20 dkg liszt, 1 tasak sütőpor, 
A KRÉMHEZ: 7 tojásfehérje, 5 evőkanál kristálycukor, 7,5 dl víz, 3 tasak vaníliaízű pudingpor, 4 evőkanál kristálycukor,
A DÍSZÍTÉSHEZ: 3 dl tejszínhab, 5 dkg csokireszelék. 
A tésztához a tojássárgákat a cukorral és a vízzel elkeverjük, majd apránként hozzáadjuk a sütőporral elvegyített lisztet. Tepsibe öntjük. és félig megsütjük. A krémhez a tojásfehérjét a cukorral kemény habbá verjük. A vízben a cukorral a pudingport felfőzzük, majd forrón hozzákeverjük a tojáshabot. (Szükség szerint zselatint is tehetünk bele.) A tészta tetejére kenjük, és tíz percig a legkisebb fokozaton sütjük. Amikor kihűlt, a tejszínhabot rákenjük a süteményre, és megszórjuk csokireszelékkel.


HERBERT-TORTA
Hozzávalók:
A TÉSZTÁHOZ: 10 tojásfehérje, 25-25 dkg kristálycukor és őrölt mogyoró, zsiradék és liszt a forma kikenéséhez, 
A KRÉMHEZ: 10 tojássárgája, 25 dkg porcukor, 4 dkg étcsokoládé, 13 dkg vaj, 5 dkg mogyoró a díszítéshez.
A tojásfehérjéből kemény habot verünk, és óvatosan összekeverjük a cukorral és a mogyoróval. A kész masszát két egyforma, kikent, 20 cm átmérőjű tortaformába öntjük, és elsimítjuk. Előmelegített sütőben 160-180°C-on tűpróbáig sütjük, majd selyempapírral letakarva hagyjuk a formában lassan kihűlni. A krémhez a tojássárgákat a porcukorral gőz fölött nagyon sűrűre főzzük. 45-60 porcig a gőz erősségétől függően. Amikor kellően besűrűsödött, hozzáadjuk a puhára felmelegített csokoládét. Vízfürdőben, állandóan kevergetve hagyjuk kihűlni. Közben a vajat habosra keverjük, és a már kihűlt krémhez adjuk, majd az egészet simára keverjük. A kihűlt tésztáról az oldalformát óvatosan leválasztjuk, majd három lapra vágjuk. A lapokat megkenjük a krémmel, egy-egy rétegre a krém egyötödét tesszük. A maradék krémmel a torta oldalát is bekenjük. A díszítéshez félretett mogyoró egy részét megőröljük, ezzel beszórjuk a tortát, az egész mogyorókkal pedig a tetejét díszítjük. (A tálalásnál, az átlagosnál keskenyebb szeleteket vágjunk!) A torta akkor igazán finom, ha 1-2 napig hagyjuk összeérni.

HOLLANDTORTA
Hozzávalók:
A TÉSZTÁHOZ: 40 dkg liszt, 8 dkg zsír, 15 dkg cukor, 2 evőkanál méz, 1 tojás, 1 tasak vaní1iáscukor, 1 kávéskanál szódabikarbóna, 1 citrom reszelt héja, citromlé, kevés tej, A KRÉMHEZ: 5 dl tej, 4 púpozott evőkanál liszt, 10 dkg cukor, 1 tasak vaníliás, cukor, 20 dkg vaj, 15 dkg cukor, 2 evőkanál kakaó, 
A DÍSZÍTÉSHEZ: 10 dkg tortabevonó csokoládé.
A tészta hozzávalóit összegyúrjuk, és három lapot készítünk belőle. Sütőlemezen megsütjük. A krémhez a tejből a liszttel, 10 dkg cukorral és a vaníliás cukorral pépet főzünk, és állandóan kevergetve kihűtjük. A vajat a cukorral habosra keverjük, és hozzáadjuk a kihűlt pépet. Két részre osztjuk, az egyik felébe beletesszük a kakaót, a másik felébe citromlét csepegtetünk. Az első lapot a kakaós, a második lapot a fehér krémmel kenjük meg. Rátesszük a harmadik lapot, és a tortabevonó csokoládéval bevonjuk. A torta tetejét tejszínhabbal díszítjük.


HÓVIRÁGTORTA
Hozzávalók: 2 csomag Hóvirág kétszersült, 1,5 l tej, 20 dkg mazsola, 5 tojás, 2 hasak vaníliás cukor, 4 evőkanál cukrozott kakaópor vagy valamilyen savanykás lekvár, 5 evőkanál kristálycukor. 
A kétszersülteket lerakjuk egy mély tálba, és soronként megszórjuk mazsolával. A tojássárgákat a vaníliás cukorral és a kristálycukorral habosra keverjük, majd a felforralt tejhez öntjük. Egy merőkanállal ráöntjük a kétszersültekre, de csak annyit, hogy éppen kilátsszanak. Amikor a tej kétharmadát rámertük, várunk egy kicsit, majd egy nagyobb süteményestálra ráborítjuk. (Ezt úgy csináljuk, hogy a mély tál tetejére tesszük a laposat, és hirtelen megfordítjuk.) Így kapunk félgömbformát. A tojásfehérjét kemény habbá verjük, és belekeverjük a kakaót vagy a lekvárt, majd a kétszersültek tetejére kenjük. 1-2 órára hűtőbe tesszük. Úgy szeleteljük, mint a tortát. Amikor az első szeletet kivettük, ha szükséges, öntsük alá a maradék madártejet, hogy elég szaftos legyen a torta.


KEDVENC TORTA
Hozzávalók:
A TÉSZTÁHOZ: 25 dkg vaj, 12,5 dkg cukor, 1 tasak vaníliás cukor, 4 tojás, 15-15 dkg liszt és étkezési keményítő, 10 dkg őrölt mandula, 2 teáskanál sütőpor
A KRÉMHEZ: 12,5- 12,5 dkg vaj és cukor, 4 tojássárgája, 2 citrom
A DÍSZÍTÉSHEZ: 1 tojásfehérje, 2, 5 dkg porcukor, 2 evőkanál citromlé, 3 dkg pisztáciabél, 16 dkg színes szórócukor.
Elkészítés: A tésztához a vajat a cukorral és a vaníliás cukorral habosra keverjük. A tojásokat 4 evőkanál vízzel jól kikeverjük. Hozzáadjuk a lisztet, a keményítőt, a mandulát, a sütőport, és az egészet jól összedolgozzuk. Előmelegített sütőben 45 percig sütjük. A krémhez a vajat felolvasztjuk, hozzáadjuk a cukrot és a tojássárgákat. Belereszeljük a citromhéjat, és beleöntjük a citromok levét. Az edényt forró vízbe állítjuk, és a krémet jó habosra keverjük, majd hagyjuk kihűlni. A kihűlt tésztát három lapra vágjuk. Két lapot megkenünk a citromkrémmel, és összerakjuk. Végül a tojásfehérjéből a cukorral és 2 evőkanál citrom lével kemény habot verünk. Bevonjuk a tortát, pisztáciával és színes szórócukorral díszítjük.


MALAKOV-TORTA
Hozzávalók:
A TÉSZTÁHOZ: 4 tojás, 2-3 evőkanál víz, 12-12 dkg porcukor és liszt, 1 kávéskanál citromlé, fél tasak sütőpor, 12 dkg étkezési keményítő, 1 dl rum, kevés só,
A KRÉMHEZ: 5 dl tej, 10 dkg cukor, 2 tasak vaníliás cukor, 4,5 dkg étkezési keményítő, 1 tojás, 17 dkg mandula, 20 dkg vaj, kevés só, 2-3 csepp keserűmandula-aroma.
A tésztához a tojásfehérjét a vízzel kemény habbá verjük, közben fokozatosan hozzáadjuk a porcukrot és csipetnyi sót, majd belekeverjük a tojássárgákat és kevés citrom levet. A lisztet a keményítővel és a sütőporral jól elkeverjük, és óvatosan a masszához adjuk. Sütőpapírral kibélelt, kivajazott tortaformába öntjük, és előmelegített sütőben megsütjük. Amikor kihűlt, kettévágjuk, és a lapokat rummal meglocsoljuk. A krémhez a tejet és a cukrot felfőzzük, majd hozzáadunk csipetnyi sót, 2-3 csepp keserűmandula-aromát, és a vaníliáscukrot. Csomómentesre keverjük benne a keményítőt és a lisztet. Amikor langyosra hűlt, leszűrjük, és még egyszer felfőzzük. A tűzről levéve belekeverjük a tojás sárgákat, és a darált mandula kétharmadát, majd kihűtjük. A krém felével megkenjük az alsó tortalapot, rárakjuk a má sik lapot, és bevonjuk a maradék krémmel az oldalát és a tetejét is. Végül megszórjuk vágott mandulával.


ÓRIÁSTORTA
Hozzávalók: 1-1 kész sima és kakaós piskótatorta,
A KRÉMHEZ: 4 dl tejszín, 5 dkg porcukor, 1 tasak vaníliás cukor, 2 dkg zselatin, 1 tasak csokoládéízű pudingpor,
Elkészítés: A készítés előtti napon a tejszínt a porcukorral és a vaníliás cukorral forrásig hevítjük, lefedjük, kihűtjük, és éjszakára hűtőszekrénybe tesszük. Másnap 0,5 dl langyos vízben feloldjuk a zselatint, a tejszínhez keverjük, és az egészet kemény habbá verjük. A pudingporból az utasítás szerint sűrű pudingot főzünk, langyosra hűtjük. A piskótákat magasságuktól függően két vagy három lapra vágjuk. Egy tortatálra egy kakaós piskótalapot teszünk, megkenjük a pudinggal, aztán a tejszínhabbal. Erre egy sima piskótalapot teszünk, megkenjük, és a rétegezést addig folytatjuk, míg a hozzávalók elfogynak. A legfelső lapot kevés vízzel hígított pikáns lekvárral bevonjuk. Fogyasztás előtt 2-3 órára hűtőbe tesszük.


PUDINGTORTA
Hozzávalók:
A TÉSZTÁHOZ: 5 tojás, 6 evőkanál cukor, 3 kiskanál kakaó, 2 evőkanál liszt, 
A KRÉMHEZ: 1 tasak vaníliaízű pudingpor, 3 dl tej, 1 tasak vaníliás cukor, 2 dl tejszín, 
A CSOKIMÁZHOZ: 2-2 evőkanál kakaópor és cukor, 4-5 dkg vaj, kevés tej.
A tojássárgákat a cukorral kikeverjük, majd hozzáadjuk a kakaót, a lisztet és a kemény habbá vert tojásfehérjét. Kivajazott, közepes nagyságú tepsiben megsütjük. Közben az előírás szerint elkészítjük a pudingot, hozzáadva a vaníliáscukrot. Amikor kihűlt, a habbá vert tejszínnel dúsítjuk, és megtöltjük vele a két lapra vágott tésztát. A csokimázhoz kevés tejjel, állandóan kevergetve felfőzzük a cukrot és a kakaót, majd belekeverjük a vajat. Amikor a vaj megolvadt, máris önthetjük a torta tetejére,


RÉSZEGES TORTA
Hozzávalók:
A TÉSZTÁHOZ: 6 tojás, 15 dkg cukor, fél evőkanál ecet, 2 evőkanál bor, 3 dkg kakaó, 7 dkg liszt, 1 tasak sütőpor
A KRÉMEHEZ: 6 tojássárgája, 1 tasak vaníliás cukor, 3 evőkanál liszt, 3 dl tej, 25-25 dkg cukor és margarin, 
A DÍSZÍTÉSHEZ: 4 d1 tejszín, 10 dkg cukor, fél tasak habfixáló, csokireszelék.
Elkészítés: A tojássárgákat habosra keverjük a cukorral, az ecettel, a borral és a kakaóval, majd hozzáadjuk a lisztet, a sütőport és a kemény habba vert tojásfehérjét. Tortaformába öntjük, és közepes hőmérsékletű sütőben megsütjük. A krémhez a tejet a tojássárgákkal, a liszttel és a vaníliás cukorral sűrűre főzzük, majd amikor kihűlt, hozzákeverjük a cukrot és a margarint. A tortát három lapra vágjuk, és megtöltjük a krémmel. A tejszínt a cukorral és a habfixálóval felverjük, és bevonjuk vele a tortát. Habrózsákkal és csokireszelékkel díszítjük.

TEJSZÍNES MANDULATORTA
Hozzávalók:
A TÉSZTÁHOZ: 3 tojás, 1 tojássárgája, 8 dkg kristálycukor, 1 tasak vaníliás cukor, fél citrom, reszelt héja, 6 dkg liszt, 12 dkg őrölt mandula, 5 dkg vaj, 
A KRÉMHEZ: 17 dkg őrölt mandula, 9 dkg porcukor, 1, 5 dl tej, késhegynyi fahéj, fél tasak vaníliás cukor, 0,5 dl mandulalikőr, 5 dl tejszín, 4 zselatinlap, 
A DÍSZÍTÉSHEZ: reszelt csokoládé.
A tésztához 4 tojássárgáját a cukor egyharmadával, a vaníliás cukorral, és a citromhéjjal habosra keverjük. A tojásfehérjét a maradék cukorral kemény habbá verjük, és a masszához adjuk. A vajat felolvasztjuk, a liszttel és a mandulával együtt szintén a masszához keverjük. Végül vajazott, lisztezett formába öntjük, és előmelegített sütőben megsütjük. A formában hagyjuk kihűlni. A krémhez a mandulát a porcukorral, a fahéjjal és a vaníliás cukorral egy nagyobb tálban összekeverjük. A tejet felforraljuk, ráöntjük a mandulás keverékre, és addig keverjük, míg sűrű krémet kapunk. Hagyjuk kihűlni, majd belekeverjük a mandulalikőrt. A tortalapot visszatesszük a formába. A tejszínt kemény habbá verjük, és az előkészített zselatinnal együtt a mandulakrémhez adjuk. Rákenjük a tortalapra. a tetejét elsimítjuk, és néhány órára hűtőbe tesszük. Végül óvatosan kivesszük a formából, és csokireszelékkel megszórjuk.

VANÍLIATORTA
Hozzávalók: 1 kész piskótatorta (vékony), 10 db babapiskóta, 0,6 dl rum, 1 dl lej, 6 dkg mazsola, 
A KRÉMHEZ: 2 tasak (főzés né1küli) vaníliaízű pudingpor, 4 dl tejszín, 5 dl tej, A DÍSZÍTÉSHEZ: 1 dl tejszín, tortadara.
A pudingport, a tejet és a tejszínt mixerrel jól felverjük. A krém felét a kihűlt piskótára simítjuk. A babapiskótákat rumos tejbe mártjuk, majd a krémre tesszük, egymástól kb. 1-2 cm-re. Rumba áztatott mazsolával megszórjuk, rásimítjuk a maradék krémet, majd tejszínhabbal és tortadarával díszítjük. Néhány órára hűtőszekrénybe tesszük.


ZSELÉS TORTA
Hozzávalók: 1 kész piskótatorta, 
A ZSELÉS TÉSZTÁHOZ: 8 tojásfehérje, 20 dkg cukor, 15 dkg liszt, 10-10 dkg darabolt zselés cukor, étcsokoládé és darált dió, 1 tasak sütőpor, 
A KRÉMHEZ: 3 evőkanál liszt, 3 dl tej, 15-15 dkg vaj és cukor, 1 citrom leve és reszelt héja,
A DÍSZÍTÉSHEZ: 10 dkg tortabevonó csokoládé, zselés cukorka.
A piskótatortát két lapra vágjuk. A zselés tésztához a cukrot a tojásfehérjével kemény habbá verjük, hozzáadjuk a lisztet és a sütőport. Jól összekeverjük, majd beletesszük a zselés cukrot, az étcsokoládét és a diót. Előmelegített sütőben megsütjük.
A krémhez a lisztet a tejjel felfőzzük, és kihűtjük. A vajat a cukorral habosra keverjük, hozzáadjuk a tejhez, és beletesszük a citrom levét és héját. Az egyik piskótalapot megkenjük a krém felével, rátesszük a zselés lapot. Ezt is megkenjük a krémmel, és rátesszük a másik piskótalapot. A külsejét bevonjuk a tortabevonóval, és a tetejét kirakjuk zselés cukorkával.

VAJAS TÖLTELÉKES TORTÁK
CSOKOLÁDÉS TORTÁK
AMERIKAI CSOKITORTA

Hozzávalók: 40 dkg étcsokoládé, 7 tojás, 7 dkg margarin, 2 tasak vaníliás cukor, 2 dl tejszín.
A csokoládét és a margarint felolvasztjuk, majd a vaníliás cukorral habosra keverjük. Közben egyenként hozzákeverjük a tojássárgákat, majd beleforgatjuk a kemény habbá vert tojásfehérjét. Kb. a felét kivajazott, lisztezett kisebb tortaformába öntjük, és közepes hőmérsékletű sütőben 20 percig sütjük. Amikor kihűlt, a tetejére öntjük a maradék masszát. Ez szép fényes lesz. 1-2 órára hűtőszekrénybe tesszük, majd tálalás előtt tejszínhabbal díszítjük.


CSÍKOS TORTA
Hozzávalók:
A TÉSZTÁHOZ: 6 tojás, 20 dkg cukor, 10 dkg liszt, 1 citrom reszelt héja: 
A KRÉMHEZ: 15-15 dkg margarin és vaj, 10 dkg étcsokoládé, 15 dkg dió vagy mandula, 2 evőkanál kakaó.
A tojássárgákat a cukorral, a citromhéjjal, a liszttel, a kemény habbá vert tojásfehérjével habosra keverjük. Kettéosztjuk, a felébe belekeverjük a kakaót. Külön-külön (de ugyanabban a formában) megsütjük, kihűtjük, és mindkettőt két lapra vágjuk, így 4 lapunk lesz. A töltelékhez a margarint a cukorral habosra keverjük, hozzáadjuk a puhított csokoládét és a darált diót vagy mandulát. Megtöltjük a tésztalapokat (sárga tészta, töltelék, barna tészta, töltelék stb.) Végül a tetejét és oldalát is bekenjük a krémmel. Tejszínhabrózsákkal és csokireszelékkel díszítjük.


CSOKOLÁDÉS TORTA
Hozzávalók: 1 kész piskótatorta, A KRÉMHEZ: 25 dkg vaj, 1 tojás, 5 dkg kakaó, 10 dkg cukor, 1-2 evőkanál rum, meggybefőtt, kókuszreszelék.
A piskótát 3 lapra vágjuk. A töltelék hozzávalóit jól kikeverjük (a cukor ne ropogjon benne, de ne is legyen túl habos). Megkenjük az alsó lapot a krémmel, a tetejére sűrűn rakunk magozott, félbevágott meggyet. Rátesszük a következő lapot, megkenjük a krémmel, megrakjuk meggyel, és beborítjuk a harmadik tortalappal. Az egészet bekenjük a maradék krémmel. A tetejét csokireszelékkel, az oldalát kókuszreszelékkel díszítjük.

FINOM CSOKITORTA
Hozzávalók: 6 tojás, 14-14 dkg porcukor, vaj, csokoládé, dióbél, A FORMA KIKENÉSÉHEZ: vaj, liszt.
A tojássárgákat a porcukorral és a vajjal habosra keverjük. Hozzáadjuk a megpuhított csokoládét, ezzel is jót összekeverjük, és a masszából kiveszünk egy csészényit (ez lesz a krém). A többibe belekeverjük a darált diót és a kemény habbá vert tojásfehérjét. Kivajazott, lisztezett, nem túl nagy tepsibe öntjük, és közepes hőmérsékletű sütőben megsütjük. Amikor kihűlt, két lapra vágjuk, és megkenjük a krémmel. Az oldalára és a tetejére is kenünk, majd tejszínhabbal és mandulaszemekkel díszítjük.


TOJÁSLIKŐRÖS CSOKOLÁDÉTORTA
Hozzávalók: 1 kész kakaós piskótatorta, 
A KRÉMHEZ: 6 dl habtejszín, 2, 5 dl tojáslikőr, 6 zselatinlap, 1 tasak vaníliás cukor, 
A DÍSZÍTÉSHEZ: 6 dkg pisztácia, cukorvirágok.
A zselatint beáztatjuk, kinyomkodjuk, feloldjuk, a likőrhöz keverjük, és hideg helyre tesszük. A tejszínt a vaníliás cukorral kemény habbá verjük. Amikor a likőr kocsonyásodni kezd, óvatosan beleforgatjuk a habot. A piskótát három lapra vágjuk. Az egyik lapot tortaformába fektetjük, rásimítjuk a likőrös krém egyharmadát. Rátesszük a következő tortalapot, és azt is bekenjük. Befedjük a harmadik lappal, és 10-15 percre hűtőbe tesszük. A maradék krémet szobahőmérsékleten tartjuk, hogy ne legyen túl hideg. A tortát bevonjuk a puha krémmel, a szélét és a közepét megszórjuk apróra vágott pisztáciával. Tetejére cukorvirágokat teszünk, és kb. egy órára hideg helyre tesszük.

ÜNNEPI TORTA
Hozzávalók:
A TÉSZTÁHOZ: 12,5 dkg margarin, 8 tojás, 2,5-2,5 dkg porcukor és liszt, 
A KRÉMHEZ: 4 evőkanál zselatin, 3 dl tejszín, 27,5 dkg étcsokoládé, 0,2 dl brandy, 4 tojás,
A BEVONÓHOZ: 30 dkg fehér csokoládé, 3,5 dl tejszín, 
A DÍSZÍTÉSHEZ: 30-40 dkg fehér csokoládé.
A tésztához a margarint gőz felett kikeverjük, és félretesszük. A tojást és a cukrot kb. 20 percig keverjük, amíg halványsárga színű lesz. Hozzáadjuk a liszt felét, megkeverjük, és beletesszük a maradék lisztet. A masszát jól kikeverjük, és hozzáadjuk a margarint. Egy 24 cm átmérőjű tortaformát kikenünk, sütőpapírral kibéleljük, azt is kikenjük, és lisztezzük. Beleöntjük a masszát, és előmelegített, de nem forró sütőben aranysárgára sütjük. Mikor megsült, 5-10 percig a formában pihentetjük, majd kiborítjuk, hűlni hagyjuk, és 3 lapra vágjuk.
A krémhez a tejszínt felverjük, és hűtőszekrénybe tesszük. A felolvasztott csokoládéba beleöntjük a brandyt és a négy tojássárgáját. Kikeverjük és lehűtjük. A zselatint 4 evőkanál vízben gyenge tűzön felolvasztjuk, lehűtjük, és a csokoládés masszához adjuk. A tojásfehérjét kemény habbá verjük, és szintén a csokimasszához adjuk. Ehhez 30-40 percig hűtőben dermesztjük. A lehűlt krémmel megkenjük a tortalapokat. A bevonat elkészítéséhez a fehér csokit apróra tördeljük, és leöntjük 3,5 dl felhevített tejszínnel. 5 percig állni hagyjuk, majd jól kikeverjük, és lehűtjük. A masszát kemény habbá verjük, és 30-40 percig dermesztjük. Egy széles kenőkéssel bevonjuk a torta tetejét és oldalát. A díszítéshez a csokoládét gőz felett megolvasztjuk, és egy sima, egyenes felületre öntjük. Lehűlés után egy éles késsel kb. 25 fokos szögben vékony szálakat faragunk belőle, és ezzel díszítjük a tortát.

DIÓS - MANDULÁS - MOGYORÓS TORTÁK
ASZALT SZILVÁS TORTA

Hozzávalók:
A TÉSZTÁHOZ: 10 dkg margarin, 4 tojássárgája, 1 evőkanál tejföl, 20 dkg liszt, 
A HABCSÓKHOZ: 4 tojásfehérje, 10 dkg porcukor, 5 dkg darált dió, csipet só, 
A KRÉMHEZ: 25 dkg beáztatott és ledarált aszalt szilva, 30 dkg margarin, 4 dl tejföl, 14 dkg cukor, 10 dkg darált dió.
A tésztához a puha margarint a cukorral habosra keverjük, majd hozzáadjuk a tojássárgákat, a tejfölt, és jól kikeverjük. Az átszitált lisztbe beletesszük a sütőport, és összekeverjük a masszával. A tésztának ragadnia kell a kezünkhöz! Három részre osztjuk, megszórjuk liszttel, és 30 percre mélyhűtőbe tesszük. Egy 24 cm átmérőjű tortaformát kikenünk és lisztezünk. A tésztadarabokat külön-külön a formába helyezzük, és kézzel ellapogatjuk. Előmelegített, de nem túl forró sütőben kb. 20 perc alatt egyenként megsütjük. A habcsókhoz a tojásfehérjét a porcukorral, a darált dióval és csipetnyi sóval kemény habbá verjük. A jól előmelegített sütőt a legkisebb fokozatra állítjuk. Egy sütőlemezre zsírpapírt teszünk, és arra nyomjuk ki habzsákkal a kör alakú formákat. Nyitott sütőajtó mellett kb. 1 óra alatt megsütjük. A krémhez a darált aszalt szilvát jól kikeverjük a margarinnal és 7 dkg cukorral. A tejfölt és a maradék cukrot, szintén jól összekeverjük, és a két masszát apránként összedolgozzuk. A krémből 5-6 evőkanálnyit félreteszünk a torta díszítéséhez, a maradékhoz pedig hozzáadjuk a darált diót, és jól kikeverjük. A habcsókot három részre osztjuk. Az első tortalapot megkenjük a krémmel, és belenyomkodjuk a habcsók egyharmadát. Ráhelyezzük a második lapot, és ugyanígy járunk el. A harmadik lapot és a torta oldalát a félretett masszával vonjuk be. A tetejét habcsókkal és egész dióval díszítjük. A tortát 2-3 óráig hűtőben dermesztjük.


CSODATORTA
Hozzávalók:
A TÉSZTÁHOZ: 6 tojás, 14-14 dkg porcukor és őrölt dió, 2 evőkanál liszt, 2 tasak sütőpor, 
A KRÉMHEZ: 25 dkg vaj, 15 dkg porcukor, 2 tojás, 1,5 dkg pirított dió, 0,5 dl rum, 
A MÁZHOZ: 7 dkg vaj, 10 dkg csokoládé.
A tésztához a tojásfehérjét habbá verjük, egyenként hozzáadjuk a tojássárgákat, majd a cukrot, a diót, a lisztet és a sütőport. Kikent tepsiben, kislángon megsütjük. A krémhez a vajat a cukorral habosra keverjük, hozzáadjuk a tojássárgákat, majd a kemény habbá vert tojásfehérjét, a diót, végül a rumot, és addig kevergetjük, míg jól összeáll. A kihűlt tésztát három lapra vágjuk, és megtöltjük a krémmel. A mázhoz a vajat belekeverjük a felolvasztott csokoládéba, és bevonjuk vele a tortát.

DIÓKRÉMTORTA
Hozzávalók:
A TÉSZTÁHOZ: 30 dkg cukor, 10 dkg őrölt dió, 20 dkg liszt, 4 tojás, 1 tasak sütőpor, 1 kiskanál szódabikarbóna, 10 evőkanál víz,
A KRÉMHEZ: 4 dl tej, 2 tasak vaníliaízű pudingpor. 25-25 dkg margarin és kristálycukor, 3 tasak vaníliás cukor, 2 evőkanál rum, 10 dkg őrölt dió, 
A DÍSZÍTÉSHEZ: 10 dkg tortabevonó csokoládé, 1 evőkanál olaj, kevés margarin.
A tésztához a cukrot a tojássárgákkal és a vízzel habosra keverjük. Hozzáadjuk a lisztet, a diót, a sütőport. a szódabikarbónát és végül a kemény habbá vert tojásfehérjét. Sütőpapírral kibélelt tortaformában megsütjük, kihűtjük, és 3 lapra vágjuk. A krémhez a tejben simára keverjük a kristálycukrot és a pudingport, majd kevés állás után keményre főzzük. A margarint a vaníliás cukorral habosra keverjük, és a kihűlt krémmel tovább verjük. A rummal ízesítjük, majd belekeverjük a diót is. A tésztát megtöltjük a krémmel, a külsejét is bevonjuk, és hűtőszekrényben megdermesztjük. A csokoládét felolvasztjuk, belekeverjük a margarint és az olajat, és bevonjuk vele a tortát.


DIÓS CSODATORTA
Hozzávalók:
A TÉSZTÁHOZ: 6 tojás, 12 evőkanál víz, 20 dkg liszt, 30 dkg porcukor, 10 dkg darált dió, A KRÉMHEZ: 20-20 dkg vaj és porcukor, 3 evőkanál rum.
A tésztához a tojássárgákat, 6 evőkanál vizet és a porcukrot habosra keverjük. Hozzáadjuk a darált diót, a lisztet és a kemény habbá vert tojásfehérjét. Összekeverjük, és még 6 evőkanál vizet adunk hozzá. Lisztezett tepsiben megsütjük. Amikor kihűlt, 3 lapra vágjuk. A krém hozzávalóit habosra keverjük, és kívül-belül megkenjük vele a tortát.


DIÓS TORTA
Hozzávalók:
A TÉSZTÁHOZ: 8 tojás, 25 dkg porcukor, 15 dkg őrölt dió, 10 dkg liszt, 1 mokkáskanál sütőpor, 
A KRÉMHEZ: 3 tojás, 15 dkg vaníliás porcukor, 25 dkg margarin, 
A DÍSZÍTÉSHEZ: durvára vágott dió.
A tésztához a porcukrot a tojássárgákkal habosra keverjük, fokozatosan hozzáadjuk a lisztet, a diót és a sütőport, végül óvatosan beleforgatjuk a kemény habbá vert tojásfehérjét. Tepsibe öntjük, és megsütjük. A krémhez a tojásokat a vaníliás porcukorral gőz felett felverjük, majd kihűtjük. Közben a margarint habosra keverjük, és hozzáadjuk a tojásos masszához. A tésztát három lapra vágjuk, megtöltjük, és kívül is bevonjuk a krémmel, majd az oldalát beszórjuk vágott dióval, a tetejét pedig fél diókkal díszítjük.

LAKODALMI TORTA
Hozzávalók:
A TÉSZTÁHOZ: 9 tojás, 18 dkg porcukor, 1 tasak vaníliás cukor, 10 db rumos praliné, 3 dkg csokoládé, 6 dkg piskótamorzsa, 24 dkg őrölt dió, 
A KRÉMHEZ: 15-15 dkg vaj és porcukor, 2 tasak vaníliás cukor, 1 tojássárgája, 5 dkg darált dió, kevés rum, málnaíz, 
A CSOKIMÁZHOZ: 12 dkg csokoládé, 3 evőkanál tej, 7 dkg porcukor, 2 dkg zsír.
A tésztához a tojássárgákat, a porcukrot és a vaníliáscukrot 30 percig keverjük. A pralinét apróra vagdaljuk, és a puhított csokoládéval együtt a tojássárgájához keverjük. A tojásfehérjéből vert kemény habot, a piskótamorzsát és az őrölt diót felváltva, kanalanként a kikevert csokoládés masszához adjuk. Kizsírozott, lisztezett tortaformába öntjük, és előmelegített sütőben, közepes hőmérsékleten kb. 1 órát sütjük. A krémhez a vajat, a porcukrot, a vaníliáscukrot és a tojássárgáját habosra keverjük. Beletesszük a darált diót, a rumot, és jól összekeverjük. A csokoládémázhoz a darabokra tördelt csokoládét leöntjük a tejjel, hozzáadjuk a porcukrot, a zsírt, és állandóan kevergetve kislángon addig főzzük, míg besűrűsödik. A kihűlt tortát 3 lapra vágjuk. Az alsó lapot megkenjük málnaízzel, rátesszük a következő lapot, megkenjük a krémmel, és befedjük a harmadik lappal. A torta tetejét és oldalát bevonjuk csokoládémázzal. Diódarabokkal díszítjük.


PLAZMATORTA
Hozzávalók: 1 kész piskótatorta, 
A KRÉMHEZ: 15-15 dkg Albert-keksz és babapiskóta, 3 dl narancslé, 10 dkg őrölt mogyoró, 6 tojássárgája, 25-25 dkg margarin és porcukor, 
A DÍSZÍTÉSHEZ: 6 tojásfehérje, 12 evőkanál cukor, 5 evőkanál karamell, csokireszelék.
A kekszet és a piskótát összetörjük, a narancslébe áztatjuk, majd villával szétnyomkodjuk. A mogyorót a tojássárgákkal, a porcukorral és a margarinnal habosra keverjük, és hozzáadjuk a kekszes pépet. A piskótát két lapra vágjuk, és megtöltjük a krémmel. A díszítéshez a tojásfehérjét a cukorral kemény habbá verjük, majd forró gőz felett belekeverjük a folyós karamellt (pörkölt cukrot). Ezzel a habbal bekenjük a tortát. Csokireszelékkel díszíthetjük.


SÜMEGI TORTA
Hozzávalók:
A TÉSZTÁHOZ: 25-25 dkg porcukor és őrölt mogyoró, 5 tojásfehérje,
A KRÉMHEZ: 17 dkg cukor, 2,5 dkg vaj, 8 tojássárgája, 5 dkg csokoládé.
A tojásfehérjét kemény habbá verjük, belekeverjük a porcukrot és az őrölt mogyorót, majd lassú tűznél 3 lapot sütünk belőle. A krémhez a cukrot a tojássárgákkal gőz fölött besűrítjük. A vajat habosra keverjük, hozzáadjuk az olvasztott csokoládét, végül a kihűlt tojásos masszát is beleforgatjuk. Ezzel a krémmel töltjük meg a kihűlt lapokat.


VAJKRÉMTORTA
Hozzávalók: (26 cm-es kapcsos tortaformához): 5 tojás, csipetnyi só, 25 dkg cukor, 12,5 -12,5 dkg liszt és étkezési keményítő, 1 teáskanál sütőpor, 
A KRÉMHEZ: 5 dkg pirított mandulaforgács, 10 dkg mandula, 25 dkg vaj, 12,5 dkg cukor, 5 tojássárgája, 40 dkg eperlekvár, 5 dkg étcsokoládé.
A tojásfehérjéket a sóval és 5 dkg cukorral kemény habbá verjük. A tojássárgákat 5 evőkanál meleg vízzel és a maradék cukorral habosra keverjük, majd a lisztet, a keményítőt, a sütőport és a tojáshabot beleforgatjuk. A tortaformába öntjük, előmelegített sütőben megsütjük, és 3 lapra vágjuk. A töltelékhez a cukrot sziruppá forraljuk, a kikevert tojássárgákhoz apránként hozzáadjuk a szirupot, végül a finomra őrölt mandulával és a vajjal habosra keverjük. 2 tésztalapot megkenünk a lekvárral és a krémmel. A harmadikat rátesszük, bekenjük a tetejét és az oldalát is krémmel, és meghintjük mandulaforgáccsal. Tetejére reszelt csokoládét szórunk, és a maradék krémmel feldíszítjük.


MÁKTORTÁK
MÁKTORTA 1.

Hozzávalók:
A TÉSZTÁHOZ: 8 tojás, 20 dkg porcukor, 1 tasak sütőpor, 25 dkg darált mák, 
A KRÉMHEZ: 3 dl tej, 3 evőkanál rétesliszt, 3 tasak vaníliás cukor, 20-20 dkg margarin és porcukor.
A tésztához a tojássárgákat a porcukorral kikeverjük, majd beleforgatjuk a kemény habbá vert tojásfehérjét, a sütőport és a mákot. A masszát sütőpapírral bélelt tepsiben megsütjük, és két lapra vágjuk. A krémhez a tejet felfőzzük a liszttel és 2 tasak vaníliás cukorral. Amikor kihűlt, hozzáadjuk a porcukorral és vaníliás cukorral habosra kevert margarint. A tortalapokat megtöltjük a krémmel, a tetejét pedig megszórjuk porcukorral, és vékonyra szeletelve kínáljuk.


MÁKTORTA 2.
Hozzávalók:
A TÉSZTÁHOZ: 8 tojás, 25-25 dkg porcukor és darált mák, 1 evőkanál liszt, 
A KRÉMHEZ: 2,5 dl tej, 2 evőkanál liszt, 20 dkg margarin, 20 dkg porcukor, 1 tasak vaníliás cukor.
A tojássárgákat a cukorral habosra keverjük, beletesszük a darált mákot és a lisztet, ezzel is jól összekeverjük, végül beleforgatjuk a kemény habbá vert tojásfehérjét. Egy kiolajozott, lisztezett tortaformába öntjük a masszát, és megsütjük. Amikor kihűlt, három lapra vágjuk. A töltelékhez a lisztet hideg tejben simára keverjük, majd tovább kevergetve sűrűre főzzük, és kihűtjük. A margarint kikeverjük a porcukorral és a vaníliás cukorral, majd a kihűlt masszához adjuk. A tortalapokat megkenjük, a tetejét is bevonjuk, hideg vízbe mártott villával vonalasra díszítjük, majd meggyszemekkel kirakjuk.


KÁVÉS TORTÁK
KÁVÉTORTA

Hozzávalók:
A TÉSZTÁHOZ: 17, 5 dkg vaj, 10-10 dkg cukor, étcsokoládé és liszt, 5 tojás, 2 evőkanál eperlekvár, 7 dkg őrölt mandula, fél tasak sütőpor, 
A KRÉMHEZ: 25 dkg vaj, 30 dkg porcukor, 2 tojássárgája, 1 narancs reszelt héja, 4 teáskanál instant kávé.
A vajat habosra keverjük a cukorral, apránként hozzáadjuk az 5 tojássárgáját, és szintén habosra keverjük. Beleteszünk 2 evőkanál eperlekvárt. A csokoládét forró vízfürdőben felolvasztjuk, és a krémhez keverjük. A lisztet, a sütőport és az őrölt mandulát is belekeverjük. A tojásfehérjéből vert kemény habot óvatosan beleforgatjuk a masszába, és kipattintható tortaformába öntjük. Nem túl meleg sütőben kb. 50 perc alatt megsütjük. A krémhez a vajat habosra keverjük a porcukorral, beletesszük a tojássárgákat, a reszelt narancshéjat és a kávéport. A tortát négy lapra vágjuk, a lapokat megtöltjük a krémmel, majd egymásra rakjuk. A tetejét és az oldalát is bekenjük a krémmel, a maradékkal pedig feldíszítjük a torta tetejét. Csokidarabkákkal is megszórhatjuk.


ÖRMÉNYTORTA
Hozzávalók:
A TÉSZTÁHOZ: 8 tojás, 15 dkg porcukor, 14 dkg őrölt dió, 2 evőkanál liszt, fél tasak sütőpor, 
A KRÉMHEZ: 25 dkg margarin, 15 dkg porcukor, 2 evőkanál erős feketekávé, 10 dkg pörkölt dió, 
A MÁZHOZ: 10 dkg cukor, 3-3 dkg kakaó és vaj.
A tésztához a tojásfehérjét a porcukorral kemény habbá verjük, majd egyenként hozzáadjuk a tojássárgákat, óvatosan belekeverjük az őrölt diót, a lisztet és a sütőport. Kizsírozott tepsiben, előmelegített sütőben kislángon 20-25 perc alatt megsütjük. A krémhez a margarint a cukorral, a tojássárgákkal és a kávéval habosra keverjük. Az egész diószemeket serpenyőben szárazon megpirítjuk, majd sodrófával darakosta hengereljük, és a kihűlt krémhez adjuk. A krémet a kihűlt tésztára kenjük, majd bevonjuk a hozzávalókból elkészített csokimázzal. 

EGYÉB TORTÁK
ANGOLSZELET

Hozzávalók: 4 evőkanál tej, 1 dkg szalalkáli, 6 tojás, 30-30 dkg porcukor és liszt, 25 dkg margarin, 1 evőkanál kakaó, 1 vérnarancs aroma,
A KRÉMHEZ: 20-20 dkg margarin és porcukor, 1 tasak vaníliaízű pudingpor, 3 dl tej, rumaroma, 
A DÍSZÍTÉSHEZ: 10 dkg csokoládé.
A tésztához a tejben feloldjuk a szalalkálit. A tojássárgákat a porcukorral habosra keverjük, majd hozzáadjuk a margarint, a lisztet, a szalalkálit, és a kemény habbá vert tojásfehérjét. A masszát háromfelé osztjuk. Az egyik rész sárga marad, a másikba belekeverjük a kakaót, a harmadikba pedig a vérnarancs aromát. Zsírpapírral bélelt tepsiben egyenként kisütjük a lapokat. A krémhez a margarint a porcukorral hatosra keverjük. A pudingport a tejben felfőzzük, Amikor kihűlt, összekeverjük a margarinos masszával, és rumaromával ízesítjük. Végül a következőképpen töltjük meg a lapokat: legalulra kerül a kakaós lap, erre krémet kenünk, következik a rózsaszín lap, ismét krém, felülre pedig a fehér lap. A tetejét bevonjuk olvasztott csokoládéval.


DUNAI HULLÁMOK
Hozzávalók:
A TÉSZTÁHOZ: 37,5 dkg vaj, 25-25 dkg cukor és liszt, 6 tojás, 2 teáskanál sütőpor, 4 evőkanál kakaó, 2 evőkanál darált mandula, 1 üveg meggybefőtt, 
A KRÉMHEZ: 1 tasak vaníliaízű pudingpor, 15 dkg vaj, 4-5 evőkanál cukor, 2 tasak vaníliás cukor, 
A CSOKIMÁZHOZ: 20 dkg tortabevonó csokoládé, 5 dkg vaj.
A tésztához a vajat a cukorral habosra keverjük, majd egyenként belekeverjük a tojásokat. Hozzáadjuk a sütőporos lisztet, jól kikeverjük, és két részre osztjuk. Az egyik részbe tesszük a mandulát, a másikba a kakaót. Kizsírozott, lisztezett tepsibe először a sárga masszát tesszük, majd rásimítjuk a kakaósat, végül megszórjuk a lecsepegtetett meggyel. Kislángon 30 percig sütjük, majd a tepsiben hagyjuk kihűlni. A krémhez a pudingot az utasítás szerint megfőzzük. A vajat a cukorral és a vaníliás cukorral kikeverjük, a pudinghoz adjuk, és amikor kihűlt, a tésztára kenjük. A tortabevonót a vajjal gőz felett felolvasztjuk, és a krémre simítjuk. Villával hullámokat rajzolunk rá.

FAHÉJTORTA
Hozzávalók:
A TÉSZTÁHOZ: 4 tojás, 12,5 dkg cukor, 3 evőkanál meleg víz, 7,5 dkg liszt, 5 dkg burgonyaliszt, 2 evőkanál fahéj, 1 tasak vaní1iáscukor, késhegynyi sütőpor, csipet só, A KRÉMHEZ: 4,5 dl tej, 3 evőkanál fehér rum, 1 tasak vaníliás torta-krémpor, 25 dkg puha margarin, 3 kávéskanál fahéj, 
AZ ÖNTETHEZ: 10 dkg porcukor, 2 evőkanál fehér rum, 1 dkg margarin, csokireszelék. 
A tésztához a tojássárgákat a vízzel, a cukorral, a vaníliás cukorral és a sóval habosra verjük, majd hozzáadjuk a fahéjat. A tojásfehérjéből kemény habot verünk, és a masszához adjuk. A kétféle lisztet és a sütőport összekeverjük, rászitáljuk, és habverővel óvatosan a tojásos masszához keverjük. Egy 24 cm átmérőjű, csillag alakú vagy kerek tortaforma alját kibéleljük sütőpapírral, a tésztát beletöltjük, és előmelegített sütőben megsütjük. A töltelékhez a tejet és a rumot egy tálba öntjük, a torta-krémport hozzáadjuk, és habverővel addig verjük, míg krémmé alakul. A margarint habosra keverjük, és a krémet apránként beledolgozzuk. A tésztát három lapra vágjuk. Az alsó réteget megkenjük a krém egyharmadával. A maradék krémbe belekeverjük a fahéjat, és a felét a második lapra kenjük. Rátesszük a harmadik lapot, majd a porcukorhól a rummal és az olvasztott margarinnal öntetet készítünk, és ezzel bevonjuk a torta tetejét. Az oldalát pedig bekenjük a maradék fahéjas krémmel. Csokoládéreszelékkel díszítjük.


GRÍZES TORTA
Hozzávalók:
A TÉSZTÁHOZ: 13 dkg margarin, 20 dkg cukor, 3 tojás, 1 kávéskanál sütőpor, 20 dkg liszt, 2 evőkanál kakaó, kevés margarin és zsemlemorzsa a forma kenéséhez, 
A KRÉMHEZ: 30 dkg margarin, 25 dkg cukor, 4 dl lej, 3 evőkanál búzadara, 2 citrom reszelt héja, 
A MÁZHOZ: 2 evőkanál tejföl, 1 evőkanál kakaó, 3 evőkanál cukor, 6 dkg margarin.
A tészta elkészítéséhez a cukrot a felolvasztott margarinhoz keverjük, majd egyenként a tojásokat, és az egészet habosra keverjük. Hozzáadjuk a sütőporral elkevert lisztet. Kétfelé osztjuk a tésztát, az egyik felébe 2 evőkanál kakaót teszünk, és kikent, lisztezett tortaformában egyenként megsütjük. A sütés 180°C-on, kb. 35 percig tart. Amikor kihűlt, mindkét tortalapot két lapra vágjuk, és megtöltjük a krémmel, melynek vastagsága 1,5-2 cm legyen. A krémhez a tejből a búzadarával tejbegrízt készítünk. Kihűtjük, belereszeljük a citrom héját, és beletesszük a margarinnal habosra kevert cukrot. Az egészet felverjük, és 20 percre hűtőszekrénybe tesszük. A torta tetejét és oldalát langyos csokimázzal bevonjuk. A máz elkészítéséhez a tejfölt, a kakaót és a cukrot sűrűsödésig főzzük, majd belekeverjük a margarint, és újból felfőzzük.

GLÓRIA-TORTA
Hozzávalók:
A TÉSZTÁHOZ: 8 tojás, 8 evőkanál porcukor, 6 evőkanál liszt, 2 evőkanál étkezési keményítő, 
A KRÉMHEZ: 1 tasak vaníliaízű pudingpor, 4 dl tej, 25 dkg margarin, 20 dkg porcukor, 5 dkg kandírozott citromhéj, 
A MÁZHOZ: 4 tojásfehérje, 50 dkg porcukor, 2 evőkanál citromlé, 12 szem csokoládédrazsé.
A tésztához a tojássárgákat 4 evőkanál porcukorral felhabosítjuk, majd hozzászitáljuk a liszttel elkevert étkezési keményítőt, és óvatosan összekeverjük. A tojásfehérjét a maradék cukorral kemény habbá verjük, és lazán beleforgatjuk a tojássárgás krémbe. Egy 24 cm-es tortaforma alját sütőpapírral kibéleljük, a masszát beleöntjük, és először közepes hőmérsékleten, majd 10 perc múlva a tüzet mérsékelve tűpróbáig világosra sütjük. Amikor kihűlt, három lapra vágjuk. A krémhez 3 dl tejet 1 evőkanál cukorral felforralunk, közben a maradék tejet a pudingporral simára keverjük, a forró tejhez adjuk, és állandóan kevergetve besűrítjük. Hideg vízbe állítjuk az edényt, és folpackkal letakarjuk, hogy a krém ne keményedjen meg. A margarint a maradék cukorral nagyon habosra verjük, és a kihűlt pudinggal összekeverjük. A kandírozott (cukorszirupban többször felfőzött. majd megszárított) citromhéjat apróra vágjuk, és belekeverjük a krémbe. A tortát megtöltjük a pudingos krémmel. A mázhoz a tojásfehérjét a cukorral gőz felett keményre verjük, közben beletesszük a citromlevet, és tovább verjük. Ezzel a mázzal bevonjuk a tortát, és csokidrazséval díszítjük, 1-2 órán át meleg, de nem forró helyen hagyjuk száradni, majd tálalásig hűtőszekrénybe tesszük.


OROSZKRÉMTORTA
Hozzávalók: 1 kész piskótatorta, 
A KRÉMHEZ: 2 tojás, 10 dkg cukor, 1 tasak vaníliás cukor, 1 evőkanál vaníliaízű pudingpor, 2 dl tej, 2 dkg zselatin, 5 dkg mazsola, 3 dl tejszín, 3 cl rum, 
A DÍSZÍTÉSHEZ: 2 dl tejszín, 5 dkg porcukor.
A tojássárgákat a cukor felével, a pudingporral és kevés hideg tejjel simára keverjük. Hozzáöntjük a forró tejhez, sűrű krémet főzünk, belekeverjük a vaníliáscukrot, és hozzáadjuk a tojásfehérjéből vert kemény habot. Közben 1 dl vízbe beáztatjuk a zselatint, felmelegítjük, kihűtjük. A tejszínt a maradék cukorral habbá verjük, belekeverjük a zselatint, a vaníliás krémet és a rumba áztatott mazsolát. A piskótát 3 lapra vágjuk. Az első lapot beletesszük a tortakarikába, megkenjük a krémmel, majd ismét tészta és krém következik. A harmadik piskótalap tetejét bekenjük a maradék krémmel. Hűtőben dermesztjük, majd kivesszük a tortakarikából, az oldalát és a tetejét a cukrozott tejszínhabbal bevonjuk. A tetejét díszíthetjük befőttszemekkel vagy csorgathatunk rá olvasztott csokoládét. Tálalásig hűtőszekrényben tartjuk.

MAZSOLATORTA
Hozzávalók: 
A TÉSZTÁHOZ: 15 dkg mazsola, 1,5 dl rum, 8 tojás, 25 dkg porcukor, 20 dkg liszt, 
A KRÉMHEZ: 4 tojás, 25 dkg cukor, 30 dkg vaj, fél rúd vanília, 
A DÍSZÍTÉSHEZ: vágott mandula.
A mazsolát a rumban egy napig áztatjuk. A tojássárgákat a cukorral habosra keverjük, hozzáadjuk a mazsolát (lé nélkül), és a kemény habbá vert tojásfehérjét. Kikent tortasütőben, közepes hőmérsékleten megsütjük. A krémhez a tojásokat a cukorral, a vajjal és a vaníliával gőz felett habverővel kikeverjük. Addig főzzük, amíg kocsonyaszerűen lepotyog a habverőről, majd félretesszük hűlni. Amikor kihűlt, fakanállal szép sárgára keverjük. A tésztát két lapra vágjuk, a mazsola levével meglocsoljuk, és megtöltjük a krém kétharmad részével. A maradék krémmel kívülről bevonjuk, majd pirított, vágott mandulával megszórjuk.


PÁVASZEM
Hozzávalók:
A TÉSZTÁHOZ: 6 tojás, 12 dkg porcukor, 4 evőkanál kakaó, l evőkanál liszt, 1 mokkáskanál szódabikarbóna, 
A KRÉMHEZ: 25-25 dkg porcukor és margarin, 1-1 tasak ananász- és málnaízű pudingpor,
A DÍSZÍTÉSHEZ: tortabevonó csokoládé vagy málnakrém.
A tésztához a tojássárgákat a porcukorral habosra keverjük, hozzáadjuk a kakaót, a lisztet, a szódabikarbónát, és lazán beleforgatjuk a kemény habbá vert tojásfehérjét. Sütőpapírral bélelt tepsiben megsütjük. A krémhez a margarint a porcukorral jól kikeverjük, majd a felébe az ananász-, a másik felébe a málnaízű pudingport keverjük, hogy jó habos legyen. Az ananászkrémet egyenletesen elkenjük a piskóta belső felén, a málnakrémet középen egy csíkban felhalmozzuk, s a tésztát, mint egy könyvet, összehajtjuk. Tetejére olvasztott csoki vagy málnakrém kerül (ha krémet tettünk rá, szórjuk be kókuszreszelékkel). Hűtőbe tesszük, hogy megdermedjen.

PUNCSOS SZTRACSATELLA TORTA
Hozzávalók:
A TÉSZTÁHOZ: 5 tojás, 2O dkg porcukor, 3 tasak puncsízű pudingpor, fél tasak sütőpor, 
A KRÉMHEZ: 3 dl tej, 1 tasak tejszínes pudingpor, 25-25 dkg margarin és porcukor, 1 tasak vaníliás cukor, 10 dkg reszelt étcsokoládé, 
A DÍSZÍTÉSHEZ: 1 dl tej, 1 tasak tejszínhabpótló-por, csokiforgács.
A tésztához a tojásfehérjét kemény habbá verjük, majd hozzáadjuk a porcukrot, és gőz fölött addig verjük, míg a hab, selymes fényű és egészen kemény lesz. Levesszük a gőzről, és tovább verjük a tojássárgákkal, a puncsízű pudingporral és a sütőporral. Sütőpapírral bélelt tepsiben megsütjük. A krémhez a tejjel megfőzzük a tejszínes pudingot, beletesszük a vaníliáscukrot, és kevergetve kihűtjük. A margarint a porcukorral habosra keverjük. Amikor a puding teljesen kihűlt, hozzáadjuk a margarinos krémhez, és könnyű, habos krémmé keverjük. Végül óvatosan, hogy darabos maradjon, beleforgatjuk a csokireszeléket. A tésztát két lapra vágjuk, és megtöltjük a krém felével, majd bevonjuk a maradék krémmel. A díszítéshez az utasítás szerint elkészítjük a tejszínhabpótlót a tejjel, a tortára kenjük, és csokiforgácsot szórunk rá.


PUNCSTORTA
Hozzávalók: 1 kész piskótatorta, 15 dkg savanykás lekvár, 2 dl rum; 
A KRÉMHEZ: 4 tojássárgája, 4 evőkanál porcukor, 2 evőkanál kakaó, 25 dkg margarin, 
A CUKORMÁZHOZ: 25 dkg szitált porcukor, 1 tojásfehérje, fél citrom leve, 1-2 csepp rózsaszín ételfesték.
A piskótát 3 lapra vágjuk, az alsót és a felsőt félretesszük, a középső lapot apró kockákra vágjuk, és meglocsoljuk rummal. A krémhez a tojássárgákat a porcukorral, a kakaóval és a margarinnal összekeverjük, majd beletesszük a rumba áztatott piskótát. Az alsó piskótalapot bekenjük lekvárral, rátesszük a piskótás krémet, és befedjük az ugyancsak lekvárral bekent másik tésztalappal, majd hűtőszekrénybe tesszük. A cukormázhoz a porcukrot a tojásfehérjével legalább 30 percig keverjük, majd cseppenként hozzáadjuk a citromlevet és az ételfestéket. Ráöntjük a tortára, az oldalát elsimítjuk, és fogyasztásig hűtőbe tesszük.

RIBIZLIKRÉMTORTA
Hozzávalók:
A TÉSZTÁHOZ: 10 tojás, 35 dkg porcukor, 27 dkg liszt, 10-10 dkg étkezési keményítő és vaj, 3 dkg kakaó, fél teáskanál sütőpor,
A KRÉMHEZ: 25 dkg ribizli, 2 dl hideg víz, 12 dkg cukor, 5 dkg vaníliaízű pudingpor, 30 dkg vaj, 2 evőkanál citromlé.
A tésztához a tojásokat és a cukrot forró vízfürdőben, állandóan kevergetve felmelegítjük, majd jéghideg vízfürdőben addig verjük, míg a massza megszilárdul. Összekeverjük a lisztet a keményítővel, a sütőporral, a kakaóval, és óvatosan a masszába keverjük. Végül hozzáadjuk a felolvasztott vajat. Az egészet kapcsos tortaformába öntjük, és 180 °C-os sütőben 25-30 percig sütjük. A krémhez a ribizlit leszemezzük, felfőzzük a vízzel és a cukorral, majd krémmé verjük, és egyszer felforraljuk. A vajat habosra keverjük, és apránként a kihűlt gyümölcskrémhez adjuk. Beleöntjük a citromlét, és addig verjük, míg habos lesz. A tésztát 2 lapra vágjuk, és megtöltjük a krémmel. A tetejét és az oldalát is bevonhatjuk. A tetejét ribizliszemekkel díszítjük.

GYÜMÖLCSTORTÁK
ALMATORTA 1.

Hozzávalók:
A TÉSZTÁHOZ: 35 dkg liszt, fél tasak sütőpor, 2 dkg vaj, 2 tojás, 15 dkg cukor, 
A TÖLTELÉKHEZ: 1 kg alma, 20 dkg cukor, 1 tasak vaníliás cukor, 10 dkg mazsola, őrölt fahéj.
A lisztet a sütőporral, a vajjal, a tojásokkal és a cukorral összegyúrjuk. Három részre osztjuk, és mindegyiket kinyújtjuk. Kivajazott tortaforma aljára egy vékony réteg tésztát teszünk úgy, hogy az oldalát is befedje. Elkészítjük a tölteléket: az almát nagyon vékony szeletekre vágjuk, összekeverjük a cukorral, a fahéjjal, a kissé felfőzött mazsolával és a vaníliás cukorral. Egyharmadát rátesszük a tésztára, befedjük a következő lappal, melynek szélét az oldalsó tésztához nyomogatjuk. Erre ismét töltelék kerül, majd az utolsó réteg tészta. Forró sütőben megsütjük. Vaníliás cukorral megszórva tálaljuk.


ALMATORTA 2.
Hozzávalók: 20-20 dkg liszt és margarin, 28 dkg cukor, 1 citrom héja, 2 tojás, 1 tojásfehérje, 2 dl tejföl, 6 db alma, 1 rúd vanília.
A lisztet a vajjal és a cukorral összekeverjük. A reszelt citromhéjat, a tojást és a tojásfehérjét hozzáadjuk, és jól eldolgozzuk. Annyi tejfölt adunk hozzá, hogy jól gyúrható legyen. Mintha leveles tésztát készítenénk, háromszor hajtogatjuk, majd kinyújtjuk. A meghámozott, feldarabolt almát a vaníliarúddal, és ízlés szerint cukorral addig főzzük, míg teljesen megpuhul. A tésztát késfoknyi vastagságúra kinyújtjuk, és egy réteges tortaformába teszünk. A kihűlt almát elosztjuk a tésztán. A maradék tésztából berácsozzuk a torta tetejét, a szélére körben koszorút csinálunk. Tojásfehérjével megkenjük, cukorral meghintjük, és kb. 40-45 percig sütjük.


ALMATORTA 3.
Hozzávalók: 1 kg alma, 1 citrom, 4 zselatinlap, 5 dkg mandula, 2 tojásfehérje, 15 dkg cukor, 1 tasak vaníliás cukor, 5 dkg liszt, 5 dkg étkezési keményítő, 2 dl diétás tejszínhab, 20 dkg bogyós gyümölcs (ribizli, eper, málna, szeder), vaj a kikenéshez.
A tésztához a tojásfehérjét 10 dkg cukorral kemény habbá verjük, majd hozzáadjuk a vaníliáscukrot, a lisztet, a keményítőt, a reszelt citromhéjat, és krémesre keverjük. Beleöntjük egy 24 cm átmérőjű, kivajazott tortaformába, és kb. 30 percig sütjük. A feldarabolt almát egy lábosra rakjuk, leöntjük a citrom levével, és egy pohár vízzel, majd 8 percig főzzük. (Hogy jobb állaga legyen, adjunk hozzá abból a léből, amiben a zselatint feloldottuk.) Hozzákeverjük a zselatin háromnegyedét, és 2 dkg apróra vágott mandulát, A tortát két lapra vágjuk. Az egyiket rátesszük egy tányérra, és leöntjük az almás keverékkel. Rátesszük a másik lapot, jól rányomjuk, és 3 órára hűtőszekrénybe tesszük. A maradék zselatint összekeverjük a tejszínhabbal, és kívülről bekenjük vele a tortát. A tetejét megszórjuk mandulával, és a közepére halmozzuk a gyümölcsöket.

ASZALT SZILVÁS ALMATORTA
Hozzávalók: 1 vaníliarúd, 15 dkg porcukor, 4 alma, 30 dkg vajastészta, 2 tojás, 3 tasak vaníliás cukor, 10 dkg őrölt mandula, 1 dl tejszín, 8 magozott aszalt szilva.
A vaníliarúdat hosszában kettévágjuk, és egy liter vízben 10 dkg porcukorral felforraljuk. A meghámozott, kimagozott almákat négyfelé vágjuk, a szirupba tesszük, és 5 percig főzzük. Az almákat kivesszük, lecsöpögtetjük, negyedekre vágjuk. Kerek tortaformát sütőpapírral kibélelünk, és belesimítjuk a tésztát. A tojásokat a maradék cukorral, a vaníliás cukorral, a mandulával és a tejszínnel habosra keverjük, és a tésztára öntjük. Az almákkal és a szilvákkal a torta tetejét megrakjuk, és meleg sütőben készre sütjük. A formában hagyjuk kihűlni, majd grillrácsra borítjuk, és levesszük róla a papírt.


EMMA ALMATORTÁJA
Hozzávalók: 3 tojás, 15 dkg cukor, 20 dkg rétesliszt, fél csomag sütőpor, 1 csomag vaníliás cukor, kiskanál reszelt citromhéj és citromlé, 12 dkg margarin, 4-5 közepes jonatán vagy más savanykás alma, őrölt fahéj. 
Tálaláshoz ízlés szerint mandulaforgács, fahéjas porcukor vagy híg baracklekvár (rummal vagy vízzel). 
A tojásokat keverjük habosra a cukorral és a vajjal, valamint a vaníliás cukorral. Keverjük hozzá a frissen reszelt citromhéjat és a citromlevet is, majd adjuk hozzá a sütőporral elkevert lisztet is. A masszát öntsük egy kivajazott, kilisztezett alacsony tortaformába. 
Az almákat hámozzuk meg és vágjuk fel egyforma vékony cikkekre. A tésztát rakjuk ki az almacikkekkel - állítsuk bele a cikkeket a vékonyabb felükkel a tésztába -, a közepe felől indulva körkörösen egészen a széléig. A tetejét szórjuk meg őrölt fahéjjal. 
A tortát forró sütőben süssük 15 perc alatt készre. Tálaláskor megszórhatjuk fahéjas porcukorral vagy mandulaforgáccsal, és adhatunk mellé rummal vagy vízzel hígított baracklekvárt vagy tejszínhabot is.


GESZTENYÉS ALMATORTA 1.
Hozzávalók: 1 kerek piskótatorta, 25 dkg gesztenyemassza, 1 kg alma, 10 dkg cukor, 2 evőkanál baracklekvár, 1 citrom leve, szegfűszeg, fahéj, 
A KRÉMHEZ: 2 dl tej, 2 tojássárgája, 1-1 tasak vaníliaízű pudingpor és vaníliás cukor, 5 dkg cukor, 3 dl tejszín, 1 teáskanál zselatinpor.
Az almát megtisztítjuk, apró darabokra vágjuk, és citromlével, cukorral, fahéjjal, szegfűszeggel ízesített vízben puhára főzzük, majd a levéből kiszedjük, és lehűtjük. A pudingport a tejjel, a cukorral, a tojássárgájával összekeverjük, és sűrűre, főzzük. A piskótalapot baracklekvárral vékonyan megkenjük, és tortaformába helyezzük. Ráreszeljük a gesztenyemasszát, és rárakjuk az almadarabokat. A kihűlt krémhez hozzákeverjük a habbá vert tejszínt, a felolvasztott zselatint, és ráöntjük a torta tetejére. Hűtőszekrényben megdermesztjük.

GESZTENYÉS ALMATORTA 2.
Hozzávalók:
A TÉSZTÁHOZ: 50 dkg liszt, 20 dkg margarin, 10 dkg cukor, 1 tojás, 1 dl tejföl, 1 kávéskanál sütőpor, csipet só, 
A TÖLTELÉKHEZ: 25 dkg gesztenyemassza, 1 kg alma, 2 evőkanál rum, 1 evőkanál cukor, 1 tasak vaníliás cukor, 1 citrom leve és reszelt héja, 2 evőkanál darált dió, 5 dkg mazsola, 
A DÍSZÍTÉSHEZ: 10 dkg tortabevonó csokoládé, 1 kávéskanál étolaj, 2 dl tejszín.
A tésztához a margarint a cukorral, a tojással, a tejföllel és a sóval habosra keverjük, majd hozzáadjuk a sütőporral elkevert lisztet. Jól összedolgozzuk, majd 8-10 órán át hűtőszekrényben pihentetjük. A meghámozott, lereszelt almát 1 dkg margarinban a citromlével megpároljuk. Közben hozzáadjuk a cukrot és a reszelt citromhéjat. Amikor megpuhult, belekeverjük a darált diót és a mazsolát. A gesztenyemasszát 4 dkg margarinnal és a rummal sűrű krémmé keverjük. A tésztát három részre osztjuk, és a tortaformánk méretének megfelelő lapokká nyújtjuk. A kapcsos tortaformában alulra tésztalap kerül, melyet megkenünk a gesztenyekrém felével, majd elosztjuk rajta az almakrém felét. Befedjük a második tésztalappal, és az előbbiek szerint bekenjük a krémekkel, majd befedjük a harmadik tésztalappal. Előmelegített sütőben közepes hőmérsékleten kb. 20 perc alatt készre sütjük. Amikor kész, kivesszük a formából, és hűlni hagyjuk. Végül bevonjuk a tortát a felolvasztott csokoládéval, amelybe kevés étolajat kevertünk. 1-2 órára hűtőszekrénybe tesszük, majd tálaláskor tejszínhabbal díszítjük,


FRANCIA ALMATORTA
Hozzávalók: 8 dkg puha vaj, 15 dkg cukor, 3 tasak vaníliás cukor, csipet só, 4 tojás, 10 dkg liszt, 5 dkg étkezési keményítő, 1 teáskanál sütőpor, 80 dkg savanykás alma, 2 dl tejföl, 1 evőkanál cukor.
A vajat 10 dkg cukorral, 1 tasak vaníliás cukorral és a sóval habosra keverjük, hozzáadunk 2 tojást, a lisztet, a keményítőt és a sütőport, A meghámozott alma magházát kivájjuk, felszeleteljük. A tésztát kivajazott formába töltjük, a tetejét elsimítjuk, körkörösen elrendezzük rajta az almaszeleteket. Előmelegített sütőben kb. 35 percig sütjük. A tejfölt 2 tojással, a maradék cukorral és vaníliás cukorral összekeverjük. Ráöntjük a félig megsült süteményre, és további 25 percig sütjük. A kihűlt tortát porcukorral meghintjük.

SPANYOL ALMATORTA
Hozzávalók: 1 kg Golden alma, 20 dkg liszt, 25 dkg porcukor, 1 tojás, 3 dkg mandula, 1 mokkáskanál sütőpor, 1 evőkanál citromlé, 2 evőkanál finomra vágott mentalevél, 2 kávéskanál őrölt fahéj. 
A lisztet keverjük el a sütőporral, a hámozott, őrölt mandulával. A keverék közepébe készítsünk kis mélyedést, és öntsük bele a felvert tojásokat. Villával gyorsan keverjük össze. 
Egy tálba öntsünk hideg vizet, és csavarjuk bele a citromlevet. Az almákat hámozzuk meg, csumázzuk ki, szeleteljük fel és tegyük a citromos vízbe (így nem fog megbarnulni). Az almákat szűrjük le, kendővel szárítsuk meg, majd forgassuk bele az őrölt fahéjba, majd a mentalevelekbe, és rakjuk bele egy kivajazott 24-26 cm-es tortaformába. A tetejére rakjuk rá a vajas-lisztes keveréket, és jól nyomkodjuk rá. Előmelegített sütőben, közepes lángon süssük addig (kb. 40 perc), amíg a teteje aranyszínű és ropogós nem lesz. 
Tálaljuk tejszínhabbal.


SVÉD ALMATORTA
Hozzávalók: 75 dkg alma, 1 dl kristálycukor, 2 dl piskótamorzsa, 5 dkg vaj. 
A krémhez: 2 tojás, 1 evőkanál cukor, 2 kiskanál burgonya- vagy rizsliszt, 4 dl tej, fél rúd vanília (vagy 1 csomag vaníliás cukor), 1 dl tejszín. 
Az almákat hámozzuk meg, szeleteljük fel és tegyük tűzálló tálba. Keverjük össze a kristálycukorral és a piskótamorzsával, majd a tetejére szórjunk 5 dkg szétmorzsolt, fagyos vajat. A sütőt melegítsük elő 200 °C-ra, és süssük a tésztát fél óráig. Eközben készítsük el a krémet. A két tojást keverjük el a cukorral, a burgonyaliszttel, a vaníliával és a tejjel. Állandóan kevergetve kis lángon főzzünk belőle sűrű krémet. Ha a krém kihűlt, keverjük hozzá a tejszínből vert habot, és tegyük hideg helyre. A ropogós, meleg almatortát a hideg krémmel tálaljuk.


TEJSZÍNES ALMATORTA
Hozzávalók: a tésztához: 25 dkg teljes liszt, 2 dl olaj, fél kávéskanál só. 
Töltelék: 8 savanykás alma, 8 dkg barnacukor, 1 dl tejszín, 1 kávéskanál fahéj, 2 tojás. 
A lisztet keverjük össze a sóval és az olajjal. A közepébe készítsünk egy kis mélyedést, tegyünk bele egy kis langyos vizet, és gyúrjuk össze. Nem szabad túl sokáig gyúrni, mert akkor túl porhanyós lesz. A tésztát hűvös helyen hagyjuk egy óráig pihenni. 
Az almákat hámozzuk meg és vágjuk vékony szeletekre. A tésztát osszuk ketté kb. 2/3-1/3 arányban, a nagyobbat nyújtsuk ki, és béleljünk ki vele egy tortaformát, töltsük meg az almával és szórjuk meg a cukorral (egy kis fahéjjal is megszórhatjuk). 
A tojásokat verjük fel a tejszínnel, és öntsük az almára. A megmaradt tésztát nyújtsuk ki, és takarjuk le vele a tortát. Nyomkodjuk össze a széleket, ehhez használhatunk langyos tejet "ragasztónak". Süssük forró sütőben 35-40 percig.

ALMÁS PISKÓTATORTA
A TÉSZTÁHOZ: 60-60 dkg rétesliszt, porcukor és héjastól megreszelt alma, 4 tojás, 1 tasak sütőpor, 5 dkg durvára vágott dió, 
A BEVONATHOZ: 8-8 dkg porcukor és reszelt csokoládé, 6 dkg margarin.
A tésztához a cukrot és a tojást jól kikeverjük, majd hozzáadjuk a sütőporral elkevert lisztet, az almát, és a diót. Jól összekeverjük, és kikent tortaformában, közepes hőmérsékletű sütőben kb. 30 percig sütjük, míg világosbarna színű lesz, és a tészta felemelkedik. Deszkára borítva kihűtjük. A bevonathoz 2 evőkanál vízben felfőzzük a porcukrot, belekeverjük a reszelt csokit, és kislángon, állandóan kevergetve hozzáadjuk a margarint. Amikor sűrűsödni kezd, a kihűlt tésztára öntjük, és egyenletesen elkenjük rajta.


ALMABORKRÉMES TORTA
Hozzávalók:
A TÉSZTÁHOZ: 17-17 dkg liszt és margarin, 3 tojás, 10 dkg cukor, 3 dkg étkezési keményítő, 1 teáskanál sütőpor, 1 citrom reszelt héja,
A TÖLTELÉKHEZ: 65 dkg alma, 2,5 dl tejföl, 2 dl tejszín, 6 evőkanál cukor, 1,2 dl almabor, 1 citrom leve, 1 rúd vanília, 4 zselatinlap,
A DÍSZÍTÉSHEZ: 2 evőkanál durvára vágott dió vagy mogyoró.
A tésztához a cukrot a margarinnal habosra keverjük, és egyenként hozzáadjuk a tojásokat. A lisztet összekeverjük az étkezési keményítővel, a sütőporral és a reszelt citromhéjjal, majd a vajkrémhez vegyítjük. A masszát sütőpapírral bélelt, 26 cm átmérőjű tortaformába öntjük, a tetejét elsimítjuk, és előmelegíteti sütőben, 3-as fokozaton 20 percig sütjük. Az almát meghámozzuk, felnegyedeljük, magházát eltávolítjuk. Másfél almát felszeletelünk, a többit kockákra vágjuk, és citromlével meglocsoljuk. A zselatint kevés vízbe beáztatjuk. Az almabort 4 evőkanál cukorral és a hosszában hasított vaníliarúddal felforraljuk. Az almaszeleteket kb. 2 percig pároljuk az almaborban, majd lecsöpögtetjük. Az almakockákat is ugyanígy megpároljuk. Néhány kockát kiveszünk és félretesszük. A vaníliarúdat eltávolítjuk. A kinyomkodott zselatint a forró almakompótban feloldjuk. Kihűtjük, majd belekeverjük a tejfölt, és hűtőszekrénybe tesszük annyi időre, míg a krém dermedni kezd. A maradék cukrot karamellizáljuk, majd belekeverjük az összevágott diót vagy mogyorót. A grillázst olajjal megkent alufóliára simítva hagyjuk megszilárdulni. Közben a tejszínt kemény habbá verjük, és a felét a kocsonyás almakrémbe keverjük. A kihűlt tésztát kettévágjuk. Az alsó lapot megkenjük az almakrémmel. Beborítjuk a másik lappal, és ráhalmozzuk a maradék tejszínhabot. A torta tetejét kirakjuk az almaszeletekkel, és a félretett almakockákkal. Végül meghintjük kis darabokra tördelt grillázzsal, és kb. 2 órára hűtőszekrénybe tesszük.

GRILLÁZSOS-ALMÁS TORTA

Hozzávalók: 35 dkg liszt, 25 dkg cukor, 20 dkg vaj, 3 dkg durvára vágott mogyoró, 1 kg alma, 1 citrom leve és reszelt héja, 1,5 dl tejszín, 1 csapott evőkanál sütőpor, 1 tasak vaníliás cukor.
A grillázshoz kb. 5 dkg cukrot karamellizálunk. Beleforgatjuk a mogyorót, és olajjal megkent kistányérra öntjük. A vajat felolvasztjuk. A lisztet elkeverjük a sütőporral és 15 dkg cukorral. Hozzáadjuk a vaníliáscukrot és a langyosra hűlt vajat, majd robotgéppel összedolgozzuk. A morzsalékos tészta kétharmadát margarinnal kikent, 26 cm-es tortaformába nyomkodjuk. A grillázst darabokra tördeljük, és kétharmadát a maradék tésztamasszához keverjük. A tisztított, feldarabolt almát összekeverjük a maradék cukorral, a citrom levével és reszelt héjával. A tortaformába halmozzuk, majd tetejére morzsoljuk a grillázsos tésztát. Előmelegített sütőben, 3-as fokozaton kb. 45 percig sütjük. A kihűlt tortára 12 rózsát nyomunk a felvert tejszínből, és meghintjük grillázsdarabkákkal.


ANANÁSZTORTA 1.
Hozzávalók: 1 kerek piskótatorta, 1 ananászkonzerv, 4 dl tejszín, 
A KRÉMHEZ: 4 tojássárgája, 6 evőkanál porcukor, 1,5 evőkanál liszt, 3 mokkáskanál zselatinpor, 5 dl tej.
A piskótát 2 lapra vágjuk. A tejből a hozzávalókkal elkészítjük a krémet, kevés ananászlét adunk hozzá, és belekeverjük a kemény habbá vert tejszínt. Egy tortaformát kibélelünk folpackkal úgy, hogy a szélén kilógjon. Az ananászszeleteket a forma aljára rakjuk, ráöntjük a krém felét, majd rátesszük az egyik piskótalapot. Meglocsoljuk ananászlével (kevés rumot vagy rumaromát is tehetünk bele), rátesszük a maradék krémet, majd a másik piskótalapot. Az egészet enyhén megnyomjuk, hogy a krém a tortaforma széléig feljöjjön, és hűtőszekrénybe tesszük.


ANANÁSZTORTA 2.
Hozzávalók: 1 piskótatorta, 6 dl tejszín, 1 citrom leve, 1 ananászkonzerv,
A TÖLTELÉKHEZ: 6 dl tej, 2 tasak vaníliaízű pudingpor, 3-4 evőkanál cukor.
A szokásos módon elkészítjük a piskótát, de magasabb falú lábosban süssük meg, nyert elég magas lesz. A töltelék hozzávalóiból elkészítjük a pudingot. A piskóta tetejét levágjuk, és félretesszük. A közepét kivájjuk, összemorzsoljuk, egy tálba tesszük, és a kihűlt pudingot, a citrom levét, és kevés reszelt héját hozzákeverjük, majd a darabolt ananászt is (néhány szeletet tegyünk félre a díszítéshez). A piskóta belsejét megkenjük tejszínhabbal (hagyjunk kívülre is), és beletöltjük a masszát. Rátesszük a tetejét, és kívülről is bevonjuk tejszínhabbal az egész tortát. 2-3 órára hűtőbe tesszük, hogy könnyebb legyen szeletelni.

ANANÁSZTORTA 3.
Hozzávalók: 1 kész piskótatorta, 1 doboz ananászkonzerv, rum vagy rumaroma, A KRÉMHEZ: 4 tojássárgája, 6 evőkanál porcukor, 2,5 dl lej, másfél evőkanál liszt, 2 kávéskanál zselatinpor, 4 dl tejszín, az ananász leve.
A piskótát 3 részre vágjuk. A krémhez a tojássárgákat, a cukrot, a tejet, a lisztet és a zselatint összekeverjük, és állandóan kevergetve felfőzzük. Ha kicsit kihűlt, hozzáadjuk az ananász levét, a felvert tejszínhabot, és lazán összekeverjük. Egy háromliteres lábast kibélelünk celofánnal vagy folpackkal, kirakjuk ananászdarabokkal, és leöntjük a krém egyharmadával. Beborítjuk az egyik tortalappal, és a tésztát meglocsoljuk rummal vagy rumaromával. Folytatjuk a rétegezést, de az utolsó piskótát már nem kell meglocsolni. Hűtőszekrényben fagyasztjuk néhány órát. Amikor kiborítjuk a lábosból, a piskótás fele lesz alul.


ANANÁSZTORTA 4.
Hozzávalók: 1 kész piskótatorta, (szögletes), 1 tasak vaníliaízű pudingpor, 10 dkg porcukor, 3 dl tej, 1 ananászkonzerv, 4 dl tejszín.
A pudingport a cukorral, a tejjel és az ananászlével megfőzzük és kihűtjük. Egy magas szélű tepsit kibélelünk folpackkal, kirakjuk ananászkarikákkal, a maradék ananászt darabokra vágva belekeverjük a hideg pudingba, majd óvatosan beleforgatjuk a kemény habbá vert fejszínt. A piskótát kétfelé vágjuk. A massza felét az ananászkarikákra öntjük, rátesszük az egyik piskótalapot, majd ismét krém következik. Végül beborítjuk a másik piskótával. Jól lehűtjük, majd fogyasztás előtt tálcára borítjuk.


ANANÁSZTORTA 5.
Hozzávalók: 1 kész piskótalap, 18 dkg vaj, 3 evőkanál porcukor, 4 tojássárgája, 0, 5 dl rum, 2,5 dl tejszín, 1 tasak habfixáló, 1 doboz ananászkonzerv, 2 doboz babapiskóta, 0,5 dl rum, 2 dl tej, 0,5 dl tejszín, 1-1 tasak vaníliás cukor és habfixáló.
Egy tálcára sütőpapírt teszünk, rárakunk egy üres tortakarikát. A tejet összekeverjük a rummal, és belemártogatjuk a babapiskótákat. A vajat, a porcukrot, a tojássárgákat és a rumot összekeverjük. A tejszínt a vaníliás cukorral és a habfixálóval felverjük, és a masszához keverjük. A tortakarikába a sütőpapírra rakunk egy sor babapiskótát, rásimítjuk a krém felét, erre jön ismét egy sor piskóta, a maradék krém, majd a lecsepegtetett ananász, végül a piskótalap. Éjszakára hűtőbe tesszük, másnap pedig óvatosan kiborítjuk, hogy a piskótalap alulra kerüljön. A tejszínt a vaníliás cukorral és a habfixálóval felverjük, és feldíszítjük vele a tortát.

NASPOLYATORTA
Hozzávalók: 500 g naspolya, 200 g mandula, 150 g vaj, 150 g cukor, 20 g vaníliás cukor, 4 tojás, 250 g liszt, 20 g sütőpor, 1 citrom, porcukor a szóráshoz.
A naspolyát kimagozzuk. A mandulát leforrázzuk, meghámozzuk. A szitált liszthez hozzáadjuk a szobahőmérsékletű vajat, a cukrokat, sütőport, darabos naspolyát, tojásokat és a durvára vágott mandulát. Jól formálható tésztává keverjük. Alufóliával kibélelünk és megvajazunk egy sütőformát, kitöltjük a tésztával. Előmelegített sütőben 45-50 percig 170-180 °C-on szúrópróbáig sütjük. Az utolsó 10 percben a tetejét letakarjuk alufóliával, hogy meg ne égjen. Lisztezett deszkára borítjuk és hagyjuk kihűlni.
A citrom szűrt levével meglocsoljuk, porcukorral megszórjuk és felszeleteljük. Tejszínhabbal és szép egész naspolyákkal díszítjük. Egészben hagyva, fóliába betekerve hosszabb ideig eláll.


CITROMTORTA
Hozzávalók: 1 kerek csokoládés tortalap; a krémhez: 2 tasak vaníliás pudingpor, 1 liter tej, 4-5 evőkanál cukor, 10 dkg vaj, 2 evőkanál reszelt citromhéj, 1 evőkanál citromlé, 3-4 citrom felkarikázva, világos színű zselépor. 
A krémhez vaníliapudingot főzünk tetszés szerint édesítve, kihűtjük, és a vajjal, citromhéjjal és citromlével kikeverjük. A krémmel megtöltjük a lapokat, a torta tetejét hámozott citromkarikákkal beborítjuk, és világos zselével rögzítjük.


PISZTÁCIÁS KAKAÓTORTA
Hozzávalók: 200 g porcukor, 100 g vaj, v. margarin, 1/2 dl tej, 4 tojás, 200 g liszt, 1 sütőpor, 2 csapott ek. kakaó, 100 g pisztácia, 100 g mazsola, 1/2 dl rum, vaníliás porcukor
A vajat habosra keverjük a cukorral, egyenként hozzáadjuk a tojássárgájákat, apránként a tejet, a lisztet, a sütőport, a kakaót, a durvára megvágott pisztáciát, az előzőleg rumban megáztatott, lecsepegtetett, lisztben megforgatott mazsolát és alaposan összekeverjük. Végül kemény habbá verjük a tojásfehérjét, és óvatosan a masszához adjuk. Kivajazott, lisztezett, kerek tortaformába simítjuk, előmelegített sütőben, mérsékel tűznél (180 fok) kb. 40-45 percig sütjük.
A formában hagyjuk kihűlni, lehúzzuk a tortakarikát, tálra csúsztatjuk, tetejét meghintjük vaníliás porcukorral. (pl. lehet mintában rászórni a porcukrot, egy sablon segítségével.)

SZEDERTORTA KÖRTÉVEL
Hozzávalók: 4 tojás, 3 evőkanál méz, 17,5 dkg teljes őrlésű liszt, 1/2 teáskanál sütőpor, egy csipet só, 1,2 kg körte, 1/4 l fehérbor, 6 evőkanál citromlé, 1 rúd vanília, 5 dkg cukor, 15 dkg szederdzsem 8 evőkanál körtepárlat, 6 zselatinlap, 1/2 l habtejszín, 3 dkg mandula vékony lapokra vágva, 13 db mélyhűtött szeder  
A tojássárgáját a mézzel és négy evőkanál, forró vízzel elkeverjük. A sütőport a lisztbe vegyítjük. Egy kis sóval mindkét masszát belekeverjük a keményre vert tojáshabba, és egy 24 cm átmérőjű tortaformában megsütjük. A meghámozott körtét szeletekre vágjuk, a borba belekeverjük a citromlevet, a vaníliát és a cukrot, s ebben adagonként 5 percig pároljuk, majd a főzőlében lehűtjük. A tortalapot két részre vágjuk, négy evőkanál körtepárlatból és nyolc evőkanál főzőléből készült keverékkel meglocsoljuk. az egyik lapot a dzsemmel bekenjük, és körteszeleteket teszünk rá. 48 szeletet félreteszünk, a maradékból pürét készítünk. a zselatint feloldjuk. A pürét belekeverjük, majd hozzátesszük a négy evőkanál párlatot, két evőkanál citromot, majd ha kihűlt, a keményre vert tejszín 2/3 részét. A tortát ezzel a krémmel megtöltjük. A maradékot körteszeletekkel, tejszínhabbal, szederszemekkel, és pirított mandulával díszítjük.


JOGHURTTORTÁK
EPRES JOGHURTTORTA

Hozzávalók: 1db, kerek tortalap, 30 dkg eper, 4 dl joghurt, 4 dl tejszín, 20 dkg porcukor, 1 dkg zselatin, citromfű
Elkészítés: 8 db egyforma szép epret félreteszünk, a többit porcukorral és a joghurttal habosra turmixoljuk, óvatosan beleforgatjuk a tejszínhab háromnegyedét, és a kevés vízzel felfőzött majd langyosra hűtött zselatint.
A tortalapot vékony lapokra vágjuk majd megtoltjuk és körülsimítjuk az epres krémmel.
Hűtőbe teve 2-3 órán keresztül pihentetjük. Tálaláskor a tortaszeleteket tejszínhabbal, eperszemekkel és citromfűvel díszítjük.


JOGHURTKRÉMTORTA
Hozzávalók egy nézet alakú (26x26cm) vagy egy 28 cm átmérőjű kerek sütőformához:
A tésztához: 12 dkg Rama margarin, 15 dkg liszt, 8 dkg kristálycukor, 1 csipet só, 1 db tojás, 7,5 dkg darált mandula, fél teáskanál sütőpor.
A krémhez: 2-2 levél, színtelen és vörös színű zselatin, 4,5 dl joghurt, 15 dkg kristálycukor, 1 csipet só, fél dl citromlé, 1-2 evőkanál rum, 2 dl tejszín, 45 dkg málna.
A díszítéshez: csokoládélevélkék.
Elkészítés: A lisztből a margarinnal, a cukorral, a sóval, a tojással, 5 dkg mandulával és a sütőporral sima tésztát gyúrunk. Cipót formálunk a tésztából, fóliába csomagoljuk, és 30 percre hűtőbe tesszük. A sütőformát a maradék mandulával megszórjuk, a tésztát két fólia között a forma méretének megfelelően kinyújtjuk, belehelyezzük a formába, és a széleit felhúzzuk, majd villával többször megszurkáljuk az alját. Előmelegített sütőben 200 C°-on kb. 15 percig sütjük. A tésztát kivesszük a formából, és lehűtjük. A zselatint beáztatjuk. A joghurtot elkeverjük a cukorral, a sóval, a citromlével és a rummal. A zselatinból kinyomkodjuk a vizet, feloldjuk, majd a joghurtkeverékhez adjuk.
Amikor a krém zselésedni kezd, hozzákeverjük a kemény habbá vert tejszínt. Kb. 30 dkg málnát a tortalapra szórunk, bevonjuk a krémmel, a tetejét elsimítjuk.
A torta tetejét a maradék málnával és a csokoládélevélkékkel díszítjük.


JOGHURTTORTA 1.
Hozzávalók: 3 pohár (6dl) joghurt, 2 dl tejszín, 8 evőkanál kristálycukor, 1 csomag zselatin
Elkészítés: A joghurtot, cukrot, tejszínt simára kavarom. A zselatint 2 dl vízben feloldom, forrásig melegítem, hozzáöntöm a kikevert joghurthoz. Tetszés szerinti fajtájú, és mennyiségű gyümölcsöt teszek bele. Tortaformába öntöm, és 3-4 úrára hűtőbe teszem. Tetejét gyümölccsel díszítem!


JOGHURTTORTA 2.
Hozzávalók: 0,5 liter joghurt sima, gyümölcsös, 1 csomag tejszínhabpótló por a hozzávaló tejjel, 10-15 dkg apróra vágott gyümölcs, vagy lecsöpögtetett befőtt, 1 csomag zselatin (25 grammos), tetszés szerint cukor, vagy édesítőszer,
Elkészítés: Kb. 1,5 dl joghurtot felmelegítünk a belekevert zselatinnal addig, amíg szép fényes nem lesz, de vigyázz nehogy felforrjon!
Hozzá kell adni a maradék joghurtot, a felvert tejszint, és a gyümölcsöt formába kell önteni, és ha gyorsan akarod tálalni1-2 órára a fagyasztóba, vagy hosszabb időre a hűtőbe kell tenni.


JOGHURTTORTA 3.

Hozzávalók: 6 dl joghurt, 5 evőkanál cukor, 3 evőkanál zselatin vízben oldva, 1 csomag tejszínhabpótló por, 1,5 dl tej, 25 dkg gyümölcs, vagy befőtt
Elkészítés: A joghurtot a cukorral langyosítjuk, beletesszük a megáztatott zselatint, és hagyjuk elolvadni. A tejjel kemény habbá verjük a tejszínpótló port, és belekeverjük a kihűlt joghurtba. A formát ill. formákat, amibe dermesztjük, kirakhatjuk előre a gyümölcsök egy részével, de készíthetjük úgy is, hogy először beleöntjük a masszát, és utána belerakjuk a darabolt gyümölcsöket. Hűtőben 2-3 óra alatt megdermed. A formából (melyet rövid ideig melegvízbe tartunk) kiborítható, szeletelhető. Napokig eláll.


JOGHURTTORTA 4.
Hozzávalók: 0,5 liter joghurt sima, gyümölcsös, 1 csomag tejszínhabpótló por a hozzávaló tejjel, 10-15 dkg apróra vágott gyümölcs, vagy lecsöpögtetett befőtt, 1 csomag zselatin (25 grammos) tetszés szerint cukor, vagy édesítőszer,
Elkészítés: Kb. 1,5 dl joghurtot felmelegítünk a belekevert zselatinnal addig, amíg szép fényes nem lesz, de vigyázz nehogy felforrjon! Hozzá kell adni a maradék joghurtot, a felvert tejszint, és a gyümölcsöt, formába kell önteni és, ha gyorsan akarod tálalni 1-2 órára a fagyasztóba, vagy hosszabb időre a hűtőbe kell tenni.

JOGHURTTORTA 5. (nagyon könnyű és finom)
Hozzávalók: 3 pohár natúr joghurt, 1 csomag zselatinpor, 1 csomag vaníliás cukor, 7 csapott evőkanál cukor, 3 dl habtejszín, kb. 50 dkg apróra vágott gyümölcs vagy befőtt; ez lehet bármi, ami éppen érik, vagy terem, vagy pedig be tudjuk szerezni (alma, banán, őszibarack, körte, kiwi, meggy, cseresznye, szőlő, narancs, mandarin, eper, málna..... stb.)
Elkészítés: A gyümölcsöket megtisztítjuk, szükség szerint kimagozzuk, egyenletes kockákra vágjuk. Ha befőttből készül, azt leszűrjük, lecsöpögtetjük és feldaraboljuk. A tejszínt kemény habbá verjük és félretesszük. 1 pohár joghurtot egy edényben közepes tűzön felmelegítünk (nem szabad forralni), elkeverjük benne a zselatint. Amikor teljesen elolvadt, levesszük a tűzről, és hozzákeverjük a többi joghurtot, majd cukorral és vaníliás cukorral ízesítjük.
Majd belekeverjük a gyümölcsdarabokat. Végül a tejszínhabot forgatjuk bele óvatosan, hogy össze ne törjük. Egy nagyobb tortaformát vagy egy lábast hideg vízzel kiöblítünk (ha van időnk, előtte 2 órára betehetjük a hűtőszekrénybe), beleöntjük a tejszínes joghurtot. Hűtőben dermesztjük, min. 2 óra. Majd a formából kivesszük, tálaljuk.
Süthetünk gyümölcstorta lapot is, arra is ráboríthatjuk, de önmagában is kiváló.


JOGHURTTORTA 6.
Hozzávalók: 4 dl joghurt, 25 dkg félzsíros tehéntúró, 1 zacskó tejszínhabpótló por, ízlés szerint mesterséges édesítőszer, 12 szem kimagozott meggy (vagy meggybefőtt), 2 evőkanál zselatinpor, 1 dl sovány tej, 1 teáskanál reszelt citromhéj.
Előkészítés: a túrót áttöröm, és a joghurttal együtt turmixgép poharába teszem. Rászórom a reszelt citromhéjat, és annyi édesítőt szórok bele, amennyitől még nem lesz túl édes. (Inkább pikáns legyen!) Habosra keverem. A tejszínhabpótló port a zacskón lévő előírás szerint habbá verem, és a hab felét a díszítéshez félreteszem. A másik felét óvatosan hozzákeverem a joghurtos túróhoz. A zselatinport kis lábosba szórom, ráöntöm a tejet, és nagyon kis lángon folyósra melegítem, közben kevergetem. Kerek tortaformát készítek elő, amit folpack fóliával kibélelek.
Elkészítés: a már kihűlt zselatinos tejet óvatosan beleforgatom a joghurtos-habos túróba, majd az egészet belesimítom a bélelt formába. A tetejét simára egyengetem és befedem. A hűtőszekrényben dermesztem legalább fél napon keresztül. Közvetlenül tálalás előtt a formából tálra borítom, a fóliát lehúzom, és a tetejét feldíszítem a maradék tejszínhabbal meg a meggyszemekkel.


JOGHURTTORTA 7.
Hozzávalók: 3 pohár joghurt, 12 evőkanál cukor, 2 evőkanál zselatin, gyümölcsök. 
Elkészítés: Összekeverjük, felmelegítjük, forralni nem szabad! Ha kihűlt: 4 dl tejszínt habbá verünk, a joghurthoz keverjük. Formába öntjük, hűtőben lehűtjük. Gyümölccsel gazdagíthatjuk, díszíthetjük.


JOGHURTTORTA 8.

Hozzávalók: 0,5 liter natúr joghurt, 1 csomag vaníliás cukor, 3-5 dl tejszín (+fixáló), 1 csomag instant zselatin, 10-12 evőkanál kristálycukor, 1 db gyümölcstorta lap, valamilyen gyümölcs (legjobb a banán-kiwi-szeder kombináció).
Elkészítés: A joghurtot, a kristálycukrot, vaníliát, zselatint feltesszük melegedni (nem forraljuk fel), alaposan elkeverjük, ha minden elolvadt, levesszük hűlni. Amíg hűl, felverjük a tejszínt, beletesszük a fixálót. Ezt a két masszát összekeverjük. A tortalapot kapcsos formába tesszük, a krém felét rásimítjuk, betesszük a hűtőbe dermedni. Addig a gyümölcsöket megtisztítjuk, karikára vágjuk, (a mirelit szedret csak ekkor vesszük ki a fagyasztóból, nem olvasztjuk ki!). A gyümölcsöket szépen ráhalmozzuk a megdermedt krémre, rásimítjuk a maradék krémet, letakarjuk és vissza a hűtőbe. Kb. 2-3 óra kell, amíg tökéletesen szeletelhetővé válik.


JOGHURTTORTA CURICE MÓDRA
Hozzávalók 8 szelethez: 5 dl gyümölcsös joghurt, 1 csomag tejszínhabpótló por, 1,5 dl 1,5%-os tej, 1 csomag zselatin, 30 dkg narancs, 20 dkg banán, 1 csomag tortazselé por, 20 g cukor.
Elkészítés: A joghurtban feloldjuk a zselatint, kis lángon felfőzzük, majd lehűtjük.
A tejszínhabpótló porból a tejjel kemény habot verünk, és a kihűtött joghurthoz keverjük. A masszát kapcsos tortaformába öntjük, megszórjuk kockára vágott gyümölcsdarabokkal, majd hűtőszekrényben megdermesztjük. ha megdermedt, kirakjuk a maradék gyümölccsel, tetejére öntjük a tortazselé porból a tasakon jelzett módon elkészített tortazselét, és hűtőszekrényben megdermesztjük.


JOGHURTTORTA DOMI MÓDRA
Hozzávalók: 5 dl tejszín, 5 dl gyümölcsjoghurt vagy 5 dl natúr joghurt és, egy kis gyümölcs, babapiskóta, 1-2 dl tej, 1 zacskó zselatin
Elkészítés: Vegyél elő egy olyan edényt, amibe a tortát tenni szeretnéd, ezt a hűtőbe is merd betenni! Tegyél az aljára egy kis babapiskótát, amit előtte megmártottál egy KIS tejben (Azért kell megfürdetni tejben, nehogy felússzon a tetejére, de ne túl sokat ázzon, mert elfolyik az egész, és ha egy tortasütőben készíted, kifolyik az egész!!!). Verd fel a habot, tedd bele a gyümölcsjoghurtot vagy a joghurtban elkevert passzírozott gyümölcsöt, és tegyél bele egy zacsi zselatint. Öntsd rá a piskótára, majd tedd be a hűtőbe, addig, míg a zselatin megköt, majd tálaláskor díszítheted a gyümölccsel, ami benne van vagy ilyen mai díszítésekkel, amit a boltban lehet kapni.

JOGHURTTORTA EDINA MÓDRA

Hozzávalók: 4 kis pohár (7 dl) gyümölcsjoghurt, 5 dl tejszín, 25 g étkezési zselatin, 10 dkg porcukor, nem túl vizes gyümölcs
Elkészítés: A tejszínt felverjük, majd elkeverjük a joghurttal és a cukorral. A gyümölcsöt apró darabokra vágjuk és lecsepegtetjük. A zselatinport néhány evőkanál vízzel csirizesre keverjük és megmelegítjük, majd lassan egyenletesen elkeverjük a masszával. A masszát folpackkal kibélelt őzgerincformába vagy üvegtálba rétegezzük a gyümölcsdarabokkal. A tetejére (kiborítva ez lesz az alja) érdemes kicsit tömörebb piskótalapot, vagy babapiskótákat tenni. Minimum fél napig hagyjuk állni hűtőben!
Zselatin: A 0.5 dl meleg vízben elkevered a zselatint, majd mikróban célszerű tovább melegíteni.


JOGHURTTORTA GYÜMÖLCCSEL
75 perc Nehézség: 2
Hozzávalók: 1 kerek, sárga piskótalap, 3 pohár (6 dl) tetszés szerinti, ízesített gyümölcsjoghurt, 2 dl tejszín, fél dl tej, 1 evőkanál zselatinpor, a joghurtnak megfelelő gyümölcs és ízlés szerint cukor, kevés gyümölcsszörp.
Elkészítés: A krémhez a zselatint kis lábosba szórom és ráöntöm a tejet. Hagyom kicsit ázni, majd állandó keverés közben folyósra melegítem. Közben a gyümölcsjoghurtot tálba öntöm, habverővel kicsit felkeverem, majd beleforgatom a közben kemény habbá vert tejszínt (ha szükséges, előzőleg kevés cukorral édesítem), és a zselatinnal az egészet összekeverem. A hűtőszekrénybe teszem, hogy a joghurtkrém kezdjen megszilárdulni. Közben a piskótalapot keresztben úgy vágom ketté, hogy az alsó lap kétszer olyan vastag legyen, mint a felső. A felső, vékony lapot apróra összevágom, és a krémhez keverem. A vastag piskótalap köré készítek egy alufólia-peremet, majd a joghurtkrémet rákenem a tésztára. A közben megmosott, kimagozott és feldarabolt gyümölccsel szépen feldíszítem a torta tetejét, illetve a gyümölcsdarabokat belenyomkodom a krémbe. Jól lehűtve, csak másnap kínálom, cikkekre vágva, a szokásos módon. (Lehet őszibarack-, eper-, málna- és ribizli-joghurtból készíteni) Tálaláskor a joghurtnak megfelelő gyümölcsszörpöt csurgatok a tetejére.


JOGHURTOS ALMATORTA
Hozzávalók: 1 pohár joghurt (2 dl), ugyanezzel a pohárral mérve 1 dl étolaj, 3 dl cukor, 4 dl liszt, fél csomag sütőpor, 1 csomag vaníliás cukor, alma, egy kupica rum, citromlé. 
Elkészítés: A tojást a sütőporral és a cukorral habosra keverjük. Hozzáadjuk a vaníliás cukrot, a lisztet és a joghurtot, végül az olajat. Egy kivajazott, kilisztezett nagy tortaformába öntjük és almacikkekkel, amelyeket tisztítás után egy citrom leve meg egy kupica rum keverékébe forgattunk, kirakjuk úgy, hogy a cikkek hegyes fele kerüljön alulra. Forró sütőbe toljuk, öt percig erős, majd mérsékelt tűzön tűpróbáig sütjük. A formában langyosra hűtjük, utána lehúzzuk róla a tortakarikát, és a tortalappal csúsztatjuk a tálra. 


JOGHURTOS BABAPISKÓTATORTA
Hozzávalók: 1 doboz babapiskóta 5 dl tejben áztatva, 4 doboz citromos joghurthab, 4 doboz epres joghurthab, 2 dl tejszín
Elkészítés: Meleg vízzel öblített őzgerincformába kenve az epres joghurthab felét, befedjük 1 sor babapiskótával. Rásimítva a joghurthab másik felét, 1 sor babapiskóta kerül rá. Ugyanígy járunk el a citromos joghurthabbal is. A megtöltött formát mélyhűtőbe téve kifagyasztjuk. Tálaláskor a formát egy pillanatra meleg vízbe mártva, a tortát kiborítjuk belőle. Szeletelve tejszínhabbal díszítjük


JOGHURTOS PUDINGTORTA
Hozzávalók: félujjnyi vastagságú piskótakarika, 2 dl joghurt, 4 dl tej, 1 evőkanál zselatinpor, fél dl málnaszörp (vagy egyéb piros színű szörp), 1 zacskó vaníliás pudingpor, ízlés szerint kevés cukor, csipetnyi só.
Elkészítés: A pudingport 5 evőkanál tejjel simára keverjük. A maradék tejet felforraljuk, majd hozzáöntjük a tejes pudingport, és folytonosan kevergetve sűrűre főzzük. Félretesszük. Időnként megkeverjük, nehogy idő előtt megdermedjen. A málnaszörpöt fél dl vízzel összekeverjük, és a zselatinporra öntjük. Kevergetve, nagyon kis lángon addig melegítjük, amíg a por szemcséi feloldódnak. A joghurtot simára keverjük a zselatinos szörppel, majd hozzákeverjük a pudingot is. Megkóstoljuk, és annyi cukorral ízesítjük, amennyitől még nem lesz nagyon édes, inkább pikáns legyen. (Ha nem elég pikáns, kevés citromlevet is csavarhatunk bele.) Kapcsos tortakarika aljára fektetjük a vékony piskótát, és ráöntjük a krémet. Folpack fóliát borítunk a tetejére, és hagyjuk egészen kihűlni, utána pedig betesszük a hűtőszekrénybe. Másnapig hűtjük. Tálalás előtt meglazítjuk a tortaforma oldalát, késsel körbevágjuk, majd a fémlappal együtt tálra csúsztatjuk. A tetejét tetszés szerint díszíthetjük kókuszreszelékkel, gyümölcszseléből készített formákkal vagy gyümölccsel, esetleg csokireszelékkel.


KIVIS JOGHURTTORTA
Hozzávalók: 4 db tojás, 10 dkg porcukor, 2 evőkanál finomliszt, 2 evőkanál őrölt mandula, 3 evőkanál citromlé, 3 dl joghurt, 3 csomag tortazselé (színtelen), 3,5 dl tejszín, 2.5 dl fehérbor (édeskés), ízlés szerint só, 8 db kiwi, 1 csomag habfixáló. 
Elkészítés: 2 tojás fehérjét kemény habbá verünk. Hozzákeverünk 2 evőkanál cukrot. Beleforgatunk 2 tojás sárgáját, 2 evőkanál lisztet és mandulát. Sütőpapírral bélelt, kerek tortaformába (28 cm) öntjük, és előmelegített sütőbe tesszük. 175-200 fokos (3-4. fokozat) 15 perc alatt megsütjük. 2 tojás sárgáját, 7.5 dkg cukorral és 3 evőkanál citromlével elkeverjük. Beletesszük a joghurtot és 2 csomag tortazselét, vízgőzre tesszük, és ha sűrűsödik, belekeverjük, a 3.5 dl tejszínből vert tejszínhabot. Ezt rákenjük a kisült tésztalapra, és hűtőbe tesszük. A kivit meghámozzuk, és karikára vágjuk. A torta tetejére 1 csomag tortazseléből, 2.5 dl fehérborral, 1 evőkanál cukorral bevonatot készítünk és ráöntjük.

KOCSONYÁS JOGHURTTORTA
Hozzávalók: 1 kerek piskótalap, 6 dl meggyes (vagy egyéb gyümölccsel ízesített) joghurt, fél dl tej, 2 evőkanál zselatinpor, fél üveg meggybefőtt (vagy a joghurtnak megfelelő egyéb gyümölcsbefőtt), ízlés szerint cukor.
Elkészítés: A zselatint kis lábosba szórjuk, ráöntjük a tejet, és folytonosan kevergetve, kis lángon addig melegítjük, amíg feloldódik. (Forralni nem szabad.). A gyümölcsjoghurtot habverővel kissé felverjük, ízlés szerint kevés cukorral ízesítjük, majd egy-két evőkanál befőttlével és kevés, összeturmixolt (kimagozott) befőttel erősítjük az ízét. Óvatosan belekeverjük a tejes zselatint. Közben a piskótát úgy vágjuk ketté, hogy az alsó lap kétszer olyan vastag legyen, mint a felső. A vékony lapot apróra összevágjuk, majd a krémhez keverjük. Hűtőszekrényben majdnem szilárdulásig dermesztjük. A megmaradt piskótalap köré készítünk egy alufólia-peremet, és a piskótás joghurtkrémet rákenjük a tésztalapra. A gyümölccsel feldíszítjük a tetejét, majd a hűtőszekrényben másnapig dermesztjük. Három-négy napig is eláll, ízlés szerint mindenfajta gyümölcsös joghurtból készíthető, nagyon könnyű, finom édesség.
Elkészítési ideje: kb. 60 perc (hűtés nélkül).


KÖNNYŰ JOGHURTTORTA
Hozzávalók egy 24 cm átmérőjű sütőformához:
A tésztához: 5 dkg Ráma margarin, 7,5 dkg liszt, 5 dkg darált mandula, 5 dkg kristálycukor, 2 cl rum.
A töltelékhez: 12 levél, színtelen zselatin, 4 db tojás, 12,5 dkg porcukor, 5 dl joghurt, 1 kis üveg sárgabarack befőtt (kb. 25 dkg gyümölcs), 1,5 dl tejszín, 1 teáskanál étolaj.
A díszítéshez: citromfű, aprított pisztácia.
Elkészítés: A lisztet, a mandulát, a margarint, a cukrot és a rumot egy tálba tesszük, és kézzel sima tésztát gyúrunk. A kész tésztát fóliába csomagolva 20 percre a hűtőbe helyezzük. A hűtőből kivéve két sütőpapír közé tesszük, és kinyújtjuk.
A sütőformát sütőpapírral kibéleljük, és ráhelyezzük a tésztát, a szélén kis peremet készítünk. Előmelegített sütőben 200°C-on kb. 20 percig sütjük. A sütőformát kinyitjuk, kivesszük a tésztát, és rácsra téve kihűtjük. Közben elkészítjük a tölteléket. Elkülönítve három, illetve kilenc levél zselatint beáztatunk hideg vízbe. A tojásokat szétválasztjuk, a sárgáját porcukorral felhabosítjuk, amíg sűrű, világossárga színű krémet kapunk. Ezután hozzákeverjük a joghurtot. A kilenc levél zselatint lecsepegtetjük, és előírás szerint feloldjuk, majd két evőkanálnyi joghurtkrémet hozzákeverünk, és az így elkészített keveréket a joghurtkrémhez adjuk. A sárgabarack befőttet lecsepegtetjük, átpasszírozzuk, a joghurtkrém felét hozzákeverjük. Felverjük a tejszínt, és hozzáadjuk a joghurtkrém másik feléhez. A tojásfehérjét felverjük, és megfelezve a világos színű tejszínkrémhez, illetve a joghurtos barackkrémhez keverjük. A három levél zselatint lecsepegtetjük és feloldjuk, majd 5-6 evőkanál barack-krémet kanalanként a folyékony barackkrémhez keverünk. Egy mély tálat kikenünk étolajjal, beleöntjük a barackos-zselatinos masszát, majd kihűtjük. A kihűlt tésztát visszatesszük a formába, és először a joghurtos barackkrémmel, majd a joghurtos-tejszínes krémmel megkenjük, és hideg helyre tesszük. Húsvéti figurákat szúrunk ki a tálban lévő megdermedt zselatinos masszából, és a megszilárdult tortakrémre helyezzük. Citromfűvel és aprított pisztáciával díszítjük.


MASZKARPONE-KRÉMES JOGHURTTORTA

Hozzávalók kb. 16 szelethez: 
A tésztához: 10 dkg liszt, 10 dkg étkezési búzakeményítő, 4 tojás, 12 dkg cukor, 1 zacskó vaníliás cukor, 10 dkg étcsokoládé, 2 teáskanál sütőpor 
A töltelékhez: 37 dkg mascarpone (olasz jellegű tejszín krémsajt), 10 dkg cukor, 6 dkg étcsokoládé, 4 dl tejszín, 5 dl joghurt, 75 dkg eper, 9 lap fehér zselatin, 3 dkg kukoricapehely, 2 evőkanál eperlekvár, reszelt citromhéj
Elkészítése: A tojások fehérjét 4 evőkanál vízzel kemény habbá verjük. Beleszitáljuk a cukrot és a vaníliás cukrot, egyenként belevegyítjük a tojások sárgáját, majd az étkezési búzakeményítővel és a sütőporral összekevert lisztet. Végül hozzáadjuk a lereszelt csokoládét. A tésztát sütőpapírral kibélelt, kb. 26 cm átmérőjű tortaformába simítjuk, és előmelegített sütőbe toljuk. 175 fokon (gáztűzhelynél 2-es fokozaton) 30-35 percig sütjük. A díszítéshez a csokoládét felolvasztjuk, és belekeverjük a kukoricapelyhet. A csokoládés masszából két teáskanál segítségével, olajjal megkent alufóliára apró halmokat rakunk és kihűtjük. A zselatint hideg vízbe áztatjuk. Közben a kihűlt tortalapot keresztben kétszer kettévágjuk. Az alsó lap köré tortakarimát pattintunk. Az epret megtisztítjuk, megmossuk, és a díszítéshez félreteszünk 4 szép szemet. Kb. 17 dkg epret 2 evőkanál cukorral pürésítünk. 3 lap zselatint kinyomkodunk, kis lángon feloldjuk, a gyümölcspürébe vegyítjük, és hűvös helyre állítjuk. 2 dl tejszínt habbá verünk, és a pürébe keverjük. Amikor dermedni kezd, az alsó tortalapra kenjük. Ráhelyezzük a középső lapot, és hűvös helyre állítjuk. 25 dkg mascarponét összekeverünk 3 dl joghurttal, 3 evőkanál cukorral és a reszelt citromhéj felével. 4 lap kinyomkodott zselatint kis lángon feloldunk, és a mascarponés krémbe vegyítjük. Hideg helyre állítjuk. A maradék eperszemeket félbevágjuk, és a középső tortalapra helyezzük. A dermedő krémet az eperrétegre simítjuk. Beborítjuk a harmadik tortalappal, és 1 órára hideg helyre állítjuk. A maradék joghurtot és mascarponét összekeverjük, a maradék cukorral és citromhéjjal ízesítjük. Belekeverjük a feloldott zselatint, és hideg helyre állítjuk. Amikor dermedni kezd, a torta tetejére és oldalára kenjük. A csokoládés kukoricapelyhet összemorzsoljuk, majd 8 darabot félreteszünk, a többit a torta oldalába nyomkodjuk. A megmelegített lekvárt a felvert tejszínbe keverjük, és a tortára habrózsákat nyomunk. A félretett eperrel és csokoládés kukoricapehellyel díszítjük.


MEGGYES-JOGHURTOS TORTA
Elkészítés: Mirelit vajas tésztát szobahőmérsékleten kiolvasztunk, kör alakúra kinyújtjuk, és egy kivajazott, kilisztezett, hullámos falú kerek formát kibélelünk vele. Közepes hőmérsékletű sütőben kisütjük. Tíz deka magozott meggyet összeturmixolunk, majd három deci joghurttal, és ízlés szerinti mennyiségben cukorral összekeverjük. Kevés vízben elkeverünk egy evőkanál zselatint, melegítjük, hogy feloldódjon, majd a meggyes joghurthoz adjuk, és betöltjük a kihűlt tésztaformába. Hűtőben tartjuk, amíg kissé megdermed, a tetejét megrakjuk magozott meggyel, és áthúzzuk piros tortazselével. Zöld marcipántömbből kis levélkéket formázunk, és a kész tortát feldíszítjük velük.

SÁRGABARACKOS JOGHURTTORTA
Hozzávalók: 1 pohár joghurt, 2 joghurtos pohár liszt, 1 és félpohárnyi cukor, félpohárnyi olaj, fél csomag sütőpor, 1 tojás. Margarin a forma kikenéséhez. Fél kg sárgabarack.
Elkészítés: A hozzávalókat összekeverjük. Kikent kilisztezett tortaformába öntjük.
Közepes felsőlángon sütjük, amikor félig megsült, a sütőből kivéve, rá kell rakni a jól megmosott, lecsurgatott, kimagozott, félbevágott barackokat.
A sütőbe visszatéve készre kell sütni. Ha kihűlt recézett élű késsel cikkekre vágva lehet tálalni.


SZILVÁS JOGHURTTORTA
Hozzávalók 12 szelethez: A tésztához: 20 dkg liszt, 1 tojássárgája, 6 dkg porcukor, 12 dkg vaj vagy margarin, a forma kikenéséhez margarin, a szóráshoz liszt, a “vaksütéshez” szárazbab 
A töltelékhez: 1 kg szilva, 1 l joghurt, 4 dl tejszín, 15 dkg cukor, 18 lap zselatin, 1 citrom leve és reszelt héja, 1 teáskanál őrölt fahéj, 1 zacskó vaníliás cukor, a szóráshoz kristálycukor és őrölt fahéj
Elkészítés: A lisztet összekeverjük a zsiradékkal, a porcukorral és a tojássárgájával. Gyors mozdulatokkal tésztává gyúrjuk, és lefedve, 30 percre a hűtőszekrénybe állítjuk. Közben a szilvát megmossuk, félbevágjuk, kimagozzuk, és cikkekre vágjuk. A tésztát lisztezett deszkán kb. 5 mm vastagra kinyújtjuk. Belefektetjük egy kivajazott, liszttel behintett, 26 cm átmérőjű tortaformába. A tészta szélét kb. 3 cm magasan a peremhez nyomkodjuk. A leeső tésztaszélekből leveleket szúrunk ki. A tészta alját villával megszurkáljuk. Sütőpapírral befedjük, és meglökjük a szárazbabbal. Előmelegített sütőbe toljuk, és 200 fokon (gáztűzhelynél 3-as fokozaton) kb. 30 percig sütjük. A leveleket ugyanazon a hőmérsékleten kb. 8 percig sütjük. A sütőpapírt és a babot eltávolítjuk, a tésztát kihűtjük. A zselatint hideg vízbe áztatjuk. A joghurtot összekeverjük a citrom levével és héjával, a cukorral, a vaníliás cukorral és a fahéjjal. A ki nyomkodott zselatint feloldjuk, és a krémbe keverjük. Dermedésig hideg helyre állítjuk. A tejszínt kemény habbá verjük, és a joghurtba keverjük a szilva 3/4-ével együtt. A tortalap köré karimát pattintunk, a tésztát megtöltjük a joghurtkrémmel. Rászórjuk a félretett szilvacikkeket, kissé belenyomkodjuk. Fogyasztásig hűvös helyre tesszük. Durva szemű kristálycukorral és fahéjjal megszórjuk. A tésztalevelekkel díszítjük.
Elkészítési idő kb. l 1/2 óra

TARKA JOGHURTTORTA

Hozzávalók 16 szelethez: A tésztához: 10 dkg őrölt mandula, 5 dkg cukor, 10 dkg fehér csokoládé, 3 tojás, 5 dkg vaj vagy margarin, 2 evőkanál rum, 1 teáskanál sütőpor 
A töltelékhez: 6 dl joghurt, 2 dl tejszín, 10 dkg cukor, 25 dkg fekete ribizli, 30 dkg meggy, 4 őszibarack, 9 lap fehér zselatin, 1 zacskó vaníliás cukor
Elkészítés: A vajat kikeverjük a cukorral és a rummal. Egyenként hozzáadjuk a tojások sárgáját, majd a felolvasztott csokoládét. A habbá vert tojásfehérjét és a sütőporral összekevert mandulát is a krémbe vegyítjük. A tésztát sütőpapírral kibélelt, 26 cm-es tortaformába töltjük. Előmelegített sütőben, 175 fokon (gáztűzhelynél 2-es fokozaton) 45-50 percig sütjük. A ribizlit leszemezzük, a meggyet ki magozzuk. Az őszibarackot felszeleteljük. A zselatint vízbe áztatjuk. A joghurtot összekeverjük a cukorral és a vaníliás cukorral. Belekeverjük a feloldott zselatint, és 30 percre hűvös helyre állítjuk. Amikor dermedni kezd, belevegyítjük a habbá vert tejszínt és a gyümölcsök 2/3-át. A kihűlt tortalap köré karimát pattintunk, és ráhalmozzuk a gyümölcsös krémet. Díszítésül rászórjuk a maradék gyümölcsöt. Fogyasztás előtt legalább 3 órára hűvös helyre állítjuk.


ZÖLDSÉGES TORTÁK
A torta nemcsak édesség lehet, hanem zöldségekkel, sajttal töltött sós tészta is. A zöldséges tortákat ajánljuk könnyű vacsorának, de meglephetjük vele vendégeinket is. Ezeket az illatos és "jól mutató" tortákat még azok is megkóstolják, akik nem rajonganak túlzottan a zöldségekért.


BROKKOLITORTA
Hozzávalók: 1 csomag (30 dkg) mélyhűtött leveles tészta, 50 dkg brokkoli, 2-3 szál sárgarépa, 10 dkg szalámi, 1, 25 dl húsleves, 1 pohár (2 dl) tejszín, 7,5 dkg parmezán sajt, 3 tojás, só, bors, szerecsendió.
A leveles tésztát hagyjuk felengedni. A brokkolit szedjük rózsákra, a sárgarépát kockázzuk fel. Forró vízben blansírozzuk a zöldségeket 5 percig, majd öblítsük le hideg vízzel, és csepegtessük le. A szalámit vágjuk apró kockákra. Készítsük el a sajtmártást. Forraljuk fel állandó keverés mellett a húslevest a tejszín felével és 5 evőkanál reszelt parmezánnal. A maradék tejszínnel habarjuk el a tojást, és keverjük a tűzről levett sajtmártásba. Fűszerezzük borssal, szerecsendióval. A sütőt melegítsük elő 200 °C-ra. A tésztát nyújtsuk ki kerekre, és béleljünk ki vele, egy hideg vízzel kiöblített 26 cm-es formát. Szórjuk a tésztára a felkockázott répát és szalámit, öntsük rá a sajtmártást, és rendezgessük el rajta a brokkolirózsákat. Szórjuk rá a maradék reszelt sajtot.
A tortát a sütő alsó részén kell sütni 20 percig, majd tegyük feljebb, és még 10 percig süssük. Melegen és hidegen egyaránt finom.


KÁPOSZTATORTA
Hozzávalók: a tésztához: 25 dkg liszt, 10 dkg vaj, 1 tojás, 1 tojásfehérje, 1 evőkanál víz, só.
A töltelékhez: 2 kisebb fej káposzta, 2 fej hagyma, 5 dkg szalonna, 20 dkg főtt sonka, 15 dkg reszelt sajt, 1 pohár (2 dl) tejföl, 2 tojás, 1 tojássárgája, só, bors, szerecsendió.
A tésztához az átszitált lisztet keverjük el a vajjal, a tojással, a tojásfehérjével, a vízzel és a sóval. Jó alaposan gyúrjuk ki. Pihentessük hideg helyen egy óra hosszáig. A káposztát vágjuk fel 2 cm-es darabokra. A hagymát is aprítsuk fel. A szalonnát csíkozzuk fel, és süssük ki serpenyőben. Adjuk hozzá a hagymát, pirítsuk együtt 2 percig, majd adjuk hozzá a káposztát is, és pirítsuk további 8 percig. A végén fűszerezzük sóval, ízlés szerint csomborral (borsfű). A tejfölt keverjük simára a tojással, a tojássárgájával és a fűszerekkel. A sonkát vágjuk csíkokra. A tésztát nyújtsuk ki kb. 26 cm-es kerek lappá, és béleljünk ki vele egy tortaformát úgy, hogy pereme is legyen. A tésztán terítsük el a párolt zöldséget, öntsük rá a tojásos tejfölt, a tetejét szórjuk meg a sonkával és a reszelt sajttal. A tortát tegyük előmelegített sütőbe (180 °C vagy gázsütő 2-es fokozat), és süssük egyenletes melegben kb. 50 percig. Ha túl gyorsan barnulna a teteje, takarjuk le alufóliával. 


KRUMPLITORTA
Hozzávalók: a tésztához: 75 dkg burgonya, 25 dkg sárgarépa, 3 fej hagyma, 3 tojás, 2 evőkanál keményítő, só, bors, 2 teáskanál morzsolt majoránna.
A töltelékhez: 30 dkg zsenge zöldbab, 75 dkg paradicsom, 15 dkg nyers füstölt sonka, 17,5 dkg juhsajt, 10 dkg fekete olajbogyó, 3,5 dkg fenyőmag, 2-3 ág friss rozmaring.
A forma kikenéséhez zsír.
A krumplit, a sárgarépát, a hagymát reszeljük le. A tojást keverjük el a keményítővel, a sóval, borssal, majoránnával, és adjuk a reszelt zöldségekhez. A tésztát simítsuk nagyméretű kizsírozott tepsibe, és süssük elő előmelegített sütőben kb. 30 percig. 
Közben a megtisztított zöldbabot blansírozzuk 5 percig forró sós vízben. A paradicsomot szeleteljük fel, a sonkát vágjuk kis darabokra, a juhsajtot pedig kockákra.
A zöldbabot, paradicsomot, sonkát és juhsajtot rendezgessük el az elősütött tésztán. A tetejét díszítsük olajbogyóval, fenyőmaggal és rozmaringgal. Süssük készre 20 perc alatt.


PARADICSOMTORTA
Hozzávalók: 20 dkg mélyhűtött leveles tészta, 60 dkg paradicsom, 3 tojás, csipetnyi só, fehér bors, fél teáskanál frissen vágott bazsalikom, 5 evőkanál tejföl, 1 evőkanál olvasztott vaj, 5 evőkanál reszelt ementáli sajt.
A leveles tésztát hagyjuk felengedni, majd lisztezett deszkán nyújtsuk kör alakúra. Egy 26 cm-es tortaformát öblítsünk ki forró vízzel, és tegyük bele a tésztát úgy, hogy pereme is legyen. A sütőt melegítsük elő 200 °C-ra. A paradicsomot forrázzuk le és hámozzuk le a héját, vágjuk apró kockákra és terítsük el a tésztán.
A tojásokat a sóval, borssal és a bazsalikommal verjük fel, majd keverjük hozzá a tejfölt és az olvasztott vajat. A masszát öntsük rá a paradicsomra, és a tetejére szórjuk rá a reszelt sajtot. A tésztát süssük a sütő középső részén 8 percig, majd mérsékeljük a sütő hőmérsékletét 150 °C-ra, és süssük még további 25 percig. Ha túl gyorsan barnulna a teteje, takarjuk le alufóliával. Forrón tálaljuk előételnek.


PÓRÉHAGYMATORTA
Hozzávalók: a tésztához: 25 dkg liszt, 1 csipet só, 1 tojás, 10 dkg vaj.
A töltelékhez: 60 dkg póréhagyma, 20 dkg szalonna, 20 dkg füstölt kolbász, 2 tojás, 2,5 dl tejföl, 1 evőkanál olaj, csipetnyi só, fekete bors, curry.
A lisztet gyúrjuk össze a sóval, tojással, a felkockázott vajjal. Fedjük le, és tegyük egy órára hűtőszekrénybe. A póréhagymákat vágjuk félbe, mossuk meg, vágjuk le a gyökerét és a sötétzöld szárrészt, karikázzuk fel. A felkockázott szalonnát olajban süssük aranysárgára. Adjuk hozzá a hagymát, sózzuk, borsozzuk és szórjuk meg curryvel. Pároljuk fedő alatt gyenge tűzön 10 percig. A sütőt melegítsük elő 200 °C-ra. Nyújtsuk ki a tésztát, béleljük ki vele a formát, csináljunk neki peremet is, és szurkáljuk meg villával. A kolbászt vágjuk kis kockákra, és szórjuk a tésztalapra. Simítsuk rá a póréhagymás tölteléket, és öntsük le a sóval, borssal ízesített tojásos-tejfölös habarékkal.
A tésztát süssük a a sütő középső részén 45 percig.


SAJTOS PARAJTORTA
Hozzávalók: 1 kg paraj, 1 teáskanál só, 10 dkg puha vaj, 4 tojássárgája, 25 dkg tehéntúró, 1, 2 dl tejszín, 15 dkg liszt, 3 evőkanál búzadara, fél teáskanál só, csipetnyi reszelt szerecsendió, 5 dkg zsemlemorzsa, 10 dkg reszelt ementáli sajt.
A forma kikenéséhez vaj és zsemlemorzsa.
A mártáshoz: 1 nagyobb savanyú alma, 10 dkg gomba, 1 evőkanál borecet, 2 teáskanál cukor, 2 evőkanál reszelt torma, csipetnyi só, fehér bors, 1,2 dl tejszín.
A spenótot tisztítsuk meg, csíkozzuk fel, és egy pohár vizet aláöntve pároljuk 3 percig. Tegyük szitára és csepegtessük le. A sütőt melegítsük elő 200 °C-ra. A vajat keverjük habosra a tojássárgákkal. A túrót, a tejszít, a lisztet, a búzadarát, a sót és a szerecsendiót keverjük össze. A két keveréket vegyítsük el.
A lecsepegtetett spenótot keverjük el a tésztamasszával. és öntsük bele egy 26 cm-es, kivajazott, zsemlemorzsával meghintett formába, egyengessük el benne. A zsemlemorzsával elkevert reszelt sajtot szórjuk rá a töltelékre.
Sütő alsó részén süssük 40-50 percig. Ha túl gyorsan barnulna a teteje, takarjuk le alufóliával. A mártáshoz a hámozott, reszelt almát, a finomra vágott gombát keverjük el a borecettel, cukorral, sóval, borssal és a tormával. Verjünk a tejszínből kemény habot, és adjuk hozzá a szószhoz. Kínáljuk a forró tortához.


SPENÓTTORTA MAZSOLÁVAL
Hozzávalók: 1 csomag mélyhűtött leveles tészta, 400 g fagyasztott vagy kb. fél kg friss spenót, 5 dl tej, 4 evőkanál margarin vagy vaj, 5 evőkanál liszt, 1 tojás, só, szerecsendió, 2 gerezd fokhagyma, félmaroknyi mazsola, reszelt sajt a tetejére.
A leveles tésztát felengedés után kinyújtjuk, és egy kerek, lapos kivajazott tortaformát kibélelünk vele. Az alját villával megszurkáljuk. A szélén túlnyúló tésztát ollóval levágjuk, ezt a végén csíkokra vágva a tetejére lehet tenni rácsosan dísznek. Elkészítjük a besamelt: a margarint megolvasztjuk, belekeverjük a lisztet, picit forrósítjuk, és hozzáöntjük állandó keverés mellett a tejet. Ha besűrűsödött, levesszük a tűzről, megsózzuk, késhegynyi őrölt szerecsendiót és két gerezd összenyomott fokhagymát teszünk bele, majd kis hűlés után a tojást is belekeverjük. Ezután jön a felengedett és jól kinyomkodott spenót (lehet leveles, püré, rostos - bármilyen) és a mazsola. Aki nem rajong a mazsoláért, hagyja ki belőle. A masszát a tésztára öntjük, és előmelegített, közepes sütőben (kb. 180-200 fokos) mintegy 30-40 percig sütjük. A tetejére szórhatunk reszelt sajtot is, nem rontja el.
Az adag akár nyolc embernek is elég, ha csak előétel, de főételnek, friss salátával 4 embert lakat jól.

ZELLERTORTA
Hozzávalók: a tésztához: 20 dkg liszt, 6 dkg zsír, csipetnyi só, 1,2 dl víz.
A töltelékhez: 70 dkg halványítózeller, 5 dl víz, fél teáskanál só, 2 közepes vöröshagyma, 4 tojás, 3 evőkanál tejszín, 10 dkg reszelt parmezánsajt, 1 késhegynyi fehér bors, csipetnyi só, reszelt szerecsendió, 1 teáskanál zsír.
A lisztből a zsírral, vízzel, sóval gyúrjunk tésztát, nyújtsuk, és béleljünk ki vele egy 26 cm-es, kizsírozott formát, peremet is csináljunk. Pihentessük hűtőszekrényben. A halványítózeller-szárakat vágjuk apróra. A vizet a sóval forraljuk fel, és főzzük benne 8 percig a zellert. A hagymákat vágjuk apró kockákra. A sütőt melegítsük elő 220 °C-ra. A tojásokat keverjük habosra a tejszínnel, keverjük bele a lecsöpögtetett zellert, a hagymát és a sajtot is. Ízesítsük sóval, borssal, szerecsendió-reszelékkel.
A sütő középső részén süssük 40 percig. Forrón tálaljuk. 








Hírek

  • Szélrohamok szaggatták Nyíregyházát
    2009-10-13 11:27:57

    Nyíregyháza - Leszakadt a belvárosban egy épület állványzata, feldöntött több tucat kukát, virágcserepet, eltört jó néhány esernyőt, és fák ágait tördelte, ezek a hajnali vihar nyomán keletkezett károk.

  • Nővér mellét fogdosta, miközben szült a felesége
    2009-10-12 19:35:36

    Lemaradt fia születéséről egy férfi, aki állapotos feleségét toló nővér mellét fogdosta. Az ápolónő annyira felháborodott az apuka tettén, hogy kihívta a rendőrséget. A gátlástalan férfit őrszobára vitték.

  • Autóbusz és két személyautó halálos karambolja az 1-es főúton
    2009-10-12 19:34:13

     

    http://www.langlovagok.hu/cgi-bin/lang/rss_counter.cgi?pID=1&rovat=galeria&ID=3799

Asztali nézet